Már az elemzők is megmondták, hogy a Federal Reserve (Fed) kamatcsökkentése beépült a piaci árakba – mondta tegnap tőzsdenyitás előtt a Merrill Lynch egyik brókere. A kereskedő véleményét arra alapozta, hogy figyelembe vette az európai piaci trendeket, illetve azokat a befektetői véleményeket, információkat, amelyek a parkettek közelében jelentek meg.
A gyengülő trend nem változott: az európai tőzsdék irányvonala lassuló volt, a piaci szereplők füle a Fedre, néhány vállalati hírre és a kezdődő Bank of England tanácskozásra volt „kihegyezve”. A Federal Reserve kora délután kezdődő nyíltpiaci bizottsági ülésén várhatóan 0,25 százalékkal, 1,50 százalékra mérséklik az irányadó amerikai kamatszinteket. A 40 éves mélypontján álló kamatszint mérsékléséről és annak hatásairól eltérő vélemények alakultak ki. Többen a dollár árfolyamának erősödését várják a Fed-től, mások az amerikai törvényhozási választásoktól várták a helyi fizetőeszköz javuló ármozgását.
Jól jelezte a határozatlanságot a Wall Street nyitása is. A piac magasan indult, majd egyre erősebb eróziós hatás érvényesült, a szenátusi és alsóházi republikánus többség szavazata azonban megfordította a trendet, s az első egy óra alatt a Nasdaq és a Dow Jones kurzusa száznyolcvan fokos fordulatot vett.
A BÉT-en nem változott az elmúlt napokban tapasztalt hangulat: a befektetők nyugodtan szemlélték a nemzetközi eseményeket. A BUX 58 pontos emelkedéssel nyitott, majd lassú csökkenés után 12,44 ponttal az előző szintje alatt zárt. A tőzsde a részvények árfolyamértékén számított forgalma 6,6 milliárd forint lett, amelyből a legnagyobb szeletet az OTP, a MOL és a Richter szakította ki. Meglepőként kommentálták a brókerek, hogy a 2,3 százalékkal beeső Matávra csupán 950 millió forintnyi üzletet kötöttek. A forint a bankközi devizapiacon az erős oldalon, 13,17 százalékon állt, ami az előző naphoz képest 49 bázispontos erősödésnek felelt meg. Szakértők szerint néhány nagy vevő jelent meg a piacon azt követve, hogy a pénzügyi tárca vezetője és a MNB elnöke az EU-csatlakozásról beszélt.
A magyar, orosz és ukrán Popova Aleszja drámai vallomása