Megosztottság a BÉT-en

2002. 12. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korrekció és negatív vállalati hírek hatására tegnap a tőzsdék többsége gyengüléssel zárt. A tokiói börzén a Nikkei–225 index 2,16 százalékot gyengült, a befektetők a keddi, amerikai tőkekivonásokra reagáltak érzékenyen. Elemzők jelezték, hogy a többhetes emelkedést követve valószínűleg tovább gyengülnek a tőkepiacok, a jóslat bevált, az európai árfolyamok többsége csökkenést szenvedett el. A problémát főként az amerikai piacokról érkező hírek okozták. A Walt Disney, a Hewlett Packard (HP) és a United Airlines közleményei tovább fokozták az értékesítési kedvet. A HP vezérigazgatója szerint a bizonytalan értékesítési kilátások következtében nincs értelme felülvizsgálni a korábban kiadott eredmény-előrejelzést. Carly Fiorina hangoztatta, hogy a HP bevétele a jövő évben duplájára – 2 százalékról 4 százalékra – nőhet, de ennél nagyobb emelkedésről jelenleg nincs értelme beszélni. A Walt Disney viszont egyből lefelé módosította ez évi eredménykilátásait. A United Airlines közölte: bár sikerült a csődvédelmet elkerülnie, de – annak érdekében, hogy a légitársaság fenntartása finanszírozható legyen – az eddig tervezett elbocsátások mellett tovább kell karcsúsítani a céget. A makrogazdasági fronton sorban érkeztek a jobbnál jobb értékek, novemberben 57,4 pont volt az előző havi 53,1 után az amerikai gazdaság gyáriparon kívüli szektorainak beszerzői menedzserindexe. A termelékenységi adatok is a vártaknál jobbak lettek, a felülvizsgált adatok szerint az idei harmadik negyedévben 5,1 százalékkal nőtt a termelékenység az Egyesült Államokban.
A magyar piac csökkenéssel nyitott, majd egy erőteljes megugrással gyorsan korrigálta veszteségét. A 8119,44 pontig – napi maximumáig – emelkedő BUX a nap nagy részét gyengüléssel töltötte, így a kereskedés végére elolvadt az indexben lévő plusz. A nemzetközi trendekkel ellentétesen mozgó index záráskor 8020,14 ponton akadt meg, ami 32,57 pontos veszteségnek felelt meg. A forgalom megközelítette a kilencmilliárd forintot, melyből a Mol–Matáv párosra öszszesen 5 milliárd forintnyi kötés született. A vezető részvények a 7 forinttal dráguló Matáv- és az 5 forinttal emelkedő Richter-részvények kivételével gyengültek. A Mol és az OTP 40 forinttal, a TVK 25 forinttal lett olcsóbb.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.