Gyengüléssel nyitottak és szinte egész nap a negatív tartományban mozogtak az európai tőzsdék a hét közepén tapasztalt amerikai árfolyamcsökkenések miatt. A tengerentúlon a Gateway számítógépgyártó negatív profitjóslata és az Alcoa 2002. utolsó negyedévi eredménye adott okot pesszimizmusra. A rossz amerikai vállalati hírek következtében tegnap a Nikkei 225 index 19,87 ponttal 8497,93 pontra csúszott vissza.
A nemzetközi besszhangulatot növelte az AOL–Time Warner bejelentése is, amelyben a cég azt közölte, hogy az új amerikai számviteli szabályok szerint a tavalyi 54 milliárd dolláros költségleírás után az idén újabb 10 milliárd dollárt írhat le az amúgy komoly problémákkal küzdő médiavállalat. Az AOL és a Time Warner fúzióját szakértők az egyik legnagyobb cég-összeolvadási kudarcnak könyvelik el.
Az európai börzéken tegnap reggel nyitáskor komoly erózió mutatkozott. Ez a trend az amerikai tőzsdenyitásokig tartós maradt, majd miután kiderült, hogy New Yorkban emelkedéssel indulhat a kereskedés, a DAX és az FTSE kurzusa megfordult. Frankfurtban és Londonban annak ellenére gyengültek délelőtt az árak, hogy az euróövezet gazdasága a vártaknak megfelelően nőtt. Az Eurostat felülvizsgált GDP-adata összhangban van elemzői jóslatokkal. Az EU GDP-adata kapcsán az Európai Központi Bank leköszönő elnöke, Wim Duisenberg azt nyilatkozta, hogy jelenleg nincs inflációs veszély a zónán belül.
A magyar piac reggel 27 pontos csökkenéssel nyitott, majd határozott beeséssel folytatta a napot. A délután egy órakor mélypontjára érő BUX a kedvező amerikai tőzsdei kilátások következtében később erőtlen erősödéssel folytatta az üzletmenetet. A korrekció olyannyira visszafogott volt, hogy a BUX zárásra csupán 7740,10 pontos határig tudott erősödni, ami 69,15 pontos veszteségnek felelt meg. A forgalmi indikátor 7,5 milliárd forintot jelzett, amiből a legnagyobb szeletet az eladói nyomás alatt álló Richterre adott és teljesített adásvételi megbízások tették ki. A vezető részvények az öt forinttal dráguló OTP kivételével olcsóbbak lettek. A Richter 360 forinttal, a Mol 90 forinttal, a Matáv öt forinttal esett vissza.
Nézőpont Intézet: A magyar választók nem akarnak előrehozott választást