Nemzetközi események határozták meg a Budapesti Értéktőzsdén szereplő részvények árát is. A magyar tőzsde nem mutatott korellációt az amerikai és a nyugat-európai tőzsdékkel, de az alacsony forgalom azt jelezte, hogy a befektetők kivárásra spekulálnak.
Hétfő
A Budapesti Értéktőzsdén 106,3 pontos, 1,35 százalékos csökkenéssel zárt a BUX. Az igen alacsony, 3,2 milliárd forintos forgalom jól jelezte, hogy a befektetőket nem igazán érdekli a magyar tőkepiac. A viszszafogottságot az okozta, hogy délután az amerikai tőzsdék Martin Luther King napja alkalmából zárva tartottak. Az érdektelenség és egyes papírokban jelentkező erős spekulatív hatásra a magyar piac gyengült. Ezt az eróziót megsínylették, a Matáv (–0,71 százalék), a Mol (–1,13 százalék), az OTP (–2,74 százalék) és a Richter (–0,86 százalék) részvényei. A forgalom legnagyobb részét az OTP-papírokra kötötték, amelyek gyengültek. Érdemes volt megfigyelni, hogy a jegybanki kamatvágás pillanatától fokozatosan jelentkeztek a vevők a banki papírok iránt, majd ahogyan elmúlt a kamatcsökkentés hírének érdekessége, úgy múlt el az OTP- papírok iránt felfokozódott érdeklődés is. Komolyabb, szintén spekulatív jellegű árfolyammozgást jeleztek az Inter-Európa Bank (IEB) részvényei is.
Kedd
Korrekció és még mindig igen alacsony forgalom jellemezte a BÉT-et, pedig az előző napon elszenvedett veszteségek hatására megjelenhettek volna a befektetők. A vevői roham elmaradt, ha csak nem nevezzük annak azt a mintegy négymilliárd forintos forgalmat, amit a tőzsde árfolyamértékben bonyolított kedden. A korrekció során a BUX 85,32 pontot emelkedett, ami 1,10 százaléknak felet meg. A forgalom legnagyobb, összesen 2,350 milliárd forintos részét a UBS-szel hírbe hozott OTP részvényeire adott és teljesült megbízások tették ki. Meglepetésre a leggyengébben a Matáv szerepelt, pedig minden jel arra mutat, hogy a hazai távközlési cég anyavállalata, a német Deutsche Telekom kikerülhet az eladósodottságából. A Matáv ára 0,48 százalékkal gyengült. A többi vezető részvény viszont drágult, a prímet a Richter vitte annak a hírnek kapcsán, hogy sikerült a Magyar Közlönyben közzétenni az új gyógyszerár-emelési tarifákat, ez egyszersmind az ártárgyalások egyik fejezetének lezárását is jelentette. A Richter kommunikációs igazgatója, Beke Zsuzsa azt mondta, hogy: örömmel vették tudomásul, hogy a hároméves árszerződés szerinti áremelést az 550 forint alatti gyógyszerek esetében sikerült véghezvinni. Néhány készítményt a tárgyalások sikertelensége következtében ki kellett volna vonni a piacról, mivel azok értékesítése gazdaságtalanná vált volna. Elemzők rámutattak, hogy minden szempontból kedvező az ármegállapodás, mind fundamentálisan, mind kormányzati oldalról elégedettek lehetnek ezúttal a felek, így nem csoda, hogy a Richter kurzusa 2,12 százalékkal nőtt. Emelkedéssel zártak még a Mol (+1,71 százalék) papírjai is.
Szerda
A keddi korrekciót követve a hét közepén újból csökkent a magyar börze. A BUX 141,28 pontos visszaeséssel, 7735,47 ponton zárt, ez az előző záróértékhez képest 1,79 százalékos gyengülésnek felelt meg. A forgalom 7,6 milliárd forintra nőtt, amit elemzők szerint a közel-keleti feszült helyzet okozott, míg mások szerint azok a vélemények indukálták a gyengüléseket, amelyek az amerikai cégek tavalyi év eredményeiről szóltak. A forgalom legjavát, 2,5 milliárd forintot továbbra is az OTP-papírok jegyezték, a banki részvények 1,7 százalékkal zártak előző értékük alatt. Olcsóbb lett a szerdán hivatalosan is lengyelországi gyáregységgel rendelkező Richter (–1,37 százalék), a Matáv (–2,29 százalék) és a Mol (–2,15 százalék) is. Szakértők szerint a magyar piac, és ezek közül is a blue chipek gyengülését az okozta, hogy egyes spekulánsok a jelenlegi áron túlzottan kockázatosnak találják a részvényvásárlást. A piaci szereplők hozzászoktak, hogy a papírok annyira olcsók, hogy szinte nulla kockázattal lehet gyors, néhány napos spekulatív vételt és eladást végrehajtani. Jelenleg azonban a BUX a 7500 pontos határ felett áll, így a részvények árai is magasabbak, mint azt kockázatként bevállalnák a rövid távra (néhány napra) gondolkodó vevők.
Csütörtök
Érdektelenség és erőtlen emelkedési próbálkozással próbálta meg magára felhívni a figyelmet a Budapesti Értéktőzsde indikátora, a BUX. A 4,7 milliárd forintos forgalom és a 43,77 pontos indexemelkedés is azt jelezte, hogy a piac nem határozott még az irányról, de sokak szerint inkább a bessz felé hajlik. A BUX 43,77 pontos emelkedéssel, 7779,24 ponton zárt csütörtökön, ami szerdai záróértékhez képest 0,57 százalékos erősödésnek felelt meg. Szakértők továbbra is az iraki problémával magyarázzák az alacsony forgalmat és a mérsékelt emelkedést. Mások viszont rámutattak, hogy kora délután az Egyesült Államokban igen jelentős árfolyam-emelkedést lehetett észrevenni, de ez a drágulás a BUX görbéjére nem hatott komolyabban. A Wall Streeten a Texas Instruments, a Qualcomm és a Caterpillar cégek eredményei nagyobb érdeklődést okoztak, mint a közel-keleti háborús veszély, sőt a Conference Board átfogó konjunktúraindex-emelkedése is az optimizmust sugallta. A BÉT-en viszont az amerikai hírek ellenére a részvények többsége nem a vártaknak megfelelően mozgott.
Péntek
Továbbra is hullámzó kedélyek mozgatták a magyar tőzsdét. A BÉT-en a hét utolsó napján nem változott komolyabban a hangulat, az alacsony forgalom és az iránytalanság nem múlt el. A BUX ezúttal csökkenéssel zárt, ami 105,24 pontos esésnek felelt meg. A tőzsde forgalma árfolyamértéken számítva 4,8 milliárd forint volt, ebből az OTP 1,89 milliárd forinttal, a Richter 1,09 milliárd forinttal, a Matáv 857 millió forinttal vette ki részét. A legnagyobb forgalmú papírok gyengültek, a Mol 0,29 százalékkal, a Matáv 1,44 százalékkal, az OTP 1,52 százalékkal, a Richter 2,06 százalékkal értékelődött le. A Richterhez hasonlóan csökkent az Egis ára is. A legnagyobb meglepetést az Inter-Európa Bank részvényei okozták, áruk négy százalékkal csökkent. A kis kapitalizációjú részvények sorából néhány papír drágulni tudott, ilyen volt a két vegyipari papír és az Antenna Hungária részvénye.
A magyar, orosz és ukrán Popova Aleszja drámai vallomása