A várakozásoknak megfelelően emelkedéssel nyitottak tegnap a nemzetközi börzék. A piacokon tapasztalt drágulásokat részben az ázsiai tőzsdéken megélénkülő forgalom, valamint a kedvező makrogazdasági és vállalati hírek okozták. Japán ugyan ünnep miatt zárva volt, de a Seoul Composite és a Hang Seng erősödése komoly nyomást gyakorolt a délkelet-ázsiai parkettekre.
Az európai piacokon – hasonlóan az ázsiaiakhoz – jobbára az optimizmus volt a jellemző, a befektetők erőteljes vételi erősödéssel nyugtázták a német ipari termelési adatokat, valamint az Infineon hírét. A spekulánsok bíztak abban, hogy nemcsak az öreg kontinensen harapódzik el az optimizmus, hanem az előrejelzéseknek megfelelően a tengerentúlon is emelkedéssel nyitnak a tőzsdék.
A Wall Street valóban drágulással nyitott, ezt a Dow Jones és a Nasdaq Composite annak köszönhette, hogy az AOL–Time Warner elnöke lemondott, valamint segített a piacon a Ford Motors 2003-as előrejelzése is. Az AOL vezetőjének távozását kitörő örömmel fogadták a befektetők: sokak szerint az on-line társaság és a médiavállalat egyesülését követő gazdálkodási kudarc a fúzió atyjának, Steve Case-nak volt köszönhető. Szakértők rámutattak: a börzék drágulását az is meghatározta, hogy a befektetők a karácsony utáni kereskedelmi szezontól kedvező éves eredményeket várnak.
Pesten a nemzetközi trendekkel párhuzamosan mozgott a BUX görbéje, a nap elején nyolcvanpontos plusszal nyitott az index, majd délig csúcsra járatták az indikátort. A délután pihenéssel és lassú gyengüléssel telt, ennek a lejtőnek a végén, de még így is előző szintjénél 103,34 ponttal magasabban, 7905,56 ponton zárt a BUX.
A hét és fél milliárd forintos forgalom során a korábbi nap nagy nyertese, a Mol korrekción esett át, míg a többi blue chip drágult. A Mol csupán 15 forinttal lett olcsóbb, amit a szakértők természetes haszonrealizálással magyaráztak. A nap nyertese a Rába és a Synergon lett, hasonlóan jól szerepelt a Matáv, az OTP és a Richter is.
Idén is marad a rezsicsökkentés