The Guardian
Powell amerikai külügyminiszternek az ENSZ-ben elhangzott harcias beszéde után erősen emelkedtek a részvényárak, az olajé viszont csökkent – írja a baloldali brit lap.
*
A televíziós műsorok nézettségének legutóbbi adataiból kitűnik, hogy a fekete és fehér amerikaiaknak teljesen eltérő az ízlése, és más-más műsorokat néznek.
Die Presse
Elegük van az EU-diplomatáknak a brüsszeli bűnözésből – olvasható a vezető osztrák lapban. Rablások, autófeltörések, többszörös betörések ugyanabba a tudósítói irodába: mindennapos panaszok Brüsszelben.
Handstand
Az írországi anarchisták folyóirata és a vezető német lap, a konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung is közli a világszerte ismert, bengáliai születésű építésznő, regényíró és színésznő Arundhati Roynak a brazíliai Porto Alegrében, a szociális világfórumon elhangzott beszédét. Roy szerint „régi amerikai kormányzati szokás, hogy embereket öljenek meg azért, hogy megmentsék őket a diktatúrától és ideológiai korrupciótól”. Világos, hogy Szaddám Huszein diktátor, és a világ jobb lenne nélküle. De Bush nélkül is. „Akkor bombázzuk ki Busht a Fehér Házból?” Amikor Bush felteszi a kérdést, hogy „vagy velünk vagy, vagy a terroristákkal”, akkor azt feleljük: „Köszönjük, de nem.” „A világnak nincs szüksége egy rosszakaratú Mickey Mouse és az őrült mullahok között választani.” A két lapban közölt beszéd között egyetlen különbség van: a német napilapban megjelent fordításból az angol szöveg e két, utolsó mondata hiányzik: „Egy másik világ nemcsak lehetséges, de már úton van. Csendesebb napokon már a lélegzetét is hallom.”
Spectator
A szintén világszerte ismert publicista, Ian Buruma ír könyvkritikát az elit brit konzervatív értelmiség hetilapjában, a Spectatorban a holland Ajax labdarúgócsapatról megjelent könyvről. Buruma megemlíti szörnyű élményét, amikor a stadionokban a rotterdami Feyenoord-szurkolók ezreinek torkából felszakad az üvöltés: „Kib… zsidók!” vagy „A gázkamrába velük”, vagy a „Következő megálló: Auschwitz”, ha az Ajax játékosa a labdába rúg.
Greek Helsinki Monitor
A görög emberjogi csoport sajtóportálján fejezi ki megdöbbenését, hogy a görög kormány nem ítélte el a thesszaloniki zsidó holokauszt-emlékmű elcsúfítását horogkeresztekkel (lásd tegnapi lapszemlénket – L. I.). A helyi zsidó közösség vezetője most azt követeli a miniszterelnöktől, hogy nyilvánítsa nemzeti ünneppé a holokausztot. Az incidenst már elítélte a város polgármestere, valamint az Egyesült Államok, Németország és Spanyolország görögországi nagykövete, illetőleg konzulja.
Szijjártó Péter: Brüsszel nagyon rossz irányba megy
