Napi sajtószemle

2003. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Freedom & Democracy – European Foundation
Az európai ügyekre szakosodó, előfizetőknek járó időszaki kiadvány aggasztónak tekinti, hogy a Tony Blair és társai által aláírt levélnek sokkal súlyosabbak a következményei, mint amiről a nyilvánosság értesülhetett, ugyanis a levél szakértők szerint megsértette az EU azon szerződéseit, amelyek értelmében egyetlen uniós tagállam sem áshatja alá az EU közös külpolitikáját, és senki sem dolgozhat „az unió érdekei ellen. Az Európa Tanács elnökségi tisztét jelenleg betöltő görög miniszterelnököt pedig különösen felpaprikázta az, hogy meg sem kérdezték és nem is tájékoztatták a készülő szövegről. Nem szólva arról, hogy az EU külügyminiszterei két nappal a levél nyilvánosságra hozatala előtt közös álláspontban egyeztek meg Irak ügyében. Jogi szakértők szerint ez azt jelenti, hogy a levelet aláírók egyértelműen megszegték uniós kötelezettségeiket. A kiadvány felsorolja, hogy a franciától az osztrák külügyminiszterig milyen erős szavakkal ítélték el a levelet, és idézi Elmar Brokot, az Európai Parlament tagját, aki szerint a levél „vazallusok közötti versenyfutás” volt. Egyes brüsszeli források arról is beszélnek, hogy a kelet-európai aláírók „még az amerikaiaknál is amerikaiabbak” akarnak lenni. A kiadvány Lengyelországra térve azt írja, hogy nem nagyon megy a csatlakozás utolsó szakasza: Varsó és Brüsszel vitázik a koppenhágai csúcson aláírtak értelmezéséről, miközben a lengyeleknek alig van kedvük elmenni a csatlakozásra vonatkozó júniusi népszavazásra.

BHHRG
A brit emberjogi csoport sajtóhonlapján Donald Rumsfeld „új európaiairól” azt írja, hogy a hűségnyilatkozatszámba menő levelet aláíró kelet-európai miniszterelnökök cinikus, exkommunista vezetők, akik 1989-ben váltottak lovat. Ezeket a volt kommunista miniszterelnököket Washington kihasználja, és cserében semmit sem ad nekik. „Trójai falovak” ők, akik majd tömbben szavaznak, ha bekerülnek az EU-ba. Hruscsovnak talán igaza volt, amikor azt mondta: „Eltemetünk titeket.”

Christian Science Monitor
Európában az elsöprő többség a béke mellett van. Egy 22 országra kiterjedt Gallup International-felmérés szerint az emberek 90 százaléka az egyoldalú amerikai háború ellen van; véleményük szerint Huszein egyáltalán nem olyan veszélyes, mint ahogyan azt az amerikai kormány állítja – áll az amerikai lapban.

Die Presse
A NATO-nak nem sikerült megegyeznie Törökország védelmét illetően, ha a törököket az iraki háborúban támadás érné. A vita a NATO-ban végbement mély szakadást tükrözi – olvasható a vezető osztrák lapban, amelynek egy közel-keleti tudósítása arról számol be, hogy az izraeli légierő egy gázai kórház elleni éjszakai támadásában két ápolót megölt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.