Jelenleg Magyarországon két nagyobb hazai és néhány kisebb, de annál erősebben fejlődő külföldi gyógyszergyártó és -forgalmazó vállalatot találhatunk. A mára 101 éves múlttal rendelkező Richter Gedeon Rt. 9,2 százalékos magyar piaci részesedésével a legnagyobb hazai gyógyszergyártó, ezt követi a rangsorban szorosan az Egis Rt. 6,8 százalékkal.
A hazai gyógyszergyártás és -forgalmazás meghatározó szereplője az Egis Gyógyszergyár Rt. A 90-es évek elején történt sikeres privatizációt követve a francia Servier gyógyszergyár többségi tulajdonosa lett az Egisnek, így a hazai gyógyszergyártó életét jelentősen irányítja. A szakmai befektető jelenléte egyrészt frusztráló lehet, másrészt igen hasznos és inspiráló is. Jelen esetben inkább a hasznos a legjobb kifejezés, főként ha figyelembe vesszük azt a tényt, hogy a Servier licenctermékeit az Egis nagy sikerrel forgalmazza. A KGST összeomlását sikeresen átvészelő Egis gyors növekedésnek indult a 90-es évek első felében, de az 1998-as oroszországi pénzügyi válság mély nyomokat hagyott a társaság életében. Az elmúlt évben az Egis Gyógyszergyár Rt. legjelentősebb akvizíciója a Hungaropharma Rt. 50 százalék plusz egy- szavazatnyi tulajdonrész megszerzése volt, ezt a Richter Rt.-vel, a Béres Rt.-vel és a Magyar Gyógyszer Rt.-vel közösen vásárolták meg. A másik fontos mérföldkő az originális termékek esetében jelentkezett, az Egis a finn Orion Pharmával közösen sikeres kutatást folytat a generalizált szorongásos betegségekre megoldást szolgáló dermaciclane originális molekula terén. A finn–magyar projektbe a Pharmacia amerikai gyógyszergyártó cég is belépett azzal a szándékkal, hogy a kész gyógyszer forgalmazásában is részt vehessen.
Ma a magyar gazdaság egyik legrégebbi és legnagyobb cége, a mai napig részben magántulajdonban, másrészt állami kézben lévő Richter Gedeon Rt. A Richter magyarországi piacvezető szerepét 1998-ban szerezte meg. Az oroszországi pénzügyi összeomlást követő válságmenedzselés meghozta gyümölcsét, „új stratégia, új marketing, új piaci pozíciók megszerzése” célkitűzéssel magához tért a gyógyszergyár. A társaság vezetése célul tűzte ki, hogy sikerre viszi azt az álmot, hogy egy magyar vállalat a régióban piacvezetővé váljon. A 101 éve alapított cégnek ma Oroszországban, Ukrajnában, Romániában és Lengyelországban van termelőegysége. A privatizációt követő években a Richter egy új stratégia keretében a FÁK és a kelet-közép-európai régió országai mellett egyre távolabbra, az Egyesült Államok és Japán piacai felé tekintett. Tavaly az USA, az EU és egyéb piacok területén a Richter 118 millió dollár árbevételt realizált, ezzel is jelezvén, hogy a stratégia bevált. A legfrissebb akvizíciót tavaly november végén sikerült végrehajtania a Richternek a lengyelországi Polfa Grodzisk gyógyszergyártó cég 51 százalékának megvásárlásával. A Varsó közelében található társaság ma Európa egyik legjobban felszerelt és legkorszerűbb gyáregységét tudhatja magáénak. A Richter többéves huzavona után 7 milliárd forintért vehette meg az amúgy évi 50 millió dolláros értékesítési bázissal rendelkező lengyel vállalat többségi tulajdonát. A kifizetett vételár igen szép summa, de ha figyelembe vesszük, hogy ezzel az akvizícióval a magyar cég regionális szerepe behozhatatlanná nőtt, akkor azt mondhatjuk, megérte.

Már körvonalazódik a hosszú hétvége időjárása