„Tökéletes családnak gondoltuk magunkat”

Õsz Edit
2003. 02. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Raksányi Kund elsősorban szülő, aki nyugdíjazásáig a Magyar Tudományos Akadémia tudományos munkatársaként kvantumkémiával foglalkozott, majd idős fejjel másoddiplomát szerzett: addiktológuskonzulens lett azért, hogy segítsen a gyermekén. Kisebbik fia tizennégy évesen, húsz éve, tablettákkal – Coderittel és Noxironnal – kezdte a drogozást, majd mákteával folytatta…
Ezek az évek alaposan felforgatták a család életét, s az apát arra késztették, hogy önmagával is szembenézzen, miközben kétségbeesetten igyekezett segíteni gyermekén.
– Minden időmet a számítógép előtt töltöttem; a feleségem óvónő volt. Tökéletes családnak gondoltuk magunkat: este foglalkoztunk a gyerekekkel, hétvégeken kirándulni jártunk – meséli Raksányi Kund, akinek két fia között tíz év a korkülönbség.
A nagyobbik számítógépes szakember, osztályvezető egy nagy cégnél, szabadidejét természetfotózással tölti, járja a világot, harmonikus családi életet él. A kisebbik gyerek pályafutása is ígéretesen indult, hiszen tehetségesnek mutatkozott a rajzolásban. Művészeti szakközépiskolába került, igaz, nem grafikus, hanem ötvös szakra vették fel. Kiábrándult lett, s három barátjával együtt még inkább belevetette magát a festésbe-rajzolásba.
– Ennek örültem, s nem gyanítottam semmit. Pedig mutatkoztak jelek, hogy nincs minden rendben: folyton szörnyeket rajzolt, s egyre nehezebben lehetett vele beszélgetni. Azután egy nap behívtak az iskolába, és közölték, hogy a fiam drogozik. Az abban az időben az úgynevezett szocialista heroinnak számító Coderit és Noxiron kombinációját alkalmazta, s elég hamar függő lett, de ezt váltig tagadta. Járt tovább az iskolába, és nem tudom, hogyan, de leérettségizett. Utána bevonult katonának, de már fantomként ténfergett a világban. Miután leszerelt, elkezdődött a kálvária: tíz kórházi és detoxikációs kezelés – emlékszik vissza az apa, aki kezdetben azt hitte, egyedül megoldhatja ezt a problémát.
Ám a fiú mindjárt az első alkalommal kiugrott az autóból, amikor a kórház felé tartottak.
– Akkoriban el sem jutottunk a rehabilitációig. Fordulópontot jelentett, amikor megjelent a Metadon, amelyet fenntartó terápiaként – folyamatosan és huzamos időn keresztül azonos mennyiségben – alkalmaztak nála. A fiam emellett más drogokat is kezdett használni, s akkor megszüntették a Metadon-terápiát. Közben megismerkedett Varga Judittal, a Drogfree Alapítvány vezetőjével, aki azelőtt maga is kábítószeres volt. A fiammal jó kapcsolatot alakított ki, és szerette volna megmenteni, de neki sem sikerült. Annyit azért elért, hogy vállalja a rehabilitációt, de két hét után megszökött. Mindezt megelőzte, hogy a drogok költségeinek fedezésére értékes könyveimet adta el – mondja.
– Amikor a fiam megszökött a rehabilitációról, nem engedtük be. Nehéz döntés volt, de nem tehettünk mást. Fél évig alig tudtunk róla, csövezett, lakásról lakásra járt, ahol éppen befogadták. Rettenetes állapotban láttuk viszont, a teste csupa seb volt. Bevittük az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetbe, ahol meggyógyították, de ismét újra kezdte a drogozást.
– Ebben a történetben az jelentette számomra fordulópontot, amikor járni kezdtem az akkor dr. Minarics Edit gyermekorvos-addiktológus által vezetett szülői közösségbe, a Mátrix Egyesületbe. Ott döbbentettek rá, hogy nemeket kell mondanom, s hogy egyedül nem menthetem meg a fiamat, sőt olyan helyzetbe kell hoznom, hogy szembesüljön a drogfogyasztás következményeivel. Máskülönben azt hiszi, hogy a családja mindig kihúzza őt a bajból. Az általa választott életmód része a család – vagyis ez a védelem teszi képessé arra, amit csinál. Másképp kezdtem látni a dolgokat. Szerződést kötöttem a fiammal: ha aláveti magát a gyógykezelésnek, akkor gondoskodunk a fenntartásáról, és támogatjuk őt. Ezek után, amíg egyszer nem voltunk otthon, a lakásunkban bulit rendezett, természetesen újabb könyveket adott el, és a haverokkal óriási felfordulást csináltak.
A Raksányi házaspárnak ezek után végső elhatározásra kellett jutnia, amely szívfájdító és nehéz volt.
– A csoportban megtanultam, hogy veszekedéssel, dühvel nem érek el semmit. Így amikor a feleségemmel közöltük vele, hogy nem támogatjuk tovább, a fiam csomagolt és elment. Ezután két évet töltött egy komlói rehabilitációs intézményben, ahol nevelő lett. Kint újra kezdte ugyan a drogozást, de visszaállt a Metadonra, s három évig egy pécsi blueszenekarban szájharmonikázott. Sikere volt, külföldre járt. Pécsett vettünk neki egy lakást, s úgy nézett ki, hogy élete jó mederbe került. Ám egy napon túl sokat vett be valamiből, és leesett a színpadról. Elküldték a zenekarból. Azóta évente tesz egy kísérletet a leszokásra, s én mindig segítek neki. Legutóbb már önként vállalta a terápiát – az apa hangjából gyengédség és megértés árad, őszintén örül a legkisebb sikernek is.
– Az egyesületben arra is ráébresztettek, hogy szembe tudjak nézni a hibáimmal, de ne magamat okoljam. Ilyen helyzetben mindig felmerül a kérdés: ki a hibás? Mert azt hisszük, ha megtaláljuk a hibást, akkor ki tudjuk javítani a hibát. De nem így van. Lényeges fogalom a gyermeknevelésben a törődés. Az ember későn döbben rá arra, hogy keveset adott magából a gyermekének. Akkor törődünk jól, ha meghallgatjuk, anélkül, hogy mint felsőbbrendű lény ítélkeznénk felette. Nem tud törődni az, aki örökké irányítani, és ellenőrizni akar, és a saját képére formálni gyermekét. Aki ezt teszi, az a másik szabadságát nyirbálja meg, és feltételekhez köti a szeretet – fejtegeti a tapasztalatokat a megtört apa.
– Számtalan szülőtársam van, aki elveszítette a gyermekét, vagy abban a cipőben jár, amelyben én, és fájdalmukban kinyíltak, önmaguk és a világ felé fordultak, másokon segítenek, részt vesznek olyan dolgokban, amelyekhez addig semmi közük nem volt.
A Mátrix Egyesület kidolgozott egy integrált terápiát arra, hogy a hazai, amúgy is tördelt – ambulancia, kórház, rehabilitáció – intézményrendszerben a köztes időkben se engedje el a fiatalokat. Törekednek arra, hogy a gyógyítás során figyelembe vegyék a szülők, de főként a szakemberekkel is rendelkező szülői csoportok véleményét, vagyis a családi szempontokat. Nem mindegy, hogy a rehabilitáció vagy kezelés után hová, milyen családi viszonyok közé tér vissza a fiatal. A legnehezebb helyzetben a középiskolás gyermekek szülei vannak, akiknek többsége sajnos nem képes szembesülni a problémával, fél a pedagógustól, a következményektől. Ezért eltitkolja, nem vesz róla tudomást. A gyerek magára marad, holott akkor még könnyebb volna megtalálni a gyógyírt.
– Mi szülők sokszor megkérdezzük, más emberekké formált-e bennünket az, hogy a gyerekünk drogos? S úgy érezzük, más világkép alakul ki bennünk, pontosan látjuk a helyünket, a szerepünket. Nem a vágyaink, az álmaink irányítanak, nem akarunk mások által célokat elérni, hanem őszintén megnyílni önmagunk és a többiek előtt, s ezzel egymáson segíteni. Ma már biztos vagyok abban, hogy ez sokkal fontosabb, mint a kvantumkémia, amelynek az életem nagy részét szenteltem. Ez a gondolkodás persze életkori sajátosság is, s örülök annak, hogy nyugdíjaskoromra ezzel ajándékozott meg sors.
*
A fenti beszélgetés után néhány héttel Raksányi Kund kisebbik fia meghalt. Harmincnégy éves volt. Az apa azóta – sok sorstársával együtt – még fáradhatatlanabbul küzd azért, hogy legalább mások fiát vagy lányát megmenthesse.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.