A jó országmarketing a siker záloga lehet

A közelmúltban Berlinben rendezték meg a világ legnagyobb turisztikai börzéjét. Ma megnyílik a 26. Utazáskiállítás, a közelmúltban pedig kiírták a 2003-as turisztiai pályázatokat is. A visegrádi országokkal aláírták azt az egyezményt, amely lehetőséget biztosít hazánknak arra, hogy a nagyon költséges, távoli országokban tartandó idegenforgalmi kiállításokon közösen, a költségeket is megosztva részt vehessen – minderről Pál Béla, a Miniszterelnöki Hivatal turisztikai államtitkára nyilatkozott lapunknak.

Hunyor Erna
2003. 03. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idén rekordot döntött az ITB (International Turisten Börse): minden eddiginél több, 181 országból összesen tízezer kiállító volt jelen a világ legnagyobb turisztikai seregszemléjén. A Magyar Turizmus (MT) Rt. 400 négyzetméteres standdal képviselte az országot, ahol 33 vállalkozás, turisztikai egyesület, szervezet vett részt kiállítóként – mondta Pál Béla, aki közölte: új, önálló Magyarország-katalógust jelentetett meg a Neckermann Austria, a Neckermann Deutschland, az ITS-Jahn Reisen Tjaereborg, az ITS-Billa Reisen Austria, a Dertour és a Dertour Austria, a Fit Reisen és az Ameropa Magyarország is, amely egyértelműen jelzi a hazánk iránti fokozottabb külföldi érdeklődést.
Elmondta: Magyarország három német vásáron díszvendégként jelenik majd meg. Így a Berlin Reisemarkton, a Lipcse Touristik&Caravaningon novemberben, illetve 2004 januárjában a Mannheim Reisemarkton.
Pál Béla kiemelte: az ITB-n részt vett Francesco Frangialli, a világ turisztikai szervezetének (WTO) főtitkára is, aki úgy vélte, hogy az Irak elleni háború rettenetes csapást mér majd a világgazdasági pangás miatt amúgy is legyengült turizmus iparágra. A főtitkár szerint az iraki konfliktus még azelőtt, hogy elkezdődött volna, kedvezőtlen hatásokkal volt a nemzetközi turizmusra. A következő hónapokban pedig állások ezrei szűnhetnek meg és csak abban az esetben lehet majd a szektorban korlátozott hatásokkal – és a nyári szezon zavartalanságával – számolni, ha az összetűzés rövid ideig tart, s a helyzet utána gyorsan nyugvópontra jut. Az eddigi tapasztalatok azt vetítik előre, hogy az utazási üzletágban fellendülésre legkésőbb az év vége felé lehet számítani.
Az államtitkár szavai szerint az ITB-n részt vevő kiállítók számában a háború következményeitől való félelem ennyire még nem tükröződött, azt azonban érzékelni lehetett, hogy óriási a verseny a világ turisztikai piacán. Az ITB-n jelen volt szinte az összes kelet-közép-európai, Magyarországgal szomszédos ország. A börze kínálatát tekintve előtérbe kerültek az olyan specifikus elemek, mint a gyógy- és egészségturisztikai szolgáltatások, az ásvány- és gyógyvízkínálat, valamint kiemelt érdeklődés mutatkozott az üzleti és a konferenciaturizmus magyarországi lehetőségei iránt. Ez pedig azt jelenti, hogy a jövőben ezeken a területeken kell erősíteni a turisztikai piacon való jelenlétünket – hangoztatta.
Elmondta: Berlin arról is meggyőzte: helyes volt az az elgondolás, hogy az EU-tagországokkal és a környező országokkal szorosabb kapcsolatot kell kialakítani. S ez kiterjedhet egy közös marketingmunkára, tapasztalatok cseréjére, illetve harmadik piacon való közös megjelenésre. Fel kell ismerni, hogy a jó országmarketing a siker záloga lehet – mondta.
Pál Béla beszámolt arról, hogy tárgyalásokat folytatott az olasz turisztikai államtitkárral is azért, hogy a jövő évben Magyarország rendezhesse az uniós tagállamoknak szervezett turisztikai konferenciát, amely idén decemberben Velencében lesz. A visegrádi négyekkel kötött megállapodás pedig azért bír rendkívüli jelentőséggel – fogalmazott –, mert közösen azokon a kiállításokon, rendezvényeken is jelen lehet Magyarország, amelyeken – anyagi okok miatt – egyedül nem lenne képes részt venni.
Kiemelte: a közeljövőben írják alá azt a megállapodást, amely lehetővé teszi, hogy szervezett kínai turistacsoportokat fogadjon hazánk. A kínai turistaforgalom ugyanakkor csak az év második felében indulhat meg először néhány ezer, majd később több tízezer kínai vendég fogadásával.
Pál Béla közölte: a turisztikai tárca mindemellett a legfontosabb területnek a belföldi turizmus fellendítését, megerősítését tartja. Ez ugyanis kedvezőtlen világpolitikai hatások esetén is – ha elmarad a külföldi turisták egy része – képes életben tartani az idegenforgalmi ágazatot. Továbbá egyedül itt nem érvényesül a szezonalitás, s nem utolsósorban hozzájárul a hazai lakosság életminőségének javításához, az egészségmegőrzéshez.
A belföldi turizmus megerősítése érdekében 150 százalékkal emelték meg az üdülési csekkek adómentes értékhatárát, így az 20 ezer forintról 50 ezerre nőtt, s ezáltal egyre több család részére vált elérhetővé a hazai nyaralás.
A magyarországi turisztikai szolgáltatókkal pedig azt kell megértetni – hívta fel a figyelmet –, hogy a rossz minőségű szolgáltatást ma már a belföldi vendégeknek sem lehet eladni. A turisztikai piacon ugyanis két területen óriási a verseny: a minél színvonalasabb szolgáltatások biztosítása és az árak területén. Ha ezt a két kívánalmat nem veszi komolyan a szolgáltató, akkor a piac fog szelektálni, s előbb-utóbb nem hagy életteret számára.
Az államtitkár közölte: nyolc központi pályázati felhívást tett közzé a tárca mintegy kilencmilliárd forint értékű támogatásra. Az idei évi keretből összesen 15 milliárd forintot fordítanak pályázatokra, amelyből kilencmilliárd forintot különítettek el a nyolc központi pályázatra. Az egészségturisztikai vonzerő fejlesztésére 5,1 milliárd forintot, az egészségturisztikai oktatásra 50 milliót, kastélyok, várak idegenforgalmi hasznosítására 300 milliót különített el a kormányzat. A turisztikai nagyrendezvények támogatására 700 millió forintot, szálláshelyfejlesztésre 1,8 milliárdot, szálláshelyek és vendéglátóipari egységek akadálymentesítésére 200 millió forintot, fejlesztési projektek előkészítésének támogatására 600 millió forintot, a régiós jelentőségű megvalósíthatósági tanulmányok készítésének támogatására pedig 300 millió forintot szán a kabinet. Továbbá 2,4 milliárdot költ a kormányzat tíz, a társtárcákkal közösen kiírt tenderre, 600 milliót fordít az európai uniós források elnyeréséhez szükséges megvalósíthatósági tanulmányok támogatására, kétmilliárdot a regionális idegenforgalmi bizottságok által kiírt 40 pályázatra és 1,4 milliárd forintot a hátrányos helyzetű megyék támogatására.
Pál Béla kiemelte: újdonság, hogy a beadási határidő után 45 napon belül dönt a szakmai zsűri a központi pályázatokról. A nagy rendezvények támogatásáról szóló pályázatot két részre bontották, így a nyári rendezvények támogatására április 15-ig, az ősziekre, a jövő éviekre és a 2005-ös rendezvények támogatására pedig június végéig lehet pályázni.
Hangsúlyozta, hogy 2003-ban összesen 32,3 milliárd forint fordítható idegenforgalmi fejlesztésekre. Elmondta, hogy az idei évi turisztikai célelőirányzat 19 milliárd forintot tesz ki, ennek 50 százalékát használhatják fel a jövő évi, és 20 százalékát a 2005-ös költségvetés terhére.
Pál Béla szerint az nem fordulhat elő, hogy a költségvetés terhére egy, illetve két évvel korábban lekötött pénzek következtében egyszer csak kimerül a kassza, s bár kötelezettséget vállaltak 2005-re, nem tudják teljesíteni vállalásaikat, mert elfogyott a pénz. Tudniillik – fogalmazott – azt az öszszeget, amellyel a mindenkori költségvetést megterhelték, garanciálisan biztosítani kell. Ugyanakkor bővíti a lehetőségeket az a 20 milliárd forint, amire 2004 és 2006 között uniós forrásokból számítanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.