Tegnap az esti órákban az egyre hevesebbé váló amerikai támadások következtében lángokban állt az iraki főváros több épülete. A légicsapásokat megelőzően viszonylagos nyugalom honol Bagdadban. Ennek oka – amellett, hogy az elmúlt napokban sokan menekültek vidékre, a fővárosban maradtak pedig igyekeztek menedékbe vonulni – az, hogy az első offenzíva még jóval enyhébb volt, mint várhatóan az ezután következők. A támadások nem okoztak komolyabb károkat a városban, az iraki kormány szerint viszont Bagdad déli részén több polgári sebesültje is volt a bombázásnak. Bagdadban maradt tudósítók is megerősítették, hogy egy halálos áldozattal és tizennégy sebesüléssel járt a támadás.
A hirtelen csendessé vált városból érkezett Magyarországra Jasszer is, aki már évek óta él itt. Bagdadban élő családja beszámolói alapján lapunknak elmondta, körülbelül két hónapja az emberek mindennapos tevékenységei közé tartozik a felkészülés a háborúra. Tartós élelmiszert, üzemanyagot és vizet raktároznak – az 1991-es háború tapasztalataiból okulva. Jasszer bagdadi nagybátyja saját kertjében kutat is fúrt, hiszen tizenkét éve a vízellátás is megszűnt a nagyvárosban. „A rádióadók közlik a külföld híreit, s a széles körben hallgatott Radio Monte-Carlo ilyenkor megerősíti azt, amit a cenzúra miatt a televíziókból nem lehet megtudni” – mondta Jasszer. Az irakiak így nem is bíznak a győzelemben, csak a túlélésben. Azt viszont nem tudni, hogy fogják fogadni az amerikaiakat, vélte, hiszen Washington hadseregét csak úgy látták, hogy az ő országukat lövi.
A fiatalember felelevenítette emlékeit, amelyeket az első Öböl-háborúban szerzett. Elmondta, ostrom idején nincs lehetőség semmit csinálni, csak várni. Az emberek ilyenkor nem dolgoznak, az iskolák zárva vannak. Ha elfogy az élelem, akkor el kell jutni a kereskedőkhöz, akik hihetetlen árakon, kapualjakból adják áruikat. Tizenkét éve gyakorlatilag aranyáron lehetett kenyeret kapni Bagdadban, az emberek pedig az utca kövéről összesöpört, piszkos lisztből sütötték fűtőtesten a lepényt. „Innen, külföldről az ember sokkal jobban aggódik, mint az ottaniak. Ha benne vagy, néhány óra alatt megszokod, s csak utána veszed észre, milyen rossz helyzetben voltál” – mondta.
***
A háború első áldozata. Az Irak ellen tegnap hajnalban megindított támadás első áldozata egy jordániai taxisofőr volt, aki éppen telefonálni állt meg az iraki főváros egyik külső területén, amikor egy közeli épületet bombatalálat ért. A történtekről a sofőr egyik társa számolt be. Az áldozat kollégája elmondta: a szerencsétlenül járt Ahmad al-Bathnak és számos társának egyetlen megélhetési lehetősége volt az utóbbi napokban, hogy dacolva az Ammán és Bagdad közti mintegy ezer kilométeres út veszélyeivel, rendszeresen vállaltak fuvart az iraki fővárosba. (Gy. Zs.)

Bennfentes kereskedelemért akár öt évet is kaphat Magyar Péter