Bezárják az iraki nagykövetséget?

György Attila
2003. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bagdad budapesti nagykövetségének bezárására vonatkozó hivatalos amerikai felkérést kapott tegnap a Külügyminisztérium. Tóth Tamás külügyi szóvivő lapunknak elmondta, a felkérést jelenleg tanulmányozzák, döntés még nem született az ügyben. Mint a szóvivő kifejtette, Washington a Bagdaddal diplomáciai kapcsolatban álló országoktól az iraki diplomaták mielőbbi kiutasítását is kérte. Az amerikai kormány egyúttal felkérte az érintett országokat, hogy fagyasszák be a bagdadi kormány náluk vezetett bankszámláit, vegyék őrizet alá a diplomáciai miszsziók épületeit, és gondoskodjanak a nagykövetségeken tárolt dokumentumok megőrzéséről. A nemzetközi jog hazánkat nem kötelezi a kérés végrehajtására. Figyelemre méltó tény, hogy Franciaország, Németország, Hollandia, Libanon máris elutasította az amerikai indítványt, nem zárják be az országukban működő iraki követséget.
Irak nem tekinti ellenségének a magyar népet, mert az itt élő emberek túlnyomó többsége elítéli a háborút – nyilatkozta lapunknak Muklif al Samari, az Iraki Köztársaság budapesti ügyvivője. Az iraki hadsereg létszámát és védelmi terveit firtató kérdéssel kapcsolatban az ügyvivő leszögezte, hogy a támadóknak nem 400 ezer, hanem mintegy hétmillió emberrel kell megküzdeniük, hiszen a bagdadi kormány felfegyverezte a lakosságot. Szó esett a minapi diplomáciai incidensről, amikor a magyar hatóságok kiutasították a nagykövetség két munkatársát. Muklif al Samari elmondta, hogy elfogadták a döntést, sőt az előírt három nap helyett negyvennyolc órán belül eleget tettek a felszólításnak. Arra a hírre, miszerint felfüggesztik a világ összes iraki külképviseletének működését, az ügyvivő leszögezte, hogy eddig nem kaptak ilyen értelmű értesítést a magyar féltől. „Érthetetlen kérésnek” nevezte az amerikai felszólítást, és emlékeztetett arra, hogy a világ számos országában zavartalanul működnek az iraki külképviseletek. Az ilyen és ehhez hasonló ügyek szítják a feszültséget, és ártanak a kétoldalú kapcsolatoknak – tette hozzá Muklif al Samari. A budapesti iraki nagykövetség számára inkább az jelent nehézséget, hogy megszakadt a kapcsolat Bagdaddal, telefonon és faxon nem lehet elérni a fővárost.
Élesen bírálta az amerikai magatartást Ahmed Abdul Hadi, az iraki nagykövetség konzulja is. Beszámolt arról, hogy a szövetséges haderő nemcsak katonai célpontokat, hanem civil létesítményeket, kórházakat, gyárakat is megtámadott. Erről a Bagdadban tartózkodó külföldi újságírók is meggyőződhettek, miután az iraki tájékoztatási minisztérium munkatársaival közös terepbejárást tartottak. A halottak számáról nincs pontos információ, de az al-Dzsazíra televízió szerint harminchét embert – köztük nőket, gyerekeket – kórházban ápolnak. Hadi kijelentette, hogy egyetlen iraki sem adta meg magát, az erről szóló hírek koholmányok, a CNN ezt bizonyító felvételei pedig összevágott, manipulált anyagok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.