Biztonságos bunkerek

Szaddám Huszein életét nem veszélyeztetik az amerikai légitámadások. Az iraki vezető ugyanis olyan bunkerban tartózkodik, amely egy atomtámadást is kibírna. Ezt állítja a szerbia-montenegrói légierő nyugalmazott parancsnoka, Szvetozar Carevics tábornok, aki egyszerűen nevetségesnek nevezte a légicsapások első napján felröppentett hírt, hogy Szaddám feltehetőleg életét vesztette, amikor azt az épületet érte találat, amelyben állítólag tartózkodott.

Sebestyén Imre
2003. 03. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy Bagdad melletti bunkerban van az elnök és a legfelsőbb parancsnokság, s ezt az óvóhelyet úgy építették meg, hogy teljes védelmet és biztonságot nyújt, s emellett ebben a föld alatti építményben minden megvan, ami a normális életvitelhez szükséges. Hónapokig lehet ott elzárva lenni a külvilágtól.
De honnan tudja mindezt ilyen pontosan egy szerb generális, amikor az ilyesmit nemigen szokták külföldi katonák orrára kötni? Egyszerű a magyarázat. Az iraki bunkereket jugoszlávok építették a múlt század hetvenes éveiben. Carevics jól ismeri őket. Nem egy ilyennek az építését felügyelhette. A bosnyák Resad Fazlic – szintén a volt titói Jugoszláv Néphadsereg tisztje – hasonlóképpen nyilatkozott. Szintén kizárta, hogy az amerikaiak berobbanthatják a föld alatti bunkereket.
– Ha Szaddám nem menekül el Irakból, biztosra veszem, hogy az amerikaiak egy ilyen bunkerban találnak majd rá – hangoztatta Fazlic. – Ezek a bunkerek húsz megatonna erejű közvetlen találatot is könnyedén elviselnek – mondta, s utalt arra, hogy teljesen hiábavaló bombázni a föld alatti betonerődítményeket. Az a bunker, amely szerinte most éppen Huszeinnek nyújt menedéket, nagyobb a többinél. Futballpálya nagyságú, s mindennel el van látva, ami alkalmassá teszi, hogy hosszabb – több hónapos – időre biztonságos munkakörülményeket biztosítson lakóinak. De építettek kisebbeket is Bagdadban, Moszulban, Kirkukban, Bászrában, Naszirijában, amelyeket parancsnoki és kommunkációs központoknak szántak, s amelyek hosszan tartó izoláltságot és erős csapásokat képesek kiállni.
Fazlic részt vett több mint tíz föld alatti bunker megépítésében a volt Jugoszlávia területén, abban az időben, amikor Josip Broz Tito szívélyes viszonyban volt Szaddám Huszeinnel. (Mint az Egyesült Államok is egyébként.) A létesítmények építését az irakiak csakis azért bízták a jugoszlávokra, mondta Fazlic, mert megtetszett nekik, amit Jugoszláviában (a volt JSZSZK-ban) láttak. A bosznia-hercegovinai Konjicnál épült egy hatalmas bunker, amelyet Tito számára rendeztek be háború esetére, részletezte Fazlic. Ezt másolták át iraki terepre. Nehéz feladat volt a sima, tagolatlan felszín miatt. A szakértő részletezte, hogy hogyan képezték ki a bunker fő részlegének kupolás tetejét, s az arra ráépülő rétegeket. A lövedékeknek, hogy maximális teljesítményt fejthessenek ki, merőlegesen kellene becsapódniuk a védőburokra, ellenkező esetben félrepattannak a kupoláról. De még ezt megelőzően át kell törniük a felsőbb védelmi rétegeket. Szavai szerint szinte lehetetlen pontosan kiszámítani a becsapódási szögeket, s folyamatosan megismételni a sikeres találatokat ugyanarra a pontra.
Nem véletlenül járták az iraki háborút megelőzően amerikai szakértők a boszniai hegyeket. A Tito idején épített bunkerekre – a bugojnói föld alatti világra, illetve a Bihac mellettire – voltak kíváncsiak. Washingtonban is tudták, hogy a jugoszlávok mesterei a bunkerek építésének, s azt is tudták, hogy a jugoszláv vállalatok éveken át építkeztek Irakban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.