Borúlátó elemzők

A közel-keleti háború egyelőre nem hagyott mély nyomot a magyar gazdasággal kapcsolatos várakozásokon – derül ki a Reuters márciusi elemzői felméréséből. Az inflációs és a gazdasági növekedési előrejelzések is javultak némileg, az államháztartás hiányára vonatkozó prognózisok azonban pesszimistábbak a korábbiaknál. A jegybank – az elemzők szerint – legalább április végéig nem változtat kamatain.

Barát Mihály
2003. 03. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rövid iraki háborúra voksoltak ezen a héten a világ piacai, így nem változtak jelentősen az infláció és a gazdasági növekedés alakulására vonatkozó prognózisok – áll a Reuters márciusi elemzői felméréséről kiadott háttéranyagban. A decemberre várt infláció konszenzusa kilenc bázisponttal, 5,03 százalékra csökkent, miközben a jövő decemberi konszenzus lényegében nem változott. Az elemzők átlagban 3,63 százalékos gazdasági növekedést várnak erre az évre, hét bázisponttal többet, mint egy hónapja, miközben a jövő évre várt érték viszonylag jelentősen, 18 bázisponttal, 4,30 százalékra javult.
Az előrejelzések azonban megerősítették: az év további részében nő az inflációs feszültség, az államháztartás hiánya pedig meghaladja a tervezettet. A jövő évre előretekintve az infláció az elemzők szerint, belül marad az MNB 2,5–4,5 százalékos célsávján, a költségvetés elhúzódó gyengélkedése azonban még távolabb tolta az euró bevezetésének várt dátumát. A várt bevezetési év átlagolt mutatója a felmérésben tovább folytatta a visszavonulást, 2008-ra. Az elemzők többsége tehát továbbra is valószínűnek tartja a 2008-as bevezetést, de növekedtek a félelmek a további csúszás miatt. A felmérés megerősítette, hogy az államháztartási hiány csökkentésében a tervhez képest csúszás várható: az elemzői konszenzus a 2003-as hiányra 14 milliárd forinttal, 1009 milliárd forintra emelkedett. Ez nagyjából 5,5 százalékát teszi ki a kormányzat által várt GDP-nek, jelentősen meghaladva a költségvetésben előirányzott 4,5 százalékot.
Az előjelzések szerint magas marad a hiány és az inflációs feszültség is növekszik. Az elemzők azonban a jegybank jövő évi inflációs célját nem látják veszélyben, ezért azt gondolják, hogy a jegybank a közeljövőben várhatóan nem változtat irányadó kamatain. Mind a tizenhat válaszadó változatlan, 6,5 százalékos, kéthetes MNB- betéti kamatot vár legalább a jövő hónap végéig. Ez év végére az elemzők átlagosan 240,06 forint/euró árfolyamot várnak.
***
A Reuters márciusi elemzői konszenzusa

GDP-növekedés, 2003 (%) 3,63
GDP-növekedés, 2004 (%) 4,30
Infláció, 2003. december (%) 5,03
Infláció, 2004. december (%) 4,21
Államháztartási hiány (Mrd Ft) 1009,00
Államháztartási hiány/GDP (%) 5,50
Forint/euró árfolyam 2003. dec. 240,06
***
EU: nem várnak sokkhatást. Várhatóan nem jár sokkszerű hatással az európai uniós csatlakozás a visegrádi országok számára – derül ki azokból az ágazati háttértanulmányokból, amelyeket tegnap mutattak be az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) és az ICEG Európai Központ által rendezett konferencián. A csatlakozás korlátozott hatása a tanulmányok szerint több dologgal is magyarázható: a visegrádi országok nagy- mértékben nyitott gazdaságaival, az EU-ban érvényes szabályozók korábbi átvételével, a gyors szerkezeti átrendeződéssel, illetve az unióval fennálló szoros kereskedelmi kapcsolatokkal. A konferencián előadást tartó Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter szerint az uniós csatlakozás eredményeként gyorsul a gazdasági növekedés, nő a munkahelyek száma és ennek köszönhetően a jólét Magyarországon. Csillag szerint a gazdaság növekedésének további lendületet adhat az euró bevezetése. A miniszter utalt rá: 2004 és 2006 között hazánk 1,4 milliárd euró összegű támogatást kap az EU-tól. (B. M. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.