Rövid iraki háborúra voksoltak ezen a héten a világ piacai, így nem változtak jelentősen az infláció és a gazdasági növekedés alakulására vonatkozó prognózisok – áll a Reuters márciusi elemzői felméréséről kiadott háttéranyagban. A decemberre várt infláció konszenzusa kilenc bázisponttal, 5,03 százalékra csökkent, miközben a jövő decemberi konszenzus lényegében nem változott. Az elemzők átlagban 3,63 százalékos gazdasági növekedést várnak erre az évre, hét bázisponttal többet, mint egy hónapja, miközben a jövő évre várt érték viszonylag jelentősen, 18 bázisponttal, 4,30 százalékra javult.
Az előrejelzések azonban megerősítették: az év további részében nő az inflációs feszültség, az államháztartás hiánya pedig meghaladja a tervezettet. A jövő évre előretekintve az infláció az elemzők szerint, belül marad az MNB 2,5–4,5 százalékos célsávján, a költségvetés elhúzódó gyengélkedése azonban még távolabb tolta az euró bevezetésének várt dátumát. A várt bevezetési év átlagolt mutatója a felmérésben tovább folytatta a visszavonulást, 2008-ra. Az elemzők többsége tehát továbbra is valószínűnek tartja a 2008-as bevezetést, de növekedtek a félelmek a további csúszás miatt. A felmérés megerősítette, hogy az államháztartási hiány csökkentésében a tervhez képest csúszás várható: az elemzői konszenzus a 2003-as hiányra 14 milliárd forinttal, 1009 milliárd forintra emelkedett. Ez nagyjából 5,5 százalékát teszi ki a kormányzat által várt GDP-nek, jelentősen meghaladva a költségvetésben előirányzott 4,5 százalékot.
Az előjelzések szerint magas marad a hiány és az inflációs feszültség is növekszik. Az elemzők azonban a jegybank jövő évi inflációs célját nem látják veszélyben, ezért azt gondolják, hogy a jegybank a közeljövőben várhatóan nem változtat irányadó kamatain. Mind a tizenhat válaszadó változatlan, 6,5 százalékos, kéthetes MNB- betéti kamatot vár legalább a jövő hónap végéig. Ez év végére az elemzők átlagosan 240,06 forint/euró árfolyamot várnak.
***
A Reuters márciusi elemzői konszenzusa
GDP-növekedés, 2003 (%) 3,63
GDP-növekedés, 2004 (%) 4,30
Infláció, 2003. december (%) 5,03
Infláció, 2004. december (%) 4,21
Államháztartási hiány (Mrd Ft) 1009,00
Államháztartási hiány/GDP (%) 5,50
Forint/euró árfolyam 2003. dec. 240,06
***
EU: nem várnak sokkhatást. Várhatóan nem jár sokkszerű hatással az európai uniós csatlakozás a visegrádi országok számára – derül ki azokból az ágazati háttértanulmányokból, amelyeket tegnap mutattak be az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) és az ICEG Európai Központ által rendezett konferencián. A csatlakozás korlátozott hatása a tanulmányok szerint több dologgal is magyarázható: a visegrádi országok nagy- mértékben nyitott gazdaságaival, az EU-ban érvényes szabályozók korábbi átvételével, a gyors szerkezeti átrendeződéssel, illetve az unióval fennálló szoros kereskedelmi kapcsolatokkal. A konferencián előadást tartó Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter szerint az uniós csatlakozás eredményeként gyorsul a gazdasági növekedés, nő a munkahelyek száma és ennek köszönhetően a jólét Magyarországon. Csillag szerint a gazdaság növekedésének további lendületet adhat az euró bevezetése. A miniszter utalt rá: 2004 és 2006 között hazánk 1,4 milliárd euró összegű támogatást kap az EU-tól. (B. M. T.)

Házasságokkal is épül a hálózat Magyar Péter és főnöke körül – videó