Colin Powell beszédében a korábban sokszor felvetett „útvonaltervet” említette, amely konkrétan meghatározza az izraeli és a palesztin fél teendőit. A szövegben szerepel az illegális zsidó telepek lebontásának kötelessége, amelynek elhangzásakor az AIPAC egyes tagjai hangosan pfújoltak. Az útvonalterv számos kiküszöbölhetetlen hibát tartalmaz, így várhatóan csak egy lesz a sok elvetélt próbálkozás közül.
Különösen akkor nagyon fontos ez az üzenet Izraelnek és a palesztinoknak, amikor az iraki háború kitörése után először kiújult az erőszak a Szentföldön. Az öngyilkos merénylő robbanása ugyan nem ölt meg egyetlen embert sem, ám események sorozatát indíthatja el, amelyben nagyon sokan meghalhatnak. Tény, hogy a háború kitörése óta nagyon csendes volt Izrael, annak ellenére, hogy Ariel Saron kormányától sokan azt várták, a háború leple alatt végez a palesztinok vezetőségével. A mostani robbantás azonban fontos üzenetet küld mind Amerikának, mind Izraelnek. A robbantást vállaló Iszlám Dzsihád fegyveres szervezet az eseményt az iraki népnek ajánlotta. Mint várható volt, a megszállt területek reményt vesztett népe párhuzamot fog vonni saját és az iraki nép sorsa között.
Ha ellenállásról van szó, a palesztinok sem akarnak majd lemaradni az irakiak mögött, hogy Izrael egy pillanatig ne érezze magát biztonságban. A támadásra adott válasz során azonban a zsidó állam az eddigi tapasztalatok szerint könynyen elragadtatja magát, és vérfürdőt rendez a palesztinok körében. Ez tovább szítja az erőszakot, a helyzet pedig ugyanolyan lesz, mint a háborút megelőzően. Azzal a különbséggel, hogy Izrael talán mégis rászánja magát a döntésre, és Jasszer Arafatot eltávolítja a hatalomból, miután nélküle is van, akivel tárgyalhat. A minden oldalról elfogadott Mahmúd Abbasz palesztin kormányfő a béke záloga is lehetne, ám senki sem tud úgy tárgyalni, hogy fél szeme ne lenne Irakon.
A vasárnapi robbantás is jelzi, egyik ország sem lehet biztos abban, hogy radikálisabb gondolkodású lakói nem fogják regionális vagy kultúraközi háborúként felfogni az Irakban zajló eseményeket. A mérsékelt arab államok, mint Jordánia vagy Egyiptom, folyamatosan kemény harcot vívnak saját iszlámistáikkal, akik a sokszor beígért dzsihádot várják, a nagypolitika azonban megakadályozza őket törekvésükben. Amerika megszálló háborújával megerősítheti véleményükben az említett csoportokat, Izraelbe pedig visszatér az erőszak.

Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról