Bővült a NATO

Brüsszelben, a NATO-tanács rendkívüli ülésén hét kelet-európai ország külügyminiszterei szerdán aláírták a jegyzőkönyvet az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez való csatlakozásról. Lord Robertson NATO-főtitkár az ünnepélyes aktuson mondott beszédében kiemelte, hogy a szövetség 54 éves fennállása óta ez a legnagyobb arányú bővítés, amely újabb bizonyítéka annak, hogy a hidegháborús évtizedek mesterséges megosztottsága után a védelmi szövetség kapuja nyitva áll az európai demokráciák előtt.

Hírösszefoglaló
2003. 03. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Robertson kifejezte azt a reményét, hogy Bulgária, Románia, Szlovákia, Szlovénia, Észtország, Lettország és Litvánia a 19 tagországban, illetve a saját parlamentjeikben most következő megerősítési folyamat lezajlása után a szövetség teljes jogú tagjává válik a NATO jövő májusban tartandó csúcsértekezletén. A szövetségesek, köztük hazánk nevében állandó képviselőik írták alá a jegyzőkönyveket. Nicholas Burns amerikai NATO-nagykövet kijelentette, hogy a szövetség újabb nagy lépést tett az egységes, szabad és békés Európa megteremtése felé. Az új országok csatlakozásával a NATO erősebb lesz, súlypontja kelet felé tolódik el. Az amerikai kormány üdvözli e hét ország elkötelezettségét a transzatlanti kapcsolat iránt, és mint George Bush elnök mondta, ezek az országok friss szellemet fognak hozni a szövetségbe.
Mircea Geoana román külügyminiszter kijelentette, hogy országában a közvélemény nagy többséggel támogatja a csatlakozást a történelem legsikeresebb szövetségéhez. Románia azt akarja – mondta Geoana – hogy a szövetség maradjon az euroatlanti biztonság fő pillére, amelynek alapja a washintoni szerződés 5. cikke. Csak erős Európa lehet az Egyesült Államok hatékony partnere a mai világ hatalmas problémáinak megoldásában, ezért Románia támogatja az ugyanebbe az irányba mutató közös európai biztonsági és védelmi politika kialakítását. Szolomon Passzi bolgár külügyminiszter hangoztatta, hogy országa vállalja és teljesíti a tagságból fakadó kötelezettségeit. Az iraki háborúról szólva kijelentette, hogy azt Szaddám Huszein elnök rezsimjének felelőtlen politikája és a Biztonsági Tanács számos határozatának semmibe vétele okozta.
A balti országok közül Lettország külügyminisztere, Sandra Kalniete tért ki az iraki háborúra. Kijelentette, hogy a világ békéjét és biztonságát fenyegető veszély elhárítására fogtak össze országok egy olyan rezsim lefegyverzésére, amely megsértette a nemzetközi jogot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.