Egy egészen másfajta háború

A felkészülés eseményei és az első lépések alapján nem sok hasonlóság mutatkozik az 1991-es és a tegnap kezdődött 2003-as Öböl-háború között. Míg tizenkét éve az egyetértés volt jellemző, addig az idén feloldhatatlan nemzetközi szembenállás előzte meg az összecsapásokat, amelyek végrehajtói, a szemben álló haderők is óriási változáson mentek keresztül.

2003. 03. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Első pillantásra félrevezető lehet, hogy a két konfliktus főszereplője ugyanaz a két ország, amely 1991-ben is szembesült egymással. Megtévesztő lehet az is, hogy Szaddám Huszein ezúttal is egy Bushsal áll szemben, mi több, a jelenlegi amerikai elnök apjának emberei ma is fontos szerepet töltenek be Washingtonban, s többségük a háborúhoz vezető politika szószólója volt.
A látszat azonban csal. A hidegháború legvégén, a Szovjetunió széthullását közvetlenül megelőző időkben nagyobb tér állt rendelkezésre a diplomáciai manőverezésre, ám a legfontosabb tényező, hogy a jelenlegivel szemben teljesen tisztázott okok vezettek az akkori háborúhoz. A bagdadi rezsim ugyanis megszállta Kuvaitot, az ENSZ alapokmányával teljesen ellentétben álló támadás keretében. Erre a lépésre a hidegháború béklyójából szabadult nemzetközi közösség egyértelmű választ tudott adni, felsorakozva a „győztes” nagyhatalom, az Egyesült Államok mögé. Morális kötelezettség vezette a hadjáratot, amelynek a célja egyértelműen Kuvait felszabadítása volt és nem más.
Amellett, hogy az akkori összes NATO-szövetséges és Franciaország is kiállt az Egyesült Államok mögött, a Szovjetunió és az akkor még létező Varsói Szerződés országai pedig rábólintottak a műveletekre, rendkívül fontos tényezőnek bizonyult, hogy Jordánia kivételével az arab világ is Szaddám Huszein ellen fordult. Ezt a példátlanul egységes koalíciót és politikailag talán legértékesebb arab tagjait célozták az Izrael elleni rakétatámadások, arra számítva, hogy a zsidó állam válaszcsapása bomlasztó hatással lesz. A számítás végül is nem vált valóra, mert Washingtonnak – ha nehezen is – sikerült tétlenségre bírnia Tel-Avivot. Végül, de nem utolsósorban, a koalíciós országok közvéleményének többsége is támogatta, és igazságosnak találta a háborút, s a békepártiaknak sem az igazságossággal, hanem a háború természetével szemben voltak érvei. S a jogi szempont sem mellékes: az ENSZ BT vonatkozó határozatában egyértelműen engedélyezte a katonai eszközök felhasználását Kuvait felszabadítása érdekében.
A helyzet 2003-ra teljesen átláthatatlanná vált. A megváltozott NATO régi tagjai, Washington tradicionális nyugat-európai szövetségesei Berlin és Párizs vezetésével nem tudtak azonosulni a háború ötletével, míg az új tagországok és a meghívottak túlnyomó többségének kormányai kiálltak Washington mögött. A világ és Európa megosztottá vált, de a lassanként talpra álló Oroszország és a szuperhatalmi sorba emelkedő Kína sem volt hajlandó támogatni az amerikai terveket.
George W. Bush és Amerika ezért majdhogynem a gonosz szerepében vonul ezúttal háborúba, s az ellenzők véleményét alighanem az is erősítette és növelte, hogy kormányok is szembeszálltak a tengerentúli akarattal. A világ közvéleményének jelentős része most úgy gondolja, hogy az Egyesült Államok egyeduralmi törekvései részeként söpri el a bagdadi rezsimet, de legalábbis az olajlobbiban érintett republikánus adminisztráció profittal kecsegtető magánakciójáról van szó. Micsoda különbség 1991 lovagias céljaihoz képest!
Természetesen a háború eszközeiben is jelentős változás ment végbe. Sokkal korszerűbbé és kisebb létszámúvá vált az amerikai haderő, s a hidegháborús filozófiát tükröző 1991-es egész pályás letámadás már a múlté. Míg 1991-ben a ledobott bombák alig 8 százaléka volt precíziós irányítású, addig 2003-ban ez elérheti a 80 százalékot, s ezek jelentős részét ráadásul az időjárástól függetlenül is be lehet már vetni. A célok óvatos megválogatása tükröződik az első, robotrepülőgépekkel végrehajtott támadásban, ám ennek is vannak ellenzői. Mint azt Wesley Clark tábornok, a NATO egykori parancsnoka, a koszovói művelet vezetője Modern hadviselés című könyvében írta: csak teljes erőfeszítéssel szabad háborút vívni, mert ezzel csökkenthetők a leginkább a saját és ellenséges veszteségek. Márpedig ez a tényező a sikeres helyreállítás és béke alapfeltétele lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.