Elbúcsúzhatunk a sarki fűszerestől?

Bognár Nándor
2003. 03. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aligha érem meg a következő szezont – legyintett lemondóan a sarki fűszeres – se pénzem, se energiám, úgy látszik, ez nem az én versenyszámom… Sokan gondolkozhatnak így, hiszen öt év alatt a kisboltok fogyasztásicikk-forgalmának aránya 40 százalékról 31 százalékra csökkent – ennél is többet mond azonban, hogy a hipermarketek részesedése ugyanezen időszak alatt 4 százalékról 16 százalékra nőtt. A méretarányok országos szinten is tanulságosak: a nem egészen 800 úgynevezett nagy – 400 négyzetméteresnél nagyobb – üzlet bonyolítja le a fogyasztásicikk-forgalom 40 százalékát, a kicsik pedig – belőlük több mint 26 ezer működik – osztoznak a fennmaradó 60 százalékon.
Mindez alapvetően meghatározza a magyarországi, elsősorban a fővárosi kereskedők helyzetét, lehetőségeit – és a jövőjét is, amely pillanatnyilag nem túlságosan szívderítő. A valós helyzet megismerésének igénye vezette a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarát, amikor – a GfK Hungária által készített tanulmány eredményeit is felhasználva – nemrég kísérletet tett a budapesti kereskedelem időszerű gondjainak feltárására. Ezek közül csupán egy a „nagyok” rohamos térnyerése, amelynek nyomán a következő két-három évben a hipermarketek és bevásárlóközpontok együttes forgalmi részesedése elérheti a 35-38 százalékot. Tetézi a „kicsik” gondjait, hogy a főváros lakossága folyamatosan csökken. Elsősorban a nagyobb vásárlóerőt képviselő, tehetősebb lakosok költöztek ki a belterületről az agglomerációba.
Föltehetnénk persze a határtalan kereskedelmi liberalizáció híveinek gyakran hangoztatott álnaiv kérdését: miért baj az, ha a piaci versenyben elbukik, aki nem bírja? – csakhogy ehhez kiegyensúlyozott, zavar- és feszültségmentes, főleg pedig korrekt piaci viszonyokra lenne szükség. Jelenleg nem ez a helyzet, és ezt a kamara felmérése számos példával igazolja. Már az áru beszerzésénél egyenlőtlenségek vannak, mivel a multinacionális vállalatok nemcsak a beszerzési árakat diktálják, hanem a fizetési feltételeket is. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy míg a kiskereskedők csak készpénzzel fizethetnek, a multiknál hagyomány, hogy több hónap múlva egyenlítik ki a számlát, de a közepes nagyságú vállalatoknál is gyakori a 30 napos határidő. A kereskedelemben az egyéni és kisvállalkozások többsége bérleményben dolgozik. A bérleti díj havonta több százezer forint is lehet, megállapításához a piaci viszonyoknak semmi köze sincs, általában a tulajdonos önkormányzat anyagi igényei a mértékadók.
Egyes szakemberek szerint ez a gazdasági terület áll a legtávolabb az Európai Unió átlagszínvonalától, pedig a szerepe pótolhatatlan főként a kistelepülések alapellátásában – unión belül és EU-n kívül egyaránt. Különösen éles a kontraszt, ha mindezt a felkészületlenséget szembeállítjuk a tőkeerős, jól működő logisztikai rendszerekben, nyugat-európai piaci rutinnal dolgozó multinacionális cégek gyakorlatával.
A kereskedők számos olyan kavaslatot – a bürokratikus terhek csökkentésétől a feketekereskedelem elleni határozottabb fellépés igényéig – fogalmaztak meg, amelyek nem, vagy legalábbis nem kizárólag az ő életüket tennék könnyebbé. Mindezt azért is érdemes lenne komolyan venni, mert a kereskedelem az Európai Unióban a gazdaság kiemelten szem előtt lévő ágazata: jelenleg csaknem 22 millió embert foglalkoztat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.