Élet a málló falak között

A csaknem négymilliós magyarországi lakásállományból legalább 600-800 ezer lakás lebontásra, illetve teljes felújításra szorul, sőt az energiatakarékossági szempontok alapján ennél is rosszabb a helyzet. A nyílászáró szerkezetek több mint 80 százalékban nem megfelelők, ezért 37 millió négyzetméternyi ajtót és ablakot kellene rövid időn belül korszerűsíteni vagy kicserélni, amely több mint 3 millió családot érint. Gondot okoz, hogy az új kormány lényegesen csökkentette a Széchenyi-tervben eddig erre rendelkezésre álló központi támogatásokat.

Mayer György
2003. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Általában minden lakóépületre igaz az, hogy ha fizikai állapotuk az építés óta eltelt évek alatt semmit sem romlana, akkor is szükséges lenne bizonyos idő elteltével elvégezni azokat a beavatkozásokat, amelyek az energiafogyasztásuk, és ezzel közvetve a környezetszennyező hatásuk csökkentését eredményezheti.
A magyarországi lakóépület-állomány többsége, azaz több mint a fele szorul rossz műszaki állapota miatt középtávon felújításra és még ennél is nagyobb hányada energetikai korszerűsítésre. A lakóépületek hőtechnikai teljesítményét vizsgálva 90 százalékuk gyenge vagy közepes, és csak 10 százalékuk jó. A nyílászáró szerkezetek állapotának elemzéséből megállapítható, hogy a teljes állomány műszaki és hőtechnikai állapota több mint 80 százalékban nem megfelelő, vagyis 37 millió négyzetméternyi ajtót és ablakot kellene belátható időn belül korszerűsíteni, amely több mint 3 millió családot érint. Hasonló képet mutatnak a tömör szerkezeti határolók (falak, födémek, tetők) hőtechnikai viszonyai is. A lakóépületek 90 százalékában a falak hőszigetelése nem megfelelő, 2,1 millió lakás, azaz a lakásállomány jóval több mint fele kifejezetten gyengén hőszigetelt.
A lakóépület-állomány kedvezőtlen hőtechnikai adottságaiból eredő energiaveszteségek egyben nagymértékű energiatakarékossági potenciált is jelentenek, amely az ország energiaszámlája szempontjából is meghatározó. A nyílászárók korszerűsítésével, cseréjével, valamint utólagos hőszigeteléssel évente 50-55 Petajoule (PJ) energiát lehetne megtakarítani. A megtakarítások jelentőségének megítéléséhez érdemes elgondolkozni a következő adatokon. Egy PJ energiamegtakarítás több mint egymilliárd forintot kitevő energiahordozóval egyenlő. A közvetlen megtakarításon felül 1 PJ energiamegtakarítás átlagosan csaknem 80 millió forint járulékos importköltség csökkentését vonja maga után. Az energiamegtakarítás révén elérhető légszennyezés csökkenése egy PJ-t figyelembe véve legalább 15-20 millió forinttal csökkenti az egészségi károsodásokkal összefüggő társadalmi költségeket. Mindezek alapján a nyílászáró szerkezetek felújításának sajátosságait szem előtt tartva egy olyan hosszú távú nyílászáró-korszerűsítési program elkészítésére lenne szükség, amely tíz év alatt legalább 300 ezer család számára tenné lehetővé lakásuk korszerűsítését. A program hatékonyságát az biztosítaná, ha évi 40 ezer lakásra sikerülne fokozatosan növelni a felújítások számát. A nyílászáró szerkezetek korszerűsítésének szükségességét sok tényező támasztja alá. A lakossági szektorban az ajtókon, ablakokon keletkező hőveszteség nagyjából 59 PJ, míg a kommunális szektorban 24 PJ-ra tehető. Így együttesen a teljes fűtési hőigény 30-35 százaléka, azaz évente 80-90 PJ a fellépő hőveszteség. Ez azt jelenti, hogy évente erre a célra csaknem kétmillió tonna kőolaj-egyenértékű energiahordozó-mennyiséget fogyasztunk, ami legalább 60-70 milliárd forint körüli kiadást jelent évente, ám a világpiaci olajhelyzet változásával ennél lényegesen magasabb összegekről is szó lehet.
A közvetlen veszteségek mellett nem kevésbé fontos a fűtésre fordított energiafelhasználás okozta környezeti és egészségügyi károsodások számbavétele sem. Vizsgálatok szerint 1 PJ fűtésre felhasznált energiamennyiség évi 424 tonna kén-dioxid, 73 tonna nitrogén-oxid, 247 tonna korom és 69 ezer tonna szén-dioxid, valamint 180 tonna por kibocsátását jelenti, tehát minden évben ennek a menynyiségnek a közel kilencvenszerese kerül a levegőbe. A légszennyezéssel kapcsolatba hozható megbetegedések figyelembevételével kiszámíthatók az egészségkárosodásból származó társadalmi, gazdasági hátrányok is. A nyílászárók megfelelő kialakítása emellett fontos eszköze lehet a zajterhelés okozta megbetegedések csökkentésének is, ugyanis például a közlekedés zaja egyre növekvő mértékben felelős a halláskárosodásokért.
Mindezt felismerve döntött az előző polgári kormány 2000 júliusában az állami támogatású bérlakásprogram megindításáról, amely a lakásépítések számának növelését segítette. A Széchenyi-terv 2001. januári elindításával bővültek a felújítási támogatások is. Az úgynevezett panelprogram az iparosított technológiával épült lakóépületek energiatakarékos korszerűsítését, felújítását segítette. A program segítségével több mint négyezer, főleg az 1960-as, 70-es években készült lakóépület energiatakarékos korszerűsítését sikerült elvégezni. Ezzel együtt kezdődött a tömbház-rehabilitációs program is, amely a nagyvárosi lakóépülettömbök közös tulajdonú részeinek felújítását támogatta, valamint a családi házak, társasházi és lakásszövetkezeti lakások korszerűsítését a Széchenyi-tervben külön, lakossági energiamegtakarítási programmal segítették. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium 2003. évi pályázatai a nemzeti energiatakarékossági program keretében kilenc területet határoztak meg, összesen nem egészen hárommilliárd forint támogatási összeggel. Ehhez képest a felfüggesztett Széchenyi-terv bérlakásprogramjánál csaknem 43 milliárd forint vissza nem térítendő állami támogatást kaptak a pályázók, és több mint négymilliárd forint jutott az energiatakarékosságra. A panelprogrammal nyújtott támogatás pedig közel 600 millió forint volt, melynek segítségével több mint 5800 lakás energiatakarékos korszerűsítése valósulhatott meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.