Hiányos az uniós felkészültségünk

Az európai uniós csatlakozás pozitív gazdasági hatásai a jegybankelnök szerint csak akkor bontakozhatnak ki igazán, ha a még számos területen szükséges reformok megtörténnek. Járai Zsigmond úgy véli: a monetáris uniós tagság csak hatékony gazdaság kiépítése, az államháztartási túlköltekezés és az infláció csökkentése révén érhető el.

Barát Mihály
2003. 03. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország gazdasága nincs megfelelően felkészülve arra, hogy rövidesen kiaknázza az EU-csatlakozásból származó öszszes lehetséges előnyt: értelmetlen viszont arról vitatkozni, hogy miért alakult ez így és ki a felelős érte, a tennivalókra kell koncentrálni – nyilatkozta lapunknak a gazdasági kabinet múlt heti ülését követően Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Járai nyomatékosította: az Európai Unióba történő belépésünk politikai és gazdasági szempontból egyaránt fontos fejlemény lesz, a csatlakozás pozitív gazdasági hatásai azonban csak akkor bontakozhatnak ki igazán, ha a szükséges reformok megtörténnek.
Ahhoz, hogy az EU-ban az ország a lehető legtöbbet nyerje, a jegybankelnök szerint számos területen átalakításokat kell végrehajtani. Járai figyelmeztetett például arra, hogy a magyar bruttó hazai termék színvonala alacsony, a termelékenység pedig jó néhány területen nem megfelelő szintű. Az a racionalizálás – állapította meg az elnök –, ami a magánszektorban az elmúlt tizenhárom évben lezajlott, az államháztartási szektorban elmaradt, vagy csak nagyon lassan halad: Nyugat-Európában ezek az ésszerű reformok már a korábbi évtizedekben megtörténtek. Az állami szektor működése alacsony hatékonyságú, pazarló, drága és túlfoglalkoztatással jár: ez Járai szerint igaz az egészségbiztosítási, a szociális, az oktatási, a nyugdíjrendszerekre és az államapparátus működésére egyaránt. Mindezek nagy terheket rónak a gazdaságra, az adók és elvonások viszonylag magasak, az infrastruktúra, a környezetvédelem pedig fejletlen. Ez számos területen a gazdaság fejlődésének gátjává vált – mutatott rá az elnök.
Járai szerint aggasztó, hogy az aktív dolgozók aránya az össznépességhez viszonyítva rendkívül alacsony és csökken.
Az oktatási rendszerben a képzés szerkezete nem felel meg a gazdaság igényeinek, kicsi a szakképzés aránya, a munkakultúra színvonala számos területen alacsony: súlyosbítja a helyzetet, hogy messze a ma elvárható alatt van az idegennyelv-tudás átlagos szintje. A munkaerő szakmai és területi mobilitása alacsony, rugalmatlan, az átképzés rendszere gyenge.
A magyar adórendszer bonyolult – állapította meg Járai –, az önkormányzati rendszer pazarló, működése a gazdaság támogatása szempontjából alacsony hatékonyságú. A fekete és szürke gazdaság aránya túlzott, erős a korrupció. Az elnök szerint problémát jelent az is, hogy kevés a versenyképes kis- és középvállalat, tőkeerejük és hatékonyságuk gyenge, a támogatásukhoz szükséges források és csatornák pedig nagyon szűkösek. Az uniókonform intézményrendszer kiépítettsége nem megfelelő, az államapparátus működése pedig lassú, bürokratikus, drága, gyakran szakszerűtlen és átláthatatlan, néha korrupt.
A jegybankelnök szerint az euró bevezetése – ami az EU-csatlakozás után leghamarabb két évvel következhet – jelentené a legnagyobb áttörést a gazdaság számára. Ehhez azonban hatékony gazdaság kiépítésére, az államháztartási túlköltekezés és az infláció csökkentésére lenne szükség. A szükséges reformok konkrét programot és annak szigorú végrehajtását igénylik, aminek érdekében a Magyar Nemzeti Bank a maga részéről mindent megtesz – nyomatékosította Járai Zsigmond.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.