Leváltják a vezérkart

Jogszerűtlenül bízták meg a Forgács és Kiss Ügyvédi Irodát a Malév átvilágítására, ezért a pénzügyminiszter kezdeményezi a légitársaság igazgatóságának visszahívását. Az iroda Kiss Elemér lemondása után közölte: az érvénytelen pályázattal elnyert megbízást 2003. március 3-ig teljesíti.

2003. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

László Csaba pénzügyminiszter kezdeményezi a Malév igazgatóságának – köztük Huszty Andrásnak, az igazgatóság elnökének, aki a Horn-kormány alatt a Magyar Fejlesztési Bank vezetője is volt – leváltását. Máté Dániel, a PM szóvivője lapunk kérdésére elmondta: a légitársaság jogi átvilágítását érvénytelen pályázattal nyerte el a Forgács és Kiss Ügyvédi Iroda (Kiss Elemér, volt Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, Medgyessy Péter kormányfő helyettese cége).
Az ÁPV Rt. vizsgálatából kiderült: bár Kiss Elemér úgy tájékoztatta a miniszterelnököt és a közvéleményt, hogy intézkedett ügyvédi irodája és az állami cégek közötti szerződések felbontásáról, lemondása után a Forgács és Kiss Ügyvédi Iroda visszavonta a szerződés megszüntetésére vonatkozó javaslatát. Sőt, azt jelezte, hogy az érvénytelen pályazattal elnyert megbízást 2003. március 3-án teljesíti. Ismert: a Malévvel kötött közel 30 millió forintos szerződés egy volt abból a háromból, amelyek Kiss Elemér lemondásához vezettek.
Miután tavaly július 29-én a 97 százalékban az ÁPV Rt. tulajdonában lévő Malév Rt. közgyűlése új igazgatóságot választott, 2002. augusztus 6-án Huszty András, az igazgatóság új elnöke szóbeli előterjesztésben javaslatot tett a társaság átvilágítására. Az elnök javaslata alapján az igazgatóság úgy döntött, hogy az auditálást végző szakértők kiválasztása pályázat útján történjen, melynek megszervezésével a Huszty által javasolt céget, a Tender-Co Kft.-t bízták meg.
A vizsgálat feltárta: a kft. saját közvetlen ismeretségi körétől kért javaslatot a meghívandó cégek körére. Ennek ellenére a Tender-Co-nak kifizettek a szervezésért 1,716 millió forint plusz áfát. A teljesítést Huszty András igazolta. A Tender-Co nem ismerte fel, hogy a Forgács és Kiss Ügyvédi Iroda pályázata érvénytelen volt, mivel az érvényességi kritériumként felsorolt feltételeket nem teljes körűen tartalmazta. A Pénzügyminisztérium közleménye leszögezi: a vizsgálat során egyetlen olyan körülmény sem vetődött fel, amely arra utalt volna, hogy Kiss Elemér korábbi kancelláriaminiszter bármilyen módon közbenjárt volna a Forgács és Kiss Ügyvédi Iroda érdekében.
***
Huszty egyik régi ügye. Nem először keveredett összeférhetetlenségi ügybe Huszty András. Lapunk többször megírta: még a fejlesztési bank elnökeként jóváhagyta, hogy az állami pénzintézet cége 202,4 millió forintért jórészt értéktelen szállodai berendezéseket, WC-csészéket és munkásmozgalmi rézkarcokat vásároljon Huszty akkori BÁV Rt.-s igazgatótanácsi tagtársa, Vindics József cégétől. A hasznavehetetlen eszközökért később alig tízmillió forintot kapott a bank. (H. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.