László Csaba pénzügyminiszter kezdeményezi a Malév igazgatóságának – köztük Huszty Andrásnak, az igazgatóság elnökének, aki a Horn-kormány alatt a Magyar Fejlesztési Bank vezetője is volt – leváltását. Máté Dániel, a PM szóvivője lapunk kérdésére elmondta: a légitársaság jogi átvilágítását érvénytelen pályázattal nyerte el a Forgács és Kiss Ügyvédi Iroda (Kiss Elemér, volt Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, Medgyessy Péter kormányfő helyettese cége).
Az ÁPV Rt. vizsgálatából kiderült: bár Kiss Elemér úgy tájékoztatta a miniszterelnököt és a közvéleményt, hogy intézkedett ügyvédi irodája és az állami cégek közötti szerződések felbontásáról, lemondása után a Forgács és Kiss Ügyvédi Iroda visszavonta a szerződés megszüntetésére vonatkozó javaslatát. Sőt, azt jelezte, hogy az érvénytelen pályazattal elnyert megbízást 2003. március 3-án teljesíti. Ismert: a Malévvel kötött közel 30 millió forintos szerződés egy volt abból a háromból, amelyek Kiss Elemér lemondásához vezettek.
Miután tavaly július 29-én a 97 százalékban az ÁPV Rt. tulajdonában lévő Malév Rt. közgyűlése új igazgatóságot választott, 2002. augusztus 6-án Huszty András, az igazgatóság új elnöke szóbeli előterjesztésben javaslatot tett a társaság átvilágítására. Az elnök javaslata alapján az igazgatóság úgy döntött, hogy az auditálást végző szakértők kiválasztása pályázat útján történjen, melynek megszervezésével a Huszty által javasolt céget, a Tender-Co Kft.-t bízták meg.
A vizsgálat feltárta: a kft. saját közvetlen ismeretségi körétől kért javaslatot a meghívandó cégek körére. Ennek ellenére a Tender-Co-nak kifizettek a szervezésért 1,716 millió forint plusz áfát. A teljesítést Huszty András igazolta. A Tender-Co nem ismerte fel, hogy a Forgács és Kiss Ügyvédi Iroda pályázata érvénytelen volt, mivel az érvényességi kritériumként felsorolt feltételeket nem teljes körűen tartalmazta. A Pénzügyminisztérium közleménye leszögezi: a vizsgálat során egyetlen olyan körülmény sem vetődött fel, amely arra utalt volna, hogy Kiss Elemér korábbi kancelláriaminiszter bármilyen módon közbenjárt volna a Forgács és Kiss Ügyvédi Iroda érdekében.
***
Huszty egyik régi ügye. Nem először keveredett összeférhetetlenségi ügybe Huszty András. Lapunk többször megírta: még a fejlesztési bank elnökeként jóváhagyta, hogy az állami pénzintézet cége 202,4 millió forintért jórészt értéktelen szállodai berendezéseket, WC-csészéket és munkásmozgalmi rézkarcokat vásároljon Huszty akkori BÁV Rt.-s igazgatótanácsi tagtársa, Vindics József cégétől. A hasznavehetetlen eszközökért később alig tízmillió forintot kapott a bank. (H. G.)

Orbán Viktor: Már megint Bognár Gyuri a király!