Magyar jelöltek a boldoggá avatandók közt

Jezsó Ákos
2003. 03. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Batthyány-Strattmann László múlt heti boldoggá avatása után még további magyarok kanonizálására is számíthatunk. Ügyük már túljutott a hazai hivatalos procedúrán és a Szenttéavatási Kongregáció döntésére vár. A vatikáni hivatal elé terjesztett magyarok közül a legbonyolultabb Mindszenty József ügyének az elbírálása. Az utolsó magyar hercegprímás ugyanis túl azon, hogy az egyház tanításával megegyező módon, hősiesen gyakorolta a hivatását, a nyilas és a kommunista üldöztetések, valamint egyházellenes fellépések idején is kitartott a meggyőződése mellett. Ha pedig kellett, akkor kompromisszumot nem ismerő módon politizált is. A Szenttéavatási Kongregáció előtt az ügyének elbírálását mindez jóval bonyolultabbá teszi, mint mondjuk egy életszentség hírében élő, mártírsorsú szerzetesét. Mindszentynél egyszerűbb az erdélyi Márton Áron püspök, valamint két partiumi vértanú püspök, Bogdánffy Szilárd és Scheffler János ügye. E két utóbbi, nálunk kevésbé ismert partiumi püspök a II. világháborút követő román kommunista diktatúra áldozata volt. A románok a világháború után az egyházat el akarták szakítani Rómától, és kínai mintára nemzetegyházat szerettek volna létrehozni. Egyikük sem vállalta, hogy a pápa nélküli nemzetegyház feje legyen. Ezenkívül a nyilasok által a Dunába lőtt Salkaházi Sára szociális testvér, a kommunista gyűlölet áldozatául esett Marcell atya, továbbá Kaszap István ügye is a kongregáció döntésére vár.
Több tízezer zarándok vett részt a Szent Péter-bazilika előtti téren megtartott kétórás ünnepi istentiszteleten, amelyen a francia Pietro Bonhome-ot, a spanyol María Dolores Rodríguez Ortega Sopeñát, Giovanna María Condessát, a kolumbiai María Caritát, valamint Batthyány-Strattmann Lászlót avatta boldoggá II. János Pál pápa. Az istentiszteleten hatezer magyarországi és több száz határainkon túli magyar zarándok is részt vett. Feleségével együtt az a dunántúli férfi is jelen volt a szertartáson, aki az áttételes rákbetegségéből – az egyház véleménye alapján – Batthyány-Strattmann László égi közbenjárására gyógyult meg. A szertartás elején az adott ország bíboros érseke olasz nyelven ismertette a boldoggá avatandó életét. Batthyány-Strattmann László életútjáról Paskai László bíboros, nyugalmazott Esztergom-budapesti érsek beszélt, majd II. János Pál pápa méltatta a boldoggá avatandók erényeit. Batthyány-Strattmann kapcsán kijelentette: a földi javakat soha sem emelte a mennyei kincsek elé. Példás családi életet élt, amely mindenkit bátorított a hűség követésére. Gyermekeit Isten szeretetére nevelte. A szentatya megemlítette, hogy Batthyány-Strattmann magánjövedelméből két kórházat is alapított, ahol a rászorulókat, szegényeket ingyen gyógyította. Mint fogalmazott: „Példája segítse a mai magyar embereket, hogy imádságos lelkületűek legyenek, támogassák az elesetteket és szolidárisak legyenek egymással.” Az életút ismertetését követően II. János Pál pápa bejelentette a boldoggá avatás tényét. Ekkor megjelentek a Szent Péter-bazilika erkélyén a boldoggá avatottak arcképei, majd a pápa egy-egy mondattal méltatta őket. Batthyány-Strattmann László kapcsán magyarul kijelentette: „Erős hite erősítsen titeket.”
Másnap a roppant falakkal övezett Vatikán területén a szentatya általános kihallgatást tartott a VI. Pál pápa Csarnokban, ahová a boldoggáavatási szertartásra Rómába zarándokoló híveket a Szent Péter tér sarkából engedték be a svájci gárdisták. A tízezer zarándok befogadására alkalmas hatalmas terem már egy órával a kihallgatás megkezdése előtt zsúfolásig megtelt. Mindegyik nemzet a saját szent énekével múlatta az időt – többnyire egymást is túlénekelve. A spanyolok egy idő után ezt megunták, és „Viva España!” kiáltással éltették hazájukat. II. János Pál pápa azonban pontosan akkor lépett a terembe, amikor a csarnokot betöltötte a több ezer magyar zarándok „Ria, ria, Hungária!” kiáltása. Az általános kihallgatáson a pápa újra méltatta a boldoggá avatottak életútját, majd megáldotta az elébe járulókat. Közöttük volt a csodás körülmények között meggyógyult dunántúli férfi és felesége is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.