Nem veszélyezteti az ország biztonságát, a magyar emberek nyugalmát a tőlünk távol zajló háború – jelentette ki Medgyessy Péter a nemzetbiztonsági kabinet és az úgynevezett kis kabinet tegnap reggeli ülését követően. A miniszterelnök közölte: a kormány kötelező óvatosságból megtette azokat az intézkedéseket, amelyek a jövőben is garantálják az ország nyugalmát. Megerősítette: Magyarország nem részese a fegyveres konfliktusnak, nem visel háborút, és a kormány nem küld magyar katonákat Irakba. A kormányfő bízik abban, hogy a béke hamarosan helyreáll, a tömegpusztító fegyvereket felszámolják, és ennek nyomán egy békésebb világban élhetünk majd. Az ország – mondta Medgyessy – szívesen közreműködik az új Irak felépítésében.
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter jelezte: a honvédség a NATO előírásainak megfelelően fokozta készenlétét, a fegyveres készültség növeléséről azonban nincs szó. A Der Spiegelben megjelent, egy neves nemzetközi jogászt idéző cikkre reagálva, amely szerint egy 1997-es EU-csúcsértekezleten hozott határozat a tagfelvétel feltételeként rögzíti, hogy „a mindenkori kormányok tiszteletben tartják a nemzetközi jog alapjait, és a konfliktusokat békés módon kezelik”, Kovács László külügyminiszter hangsúlyozta: hazánk nem vesz részt a fegyveres konfliktusban.
A nemzetbiztonsági kabinet ülését követő négypárti tanácskozás után – amelyen részt vett a miniszterelnök, a kormány több tagja és a katonai-polgári hírszerzés vezetői – Kovács László arról beszélt: a kabinet szerint sajnálatos a katonai erő alkalmazása, de jobb, mintha a világ tétlenül nézné, mit tesz Szaddám Huszein, és várná azt a napot, amikor a tömegpusztító fegyverek birtokában csapást intéz valahol.
Juhász Ferenc hangsúlyozta: a nemzetbiztonsági kabinet miniszterei készek megosztani információikat az ellenzéki politikusokkal. A titkosszolgálati szervezetek kormány birtokába kerülő jelentéseit ugyancsak rendelkezésükre bocsátják, és bármikor hajlandók újabb négypárti egyeztetésre. Jelezte: a kormány nem tervezi, hogy egészségügyi alakulatot küld Irakba, erre felkérés sem érkezett. Elmondta: a légtérhasználatról vasárnap hozott döntés óta nem volt ilyen célú átrepülés hazánk fölött. Elhangzott, hogy Medgyessy Péter szerdán este telefonon folytatott megbeszélést Dick Cheney amerikai alelnökkel, ám a részletekről nem nyilatkoztak.
A négypárti találkozó után Németh Zsolt Fidesz-alelnök kijelentette: Magyarország háborúban áll, jogi és politikai értelemben egyaránt hadviselő félnek minősül Irakkal szemben. Hozzátette: katonai szempontból nem minősülünk hadviselő félnek. Utalt arra, hogy hazánk is tagja annak a harminc országból álló háborús koalíciónak, amelyet maga George W. Bush amerikai elnök nevezett meg.
A Fidesz szerint az USA-nak nincs nemzetközi felhatalmazása az Irak elleni katonai akcióra, ezért sajnálatos, hogy háborút indított. A politikus szólt arról is: együtt éreznek a háború áldozatainak hozzátartozóival, legyenek akár iraki polgári lakosok, akár amerikai katonák. Németh Zsolt kifejezte reményét, hogy sikerül lefegyverezni Huszeint, és a diktátor megbukik.
Simicskó István, a Fidesz biztonságpolitikai kabinetjének vezetője is kitért arra, hogy a kormány a háború mellett kötelezte el magát, miközben az ország 92 százaléka békepárti. Növekedhet a terrorizmus veszélye Magyarországon, mivel „az ország a háborús koalíció tagjai között van”. Felvetésünkre, hogy a Der Spiegel cikkében foglaltak alapján a háborús koalícióban való részvétel befolyásolhatja-e hazánk uniós csatlakozását, Németh Zsolt úgy válaszolt: az EU-n belüli megosztottság az Irak elleni katonai akció kapcsán nem függetleníthető az unió bővítésétől, de a következményeket még nem lehet megítélni.
– A terror veszélye a levegőben van, ami fokozottabb védelmet és óvatosságot igényel – fogalmazott Dávid Ibolya, az MDF elnöke a négypárti találkozó után. Reméli, a terrorveszély elkerüli az országot.
*
Az iraki bevonulás megkezdése után az amerikai külügyminisztérium közleményben hívta fel a Magyarországon tartózkodó állampolgárai figyelmét, fokozottan ügyeljenek a személyes biztonságukra. Kérik: az USA polgárai „figyeljenek a környezetükre, kerüljék a tömegeket és a felvonulásokat, rejtőzzenek el, és gondoskodjanak érvényes okmányokról”. Az amerikai külügyminisztérium szerint az intézkedésekre azért van szükség, mert az al-Kaidához közel álló csoportok világszerte, így Magyarországon is, terrortámadást indíthatnak az amerikai állampolgárok ellen.
***
Orbán: nincs szövetségesi kötelezettségünk. Irak megtámadása kapcsán semmifajta szövetségesi kötelezettségünk nincs, hiszen a NATO nem hozott erre vonatkozó döntést, a magyar kormány félrevezeti az embereket, amikor erről beszél – hangsúlyozta a Magyar Nemzetnek nyilatkozva Orbán Viktor volt miniszterelnök, miután részt vett és fel is szólalt Brüsszelben az Európai Néppárt tanácskozásán. Hozzátette: ez egy támadó háború, amelyet az USA indított egyes államok támogatásával, és az Európai Unió központjában senki nem is beszél szövetségesi kötelezettségről. Sajnálatosnak nevezte, hogy Magyarország a háborús koalícióhoz tartozik, és a kormány ez irányú döntését – Európában szinte példa nélkül – nem előzte meg parlamenti vita, ahol az ellenzék kifejthette volna ellenérveit. Orbán Viktor szerint a NATO-ban elfoglalt helyünk nem azt jelenti, hogy nekünk állandóan az Egyesült Államok oldalára kell állnunk. Ez félreértés, szovjet logika – jegyezte meg. Az exkormányfő emlékeztetett arra, hogy a magyar társadalom 92 százaléka ellenzi a háborút. Tájékoztatása szerint az Európai Néppárt elfogadott egy közös nyilatkozatot, amely szerint a közel-keleti béke feltétele az izraeli–palesztin viszony rendezése és az önálló palesztin állam létrehozása. Emellett hangsúlyozzák, hogy Európa morális kötelezettsége segíteni Irak újjáépítését a háború után. Orbán Viktor elmondta: a néppárt miniszterelnökei egyhangúlag biztosították őt arról, hogy hazánk háborús elkötelezettsége nem befolyásolja uniós csatlakozásunkat. A tanácskozáson mondott beszédében a volt magyar kormányfő szerencsétlen döntésnek nevezte, hogy kevesebb mint egy hónappal a csatlakozási szerződés aláírása előtt a leendő tagországok nem vehetnek részt az európai miniszterek tanácsának mai ülésén, továbbra is csak „cselédebédre hívtak meg bennünket”.

Erdő Péter megszólalt, ezt mondta a Szentatyáról