Merényletek

Csontos János
2003. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg Tiborc hosszan panaszkodott, Bánk cselekedett: Gertrudis az életével fizetett a gyalázatért. Látszik, hogy gyerekcipőben járt még akkoriban a telekommunikáció: a zsarnokölő magyar főúrnak eszébe sem jutott, hogy előtte telefonos figyelmeztetést intézzen a királyné titkárságához. Ez a módi egyébiránt teljesen újnak számít: Gavrilo Principtől Lee Harry Oswaldig számos elhíresült merénylő úgy gondolta, hogy a véres tett önmagáért beszél, fölösleges előre kihirdetni. Igaz, ők még nem a médiatársadalom gyermekeiként nőttek fel, s nem volt a vérükben az „előzetes” műfaja. Pszichológiailag azzal az eljárással rokon ez a cselekvés, mint amikor valamely jól sikerült tömeggyilkosság után egyik vagy másik (olykor több) terrorista szervezet vállalja a felelősséget. Látszólag azt tisztázzák: nem köztörvényes öldöklésről, hanem politikai ítélet-végrehajtásról, netán figyelemfelhívó akcióról van szó: azaz tessék csak az áldozatokat az ő rubrikájukba bejegyezni. Az előzetes telefonálgatásban meg az utólagos regisztrálásban az a közös vonás, hogy mindkettőben keveredik a tett és a szócséplés. A merénylőnek fontosabb a tette által kiváltott „dicsőség”, mint a tényleges hatás, amelyet a meggyilkolt közszereplő halála jelent.
Van aztán a merénylőknek egy olyan fajtája, amely cselekvés helyett is csak fecseg: levelet ír, telefonál, tévériportot készít. Számukra ez a verbális hősiesség legalább olyan kielégüléssel szolgál, mintha minimum ők döfték volna bele Sissy királynéba a reszelőt a Genfi-tó partján. Ugyanakkor elővigyázatosan meghúzódnak az anonimitás leple alatt: íme a tökéletes merénylet. A gondolatbűn elkövettetik, a tettesnek azonban garantáltan bottal üthetik a nyomát: nincs az a kommunikációs térfigyelő rendszer, amelynek jóvoltából lebukhatnának.
Különösen gyáva megoldás, ha a gondolatgyilkos egy valóságos merénylő tettével takarózik. Kapóra jön neki, hogy a bombázások utáni Szerbia miniszterelnökét a hivatala előtt fényes nappal likvidálják – nosza, fenyegessük meg ugyanezzel Orbán Viktort! S már tárcsázza is rögvest a Lendvay utcai portát. Az indok szinte mindegy is (kit állítson le és milyen ügyben) – a lényeg az, hogy fölmerül benne egy számára megoldhatatlan probléma ilyesfajta „rövidre zárása”. Ugyanaz a vélt igazságosztó mechanizmus mozgatja, mint a hangulatkeltő rádiós betelefonáló műsorokban, ahol a részrehajló moderátorok a legvadabb megnyilatkozásokat sem teszik helyre, legfeljebb hümmögő ellenvetéseket fogalmaznak meg, minek folytán a toleranciaküszöb lassacskán a földfelszín alá süllyed. Névtelen telefonálónk úgy hiszi hát, hogy ennyi belefér: elvégre ez is telefon meg az is. Szavainak súlyát éppúgy nem fogja fel, mint az a hacker, aki a számítógépe előtt pötyögve leszívja a mások bankszámláját, s eszébe sem jut, hogy ő ugyanabban a műfajban utazik, mint fegyverrel hadonászó, harisnyás fejű túszszedő kollégái.
Az már csak hab a tortán, ha elkerüli a figyelmét: időközben volt egy kormányváltás. Zoran Djindjics miniszterelnökként vált célponttá, bár ez a barbarizmus szempontjából indifferens. Semmilyen gyakorlati akadálya nincsen persze, hogy az ellenzék vezetőjét a legszebb gerillahagyományok szerint a másvilágra küldjék – de hát a zsarnokölés magasztos forradalmi eszméje mégiscsak hibádzik, ha azt fenyegetik, aki nincs is hatalmon. Szerencsére a nemzetbiztonságiak „komolyan vesznek minden fenyegetést” – arról meg igazán nem tehetnek, ha nem értesültek róla, elvégre csak az újságok voltak vele tele. Rendes nemzetbiztonság megadja a módját: amíg feljelentés nem érkezik, addig nincs ügy. Nyilván ilyen alapon a kémkedést is sikerül visszaszorítani, hacsak önként nem jelentkeznek az idegen hatalmak ügynökei: itt vagyunk, ragyogunk, az isten szerelmére, kerüljünk már végre a látókörötökbe…
Mielőtt bárki is rosszra gondolna: isten óvja Magyarország mindenkori miniszterelnökét! Beleértve Medgyessy Pétert is, hiszen hivatali eskütétele folytán ő is a népfelség kifejezője. A hatalom túlkapása, ha bárkit kiemelnek a tömegből, aki kritikával illeti őt – de az életétől megfosztani senkinek, semmilyen eszmére hivatkozva nincs jogában. Nemcsak őt – mást sem. Ez volna a „demokrácia minimuma”, az alkotmány által szentesítve. A gond azzal van, ha egy országban olyan hangulat alakulhat ki, hogy egyik vagy másik politikus, egyik vagy másik polgár élete hitványabb, kevesebbet ér, mint másoké. Djindjics halálát megelőzte az a hír, hogy a szerb politikai maffia a neki nem tetsző személyeket bebetonozta az újjáépített újvidéki Duna-hídba. Legyinthetnénk, hogy ez, kérem, a Balkán – de hát ez csak megszorításokkal igaz. Egy ilyen közéleti klímában, ahol a politikai viták elintézési módjának szerbiai változata potenciális példaként szolgálhat, el lehet játszani akár egy pragmatikus budapesti merénylet lehetőségével is, s nem kizárt, hogy a politikai boszorkánykonyhák mélyén időről időre el is játszanak. A hazai jobboldal például sokkal individualistább, mint az összecsiszolt csapatjátékot játszó, bármilyen kádert könnyedén csereszabatosnak tekintő baloldal: az „orbántalanított” ellenzék ciklusokon keresztül is nehezen tudna feltápászkodni. Ezzel a fizetett elemzők nyilván éppúgy tisztában vannak, mint az egyszerű választópolgár: hiába a tanácsadók serege, a túlerőben lévő médiaapparátus – az ellenzéki vezető puszta létezése is állandó fenyegetés számukra. Ez a frusztráció előbb csak liberális publicisztikákban, gagyitévés álriportokban, névtelen telefonhívásokban nyilvánul meg, de ebben a jogot és méltányosságot olyannyira nélkülöző szép új világban könnyen komolyra fordulhat.
Ha egy országban kihirdetik a rendkívüli helyzetet, az mindig óriási bajt jelez. Kifordul sarkaiból a mindennapi élet, sérülnek a szabadságjogok, elemükbe kerülnek a zavarosban halászók, a lapok kényszeresen „merénylettörténelmet” írnak. De ha az egész világ rendkívüli helyzetbe kerül, kinek is tűnne fel egy helyi érdekű merénylet?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.