Miért mellőzött a baleseti idegsebészet?

Utak és tévutak a súlyos agy- és gerincsérültek ellátásában címmel orvosi kongresszust rendeznek ma Miskolcon, a Fényi Gyula Jezsuita Gimnáziumban. Dr. Csókay András, az Országos Traumatológiai Intézet idegsebész adjunktusa is előad a tudományos útkereséseiről. A neves idegsebész már többször felhívta a sajtóban a figyelmet a baleseti idegsebészet rendkívül rossz körülményeire. Emiatt a szakma vezetőinek egy része kemény támadásokat indított ellene. Az orvosetikai bizottság a lényegi vádakat elejtette, de azért figyelmeztette az orvost. Ugyanakkor az etikai bizottság soraiba választották Csókay Andrást.

Stefka István
2003. 03. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miért mostohagyermeke az egészségügynek a baleseti idegsebészet, tudván azt, hogy több ember hal meg koponyasérülésben, mint az összes többi idegsebészeti betegségben együttvéve?
– Ez csak az egyik mostohagyermeke. Mint minden rossznak a magyar egészségügyben, ennek is a hálapénz az oka, ami az elmúlt ötven évben alakult ki, és szedi az „áldozatait”. Az áldozatok itt adott esetben jelenthetnek egy szakmát és jelenthetik magukat a betegeket. A baleseti idegsebészet sem hálapénzes szakma, és ezért törvényszerű, hogy a hazai idegsebész vezetők közül többen nem törődnek vele kellőképpen. Itt egy orvos anyagilag is nehezebben tudja megtalálni a számítását, nincs lobbizás mellette felső szinten, a finanszírozásban is hátrább került. A fokozott igénybevétel miatt is könnyebb elfordulni tőle.
– Ezzel azt akarja mondani, hogy neves idegsebészek nem vállalják ezt a munkát?
– A vezetők többsége inkább a tradicionális idegsebészettel foglalkozik, mint például az agydaganatok operálása, mivel az ilyenfajta munkának a presztízse is nagyobb. Az úgynevezett baleseti idegsebészeti részlegekre nem hajlandók eljönni dolgozni a fiatalok sem, óriási a létszámhiány, a fővárosban több hetven éven felüli kolléga állandó munkájára és segítségére van szükség, hogy az ellátás valahogy működjön. Azt nem lehet elvárni, hogy mindenki csak hivatástudatból dolgozzék.
– Amikor ide, az Országos Traumatológiai Intézetbe beszállítanak súlyos sérülteket, akkor az alkalom sem olyan, hogy a betegellátás után az orvosok hálapénzt elfogadjanak…
– Ez a tipikus jellemzője annak, hogy a hálapénzrendszer hogyan tud tönkretenni egy ilyen fontos, életmentő területet. Világszerte másfél millióan halnak meg évente koponyasérülésben, Magyarországon ezer körüli ez a szám. Negyvenéves kor alatt ez az egyik vezető halálozási ok, a tizenöt éven aluliaknál meg egyértelműen ebben halnak meg legtöbben.
– Ha több baleseti idegsebész lenne, akkor csökkenne ez a halálozási arány?
– Nyilvánvaló, ha többen lennénk és ennek a területnek jobb lenne a szervezettsége, akkor az új szakmai irányelveket hatékonyabban tudnánk alkalmazni, mint például a koponyaűri nyomásmérést a sérülteknél. Ennek ellenére új műtéti eljárásokat próbáltunk kifejleszteni az agy-, a gerincsérülteknél, amivel jó eredményeket értünk el, de nem terjedhetett el széles körben itthon, mivel „nem ajánlott kategóriaként” fut. Nem akartam külföldre menni, azt szerettem volna, ha itthon alkalmazhatták volna a módszeremet. Sajnos az idegsebészeti szakmai vezetés ezt nem támogatta, viszont nagy az érdeklődés több európai országból és Japánból, ahová nemsokára kiutazunk, és a japán idegsebészeket betanítjuk erre a speciális műtétre. Jellemző, amikor 2000-ben a japánok először jelentkeztek, épp a saját idegsebészeti szakmai vezetésünk hiúsította meg a közös munkát azzal, hogy nagyon rossz véleményt adott rólunk. De ez nem zavarta a japánokat. Szerettem volna, ha a műtéti eredményekről készült nagyobb esetszámú tanulmányt Magyarország jegyzi.
– Ön itthon az úgynevezett éralagút módszert részesíti előnyben?
– Mi végezzük ezt a műtétet, amely jobban biztosítja a sérült agy vérellátását. De az országban általánosan nem tudtuk bevezetni, noha a Semmelweis Egyetem doktori tanácsa elfogadta a tudományos érveléseket a doktori értekezésben.
– Csupán az érdekeltség hiánya miatt jut kevesebb figyelem az élet-halál között lebegő betegekre?
– Központi támogatással nagyobb figyelmet kellene fordítani a baleseti idegsebészetre. A baleseti idegsebészet nem véletlenül az Idegsebészeti Világszövetség egyik legerősebb tagozata, hiszen a balesetből származik a legtöbb sérült. Külföldön persze a finanszírozás szempontjából teljesen mindegy, hogy agydaganattal vagy agysérüléssel operálnak valakit. Ott nincs hálapénz. A magyar egészségügyben egységesen négy-ötszörös fizetésemelést kellene végrehajtani, hogy végleg megszűnjön a hálapénzrendszer. Sajnos az orvosok egy része is ellenérdekelt ebben.
– Megint olyan témát feszeget, ami miatt sokan ön ellen fordulnak…
– Biztosan így van, de más orvosok meg mellém állnak. Sőt a főorvosok többsége is velem ért egyet. Elsődleges célunk a jobb betegellátás, az emberségesebb gyógyítás, hogy a betegek méltósága ne sérüljön.
– Tehát mi a megoldás?
– A megoldás a párbeszédben rejlik, és nem a dühben, a haragban. Szegény Semmelweis Ignác példája is mutatja, hogy a sok megpróbáltatás miatt nem tudta sikerre vinni életében a felfedezését, mert a harag sokszor erősebb volt benne, mint a főnökei iránti türelem. A másik ellenkező példa Batthyány-Strattmann László orvosé, akit most avattak boldoggá. Őt ugyanígy hamis vádakkal illették, de nem foglalkozott vele, mindenre szeretettel válaszolt. Az ő élete közel sem volt olyan tragikus, mint Semmelweis Ignácé, aki végül megőrült. Batthyány mint a szegények orvosa sikerrel tudta alkalmazni az új szemészeti eljárásait. Ugyan mindkét orvos óriási egyéniség volt és a magyar orvostársadalom példaképe, de a tanulság mégis csak az, hogy akik újat akarnak, azok az eredményeiket nem feltétlenül mindig a harc és konfrontáció útján érhetik el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.