MSZP: játszmák a színfalak mögött

Ellenjelölt nélkül Kovács László maradt a pártelnök és Szili Katalin az elnökhelyettes az MSZP hét végi, tisztújító kongresszusán. Hiller Istvánt és Szekeres Imrét alelnökké választották, és a Botka Lászlóval szembeni versenyben Jánosi György maradt az országos választmány elnöke.

Czirják Imre
2003. 03. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyugodtnak és békésnek nevezte Kovács László és Szili Katalin, az MSZP újjáválasztott elnöke, illetve alelnöke a párt hét végi, tisztújító kongresszusát. Ám még a helyszínen is megpróbálkoztak azzal, hogy Szanyi Tibor, a földművelési tárca államtitkára személyében egy harmadik alelnökjelöltet állítsanak a két helyre. Állítólag az akció Szekeres Imre ellen szerveződött, akinek jelölése a hírek szerint váratlanul érte Kovács László pártelnököt. Szanyi végül száznál valamivel több aláírást gyűjtött (174 kellett volna), így nem indulhatott.
A párt új alelnökei Hiller István oktatási és Szekeres Imre MeH-államtitkárok lettek. Elődeik, Juhász Ferenc honvédelmi miniszter és Lendvai Ildikó frakcióvezető elfoglaltságukra hivatkozva nem indultak, de az országos elnökség tagjai maradtak. Az elnökségből kikerült Keleti György és Nagy Sándor, bekerült viszont Kiss Péter kancelláriaminiszter, Mesterházy Attila, a GYSIM államtitkára és Toller László, Pécs polgármestere. Az országos választmány elnöke Jánosi György maradt 369 szavazattal, kihívója Botka László, Szeged polgármestere pedig 212 voksot kapott.
*
Horn Gyula volt párt- és miniszterelnök hozzászólásában elmondta: bár a XX. század itt felejtette a Fideszt az ásatag nézeteivel, de meg kellene próbálni megegyezni velük a legfontosabb politikai kérdésekben. – Az esélyegyenlőség rájuk is vonatkozik, Péter! – mondta Medgyessynek címezve. Horn bírálta a pártvezetést is, mondván: középszintig jól mennek a dolgok, de az országos elnökségre ez nem igaz. Nem érezhető irányító szerepe, a Köztársaság téri székház olyan, mint egy siralomház – mondta. Nem tetszik neki az sem, „hogy mintha megerősödött volna egyes gazdasági, vezető pénzügyi körök részéről a politikába történő beleszólás”.
Kovács László erre reagálva sajtótájékoztatóján elmondta: Horn Gyula csak akkor nem kritizálta a kormány és a párt viszonyát, mikor egy személyben vezette mindkettőt. A Köztársaság téren pedig régen járt Horn Gyula, talán 1994–98 között – jegyezte meg.
A kongresszus külön köszöntötte a 80 éves Nyers Rezsőt, az MSZP első elnökét. Nyers szerint a kormány a recesszióban végrehajtott jóléti lépéseivel saját helyzetét is megnehezítette. A politikus túlzottnak nevezte a kancellária nagyságát, és bírálta Járai Zsigmondot, az MNB elnökét, mert túl nagy szabadságot vett magának.
A kongresszuson felszólaló Medgyessy Péter miniszterelnök elmondta: ma nem lát okot a költségvetés korrekciójára, de amikor szükségesnek mutatkozik, nem fognak hezitálni. Elmondta: korábban kötött szövetsége a párttal volt az ószövetség, most pedig az újszövetséget ajánlja, a 2004-es Európa parlamenti választásokra és a további sikeres kormányzásra. A kongreszszuson felszólaló Gyurcsány Ferenc, kormányfői főtanácsadó szerint a pártnak balra kell tartani.
A kongresszus jóváhagyta, hogy három kabinet jöjjön létre az MSZP modernizálására. A program módosításával foglalkozót Hiller István, a szervezeti korszerűsítést áttekintőt Szili Katalin, az alapszabályt átdolgozót pedig Lamperth Mónika vezeti.

*
Kovács László Jánosi György beszédére reagálva, melyben a választmány elnöke azt mondta, hogy aki kritikát fogalmaz meg, azt az a vád éri, hogy személyes okok vezérlik, a pártelnök azt a választ adta: ilyen vád olyankor szokott megfogalmazódni, ha valaki vezető tisztségben eltölt két évet, és csak akkor szólal meg, mikor közeledik a tisztújítás. Ilyenkor felélénkül, és egyik bírálatot a másik után ereszti el, mindig a nyilvánosság előtt – mondta Kovács. A pártelnök egyetértett azzal, hogy Szekeres Imre bekerülése a vezetésbe változás, de nem megújulás. Viszont úgy vélte: a megújulást nem lehet csak személyekhez kötni. Kérdésünkre elmondta: eszébe sem jutott, hogy a jövőben miniszterelnök legyen.

*
Hiller István új alelnök szerint az MSZP erős és sikeres párt. Ennek ellenére úgy gondolja: aki szerint minden rendben van és a csapaton nem kell változtatni, az téved. Újításra, új magyar szociáldemokráciára van szükség – hangsúlyozta. Szerinte nem takaríthatja meg magának az MSZP azt az erőfeszítést, hogy a magyarországi modern szociáldemokrata értékrendet kidolgozza. Örömmel vállalta el az alelnökséget és a tudatos, végiggondolt és ütemezett változás koordinálását – fejtette ki. Az alelnök az Infó Rádiónak elmondta: a 2004-es kongresszuson a pártvezetésnek is változnia kell.

*
Jánosi György úgy vélte: a versenyben meggyőző fölénnyel nyerte el újra az országos választmány elnöki posztját. Amely a testület és az ő munkájának az elismerése is egyben. A politika nem a szőnyeg alá söprés, hanem a megoldások művészete – hangsúlyozta. Sokakkal, nem csak a pártelnökkel volt konfliktusa, de nézete szerint a konfliktusok inkább erősítik a pártot. Az egy dolog, hogy a párton belül kinek ki szimpatikus, a kongresszus döntött – mondta. Kifejtette: a párt megújulásáról szóló dokumentumok csak a választmány egyetértésével kerülhetnek a következő kongresszus elé, így a testület az előkészítő kabinetek munkáját folyamatosan nyomon fogja kísérni.

*
Szekeres Imre, akit szintén alelnökké választott a kongresszus, a Magyar Nemzetnek elmondta: a párt szervezésében, modernizációjában, a párt és a kormány összehangolásában venne részt szívesen. Kifejtette: nem maradt benne tüske azért, mert ellenjelöltet kívántak állítani vele szemben. Úgy vélte: az elnökségben sok olyan ember van, akinek affinitása hasonló ahhoz, amit ő is képvisel. Burány Sándor, Lamperth Mónika, Toller László – akik 1994–98 között, frakcióvezetése idején kerültek be az országos politikába –, de ide sorolta Hiller Istvánt is. Valamint ott a négy fiatal – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.