Napi sajtószemle

Tóth Szabolcs Töhötöm
2003. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Guardian
A brit napilap arról ír, hogy a háború haszonélvezői között van egy olyan brit, titkosszolgálati eszközöket gyártó cég, amelynek egyik igazgatója Richard Perle, a Pentagon héjáinak vezéralakja. Az amerikai védelmi minisztérium tanácsadó testületének elnöke és a cég – a lap szerint – busás nyereségre tesz szert a terror elleni háború és az Irak elleni invázió nyomán előállt nemzetközi helyzet következtében. A cég megrendelői között olyan rangos titkosszolgálatok találhatók már, mint például a brit MI6 vagy az olasz hírszerzés. A lap emlékeztet, hogy Perle Amerikában heves szócsatát vív egy ottani újságíróval, akit médiaterroristának titulált, miután a most napvilágra került információkhoz hasonlóan kétes szaúd-arábiai üzleti érdekeltségeire derített fényt.

The Daily Telegraph
A brit konzervatív napilap kormányzati forrásokra hivatkozva azt állítja, hogy Tony Blair brit miniszterelnöknek nagy szerepe volt abban, hogy George W. Bush amerikai elnök nem indított azonnal támadást Irak ellen a 2001. szeptember 11-i merényleteket követően. A lap információi szerint az is komolyan szóba került, hogy a mostani inváziót szeptemberre halasztják, több esélyt adva ezzel a diplomáciának, ám végül is a két vezető úgy ítélte meg, hogy a folytatódó bizonytalanság a világgazdaság egyensúlyát veszélyezteti.

The New York Times
A vezető amerikai napilap katonai elemzője szerint a koalíciós erők szárazföldi csapatainak váratlanul korai megindítása Irak ellen a katonai kezdeményezés visszaszerzését célozza. A meglepetés erejét ugyanis a brit és amerikai erők elveszítették a most már valószínűsíthetően sikertelen, Szaddám Huszein elleni cirkálórakéta-támadás során. Az elemzés szerint az amerikai tervezőket leginkább az északi front megnyitásának nehézségei aggasztják (Törökország nem járult hozzá ahhoz, hogy szárazföldi csapatok indulhassanak meg Irak ellen területéről), valamint az az 1991-es helyzettől eltérő szituáció, hogy a politikai vezetés nyíltan az iraki rezsim elmozdítását jelölte meg célnak, így az iraki diktátornak nincs veszítenivalója.

The Jerusalem Post
Ha Szaddám Huszein túléli a háború első néhány napját, és sikerül megőriznie néhány ballisztikus rakétát, akkor ezeket majdnem bizonyosan ellátja majd kémiai vagy biológiai robbanófejekkel – jelentette ki az izraeli napilapnak a Haifai Egyetem Irak-szakértője, aki szerint ezek az első napok kritikusak lehetnek Izrael számára. A szakértő emlékeztetett: 1991-ben Szaddám Huszein erőinek 39 rakétát sikerült kilőniük nyugat-iraki területekről Izraelre úgy, hogy ezt a területet a szövetségesek légi és szárazföldi erői többnyire ellenőrzésük alatt tartották.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.