Plattkó Emil összetör egy lelket

Malonyai Péter
2003. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Élvezték a tengert, a napot, a máshoz nem hasonlíthatóan kék olasz eget, szinte semmi sem hibádzott a Plattkó család nyaralásánál. A családfőt, Plattkó Emilt csak az zavarta, hogy a kisvendéglőben, ahová esténként vacsorázni jártak, a tulajdonos szúrós szemmel nézett rájuk, nyoma sem volt benne az egyébként méltán híres olasz vendégszeretetnek.
Így teltek-múltak a napok, amikor az egyik este iszonyú nyávogás támadt a vendéglőben. Plattkó kisfia, nevezett Örs azonnal fölpattant, elhúzta a bejárati ablak függönyét, és hozzáértő kezekkel kiszabadította a háziak kedvenc, két ablak közé szorult kismacskáját. A tulajdonos akkor ért oda, amikor a lassan-lassan megkönnyebbülő állat már hálásan nyalogatta a gyerek kezét. A vendéglős megsimogatta a kis Plattkó fejét, s aznap este már mintha nem lett volna olyan mogorva, mint korábban.
Másnap már széles mosollyal üdvözölte őket, valami zagyva, keverék nyelven elmagyarázta, hogy a macska jól van, s közben a gyerekre mutogatott, mint aki azt mondja, jó ember, van lelke. Az idősebb Plattkó bólintott, de a másik csak mutogatott tovább. Valahogy kiderült, hogy a nevére kíváncsi, mire Plattkó nagy zavarba jött, igazán nem tudta, mi lehet az Örs olasz megfelelője. Sok ideje nem volt a gondolkozásra, mert a vendéglős széles mosollyal, várakozva bámult az arcába, ezért rávágta:
– Sandro. Sandro Plattkó.
A közléstől mintha gát szakadt volna át az olaszban, attól kezdve úgy kényeztette a Plattkó családot, hogy az anyjuk hasában sem volt jobb dolguk. Nem tudták mire vélni a dolgot, kérdezősködni nem mertek, így hát egyszerűen csak örültek vendéglői sorsuk jobbra fordulásán.
Nem telt bele három nap, és Plattkó Emil már tisztábban látott. A panziójuk tulajdonosa mesélte el a vendéglős történetét.
– Furcsa család volt az övék. A nagyapja uralta az egész famíliát, amit ő mondott, az több volt, mint punktum. Unokájának, Paolónak – így hívják a vendéglőst – állandóan egy Sandro nevű emberről mesélt, mondván, hogy nem volt nála nagyobb ember nemcsak Olaszországban, hanem az egész világon. A családi nevét nem árulta el, mert – szerinte – csak ártana vele neki.
– Csak a keresztnév? Semmi mással nem szolgált az öreg? – álmélkodott Plattkó.
– Nem. Többet nem mondott. Így aztán mi is csak annyit tudunk arról a bizonyos Sandróról, hogy ő a mindene Paolónak. Nagy teher ez neki, higgye el, hiszen ha valaki öreg fejjel lesz mániákus, az érthető, de huszonévesen, ifjan, ereje teljében… Ez uram, higgye el, maga a tragédia.
– Mégis, ki lehet az a bizonyos Sandro? – erősködött Plattkó Emil.
– Fogalmam sincs róla, de tényleg – ismételte meg a panziós. – Az én fiam együtt járt iskolába Paolóval, ő is rengeteget hallotta Sandro nevét, akár hiszi, akár nem, az osztályban a szokásos reggeli imát Paolo mindig kiegészítette azzal, hogy „… és áldd meg uram Sandrót is”. Tulajdonképpen Sandro az ő istene, de ez maradjon köztünk, tudja, nem tudja, de a vallásban roppan fanatikus népség a miénk.
Plattkó sokat gondolkodott a hallottakon, de képtelen volt rájönni arra, ki is lehet az a bizonyos Sandro. Az elutazásuk előtti napon aztán fény derült mindenre.
Túl voltak már a vacsorán, a gyerekek is befalták a vendéglős színeváltozása után nekik kötelezően járó ajándék fagylalthalmot, amikor Paolo udvariasan az asztalukhoz lépett.
– Signor Plattkó… Velem jönne egy pillanatra?
Plattkó készségesen fölállt, követte a hátsó szobába a vendéglőst, aki gondosan becsukva az ajtót azonnal belekezdett a mondókájába.
– Uram, ön holnap elmegy, ki tudja, találkozunk-e még valaha. Az, hogy a fiát Sandrónak kereszteltette, nekem égi jel. Mutatnék magának valamit…
A vendéglős kihúzta az ágyneműtartót, a mélyéről elővett egy gondosan átkötözött dobozt, kibontotta, majd elővett egy fényképet.
– Nézze meg… Ez itt Sandro. A nagyapám a halála előtt nyomta a kezembe, figyelmeztetve, hogy csak a nagyobb egyházi ünnepeken, titokban nézzek rá. Ön már nem fiatal, talán meg tudja mondani, ki ez az ember.
Plattkó a kezébe vette a fényképet, és alighogy meglátta a markáns, vékony bajuszos arcot, azonnal rávágta.
– De hiszen ez Sandro Mazzola… Centere volt a hatvanas évek Internazionaléjának…
– Azt mondta, az Internek? Ez egyszerűen szörnyű! – sikított föl a másik. – A mi családunk ötvennyolc éve bérletese a Milannak…
Ezek voltak az utolsó szavai. Paolo ugyanis némasági fogadalmat tett, életének hátralévő éveit egy közeli karthauzi rendházban töltötte, ahol azzal próbált engesztelést nyerni, hogy minden páros órában belecsapott a levegőbe, miközben a szája némán formálta:
– Forza, Milan! Forza, Milan!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.