Prága nem háborúzik a bagdadi rezsim ellen

A cseh politikusok közt parázs vitát váltott ki, hogy Csehország, jóllehet nem vesz részt az Irak-ellenes, szövetséges hadműveletekben, mégis szerepel az Egyesült Államok szövetségeseinek listáján. Václav Klaus köztársasági elnök leszögezte, Csehország nem részese az Irak ellen háborút indító országok koalíciójának. Az államfő véleményét osztja Vladimir Spidla kormányfő és Jaroslav Tvrdík védelmi miniszter is.

Somogyi Mátyás
2003. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cseh kormány nyilatkozatot tett közzé, miszerint előnyben részesíti a békés megoldást. A kabinet sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy a háborús lépéshez nem sikerült az ENSZ BT-től új mandátumot szerezni. A cseh politikai színtéren átmeneti zavart okozott azonban Cyril Svoboda külügyminiszter nyilatkozata a BBC-nek arról, hogy konfliktus esetén Csehország a szövetségesek oldalán áll. A miniszter azonban enyhített megfogalmazásán. A képviselőház külügyi bizottságának elnöke nagyon károsnak minősítette a politikusok eltérő nyilatkozatait.
Az Egyesült Államokat támogató 35 állam listáján való szerepléssel kapcsolatban Spidla azt nyilatkozta, nincs is ilyen névsor, ám hozzáfűzte, a cseh kormány átrepülések, amerikai egységek rövid tartózkodásainak engedélyezésével nyújtott már bizonyos támogatást. Két héttel ezelőtt a cseh kormány is felsorakozott az Egyesült Államok mögé, s nem tiltakozott az ellen, hogy rajta legyen az úgynevezett hűségesek listáján.
Václav Klaus a Hospodárskyé Noviny című lapnak nyilatkozva tegnap kifejtette: az iraki háború kérdésében Csehországnak nem a „francia” és nem az „amerikai”, hanem egyedül a cseh álláspontot kell képviselnie. Csehország nem visel háborút Irak ellen. Klaus szerint a katonai beavatkozás nem lehet módja egy rezsim megdöntésének, erre még nem volt példa a történelemben. Vladimir Spidla tegnap kijelentette, Csehország érdeke, hogy a lehető legjobb politikai és szövetségesi viszonyban legyen mind európai szomszédaival, mind az Egyesült Államokkal.
Egy tegnapelőtti felmérés szerint a csehek hetven százaléka ellenzi az Irak elleni támadást, s a megkérdezettek kétharmada helyesli Václav Klaus álláspontját. A válaszadók mintegy negyven százaléka egyetért a kabinet óvatosságával, ám közel a felének az a véleménye, hogy a kormány túlságosan harcias magatartást tanúsít az iraki kérdésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.