A cseh kormány nyilatkozatot tett közzé, miszerint előnyben részesíti a békés megoldást. A kabinet sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy a háborús lépéshez nem sikerült az ENSZ BT-től új mandátumot szerezni. A cseh politikai színtéren átmeneti zavart okozott azonban Cyril Svoboda külügyminiszter nyilatkozata a BBC-nek arról, hogy konfliktus esetén Csehország a szövetségesek oldalán áll. A miniszter azonban enyhített megfogalmazásán. A képviselőház külügyi bizottságának elnöke nagyon károsnak minősítette a politikusok eltérő nyilatkozatait.
Az Egyesült Államokat támogató 35 állam listáján való szerepléssel kapcsolatban Spidla azt nyilatkozta, nincs is ilyen névsor, ám hozzáfűzte, a cseh kormány átrepülések, amerikai egységek rövid tartózkodásainak engedélyezésével nyújtott már bizonyos támogatást. Két héttel ezelőtt a cseh kormány is felsorakozott az Egyesült Államok mögé, s nem tiltakozott az ellen, hogy rajta legyen az úgynevezett hűségesek listáján.
Václav Klaus a Hospodárskyé Noviny című lapnak nyilatkozva tegnap kifejtette: az iraki háború kérdésében Csehországnak nem a „francia” és nem az „amerikai”, hanem egyedül a cseh álláspontot kell képviselnie. Csehország nem visel háborút Irak ellen. Klaus szerint a katonai beavatkozás nem lehet módja egy rezsim megdöntésének, erre még nem volt példa a történelemben. Vladimir Spidla tegnap kijelentette, Csehország érdeke, hogy a lehető legjobb politikai és szövetségesi viszonyban legyen mind európai szomszédaival, mind az Egyesült Államokkal.
Egy tegnapelőtti felmérés szerint a csehek hetven százaléka ellenzi az Irak elleni támadást, s a megkérdezettek kétharmada helyesli Václav Klaus álláspontját. A válaszadók mintegy negyven százaléka egyetért a kabinet óvatosságával, ám közel a felének az a véleménye, hogy a kormány túlságosan harcias magatartást tanúsít az iraki kérdésben.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben