A jogalkotási törvényt azért módosíttatná a kabinet, hogy az alkotmányban szabályozottakon kívül csak különösen fontos esetekben legyen szükség az egyes élethelyzetek törvényi szabályozására – indokolt tegnap a kormányülés utáni sajtótájékoztatón Bárándy Péter igazságügy-miniszter. Ismert: az utóbbi időben a kormánykoalíciónak többször is nehézséget okozott a parlament határozatképességének biztosítása. A módosítással megteremtenék a miniszteri rendeletalkotás törvényi hátterét, valamint véget kívánnak vetni annak a gyakorlatnak, hogy a különböző kötelező egyeztetésekre sokszor csak néhány nap maradjon, lehetetlenné téve így az érdemi eszmecserét – mondta Bárándy. A jogszabálytervezetek vitájának nyilvánosságát az internet segítségével is szeretnék szélesíteni – tette hozzá. A jogalkotásról szóló törvény kétharmados jogszabály, Bárándy Péter szerint már voltak és még lesznek is egyeztetések a tervezetről az ellenzékkel. A miniszter beszámolt arról is, hogy a kormány megtárgyalta az úgynevezett „nép ügyvédje” című tervezetet, ám a rászorultság elbírálásának kérdésében még nem sikerült egyetértésre jutni.
Lamperth Mónika belügyminiszter tudatta: a köztisztviselői törvény módosításának tervezete szerint például az ügykezelők újra a köztisztviselői kar tagjai lennének, az önkormányzatoknak – forrásaiktól függően – lehetőségük lenne a maximálisnál kevesebb illetménykiegészítés megállapítására is. Kóródi Mária környezetvédelmi és vízügyi miniszter ismertette a környezetvédelmi termékdíjhoz kapcsolódó kormányrendeletet. Ennek lényege, hogy a mentességet az összegyűjtött és hasznosított hulladékhoz kötnék.
Gál J. Zoltán elmondta: a kormány döntött arról, hogy augusztusban nyílt pályázatot hirdetnek az egységes digitális rádiórendszer létesítésére. A kormányszóvivő elmondta azt is: László Csaba pénzügyminiszter az ÁPV Rt. igazgatóságának tagjává nevezte ki Göröncsér József üzletembert, aki korábban a párizsi magyar kereskedelmi kirendeltség vezetője volt.
A kormány elkötelezte magát az audiovizuális örökségvédelemről szóló európai egyezmény aláírása mellett – közölte a szóvivő. Az egyezmény a mozgóképet a közös európai kulturális örökség részeként ismeri el, amit kutathatóvá, a közönség számára elérhetővé kell tenni. Szükségessé válik a mozgóképalkotások köteles példányainak letétbe helyezése, archívumok létrehozása és a nyilvános hozzáférés lehetőségének megteremtése.

Összeül a mai napon a Nemzetbiztonsági Bizottság