Sínen Szlovénia euroatlanti integrációja

Elsöprő többséggel mondtak igent a szlovén választópolgárok a vasárnap rendezett országos referendumon hazájuk uniós csatlakozására. Az EU-integráció 90 százalékos támogatottságához képest visszafogottabb, mégis meggyőző volt az ország NATO-ba való betagozódását óhajtók 66 százalékos aránya. A két kérdésről egy időben tartott ügydöntő népszavazás előzményeiről, Szlovéniának a két meghatározó közösségbe történő integrációja utáni kilátásairól Anton Bebler ljubljanai egyetemi tanárt, EU-szakértőt, az Atlanti Tanács szlovén tagozatának elnökét kérdeztük.

2003. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A NATO-ba a prágai csúcson meghívott hét ország közül egyedül Szlovénia döntött úgy, hogy az euroatlanti szervezetbe való belépés kérdését népszavazásra bocsátja. Mi motiválta a politikai vezetés döntését?
– Szlovénia demokratikus ország, ahol nagyon fontos az emberek véleménye. A politikai vezetés nem akart a polgárok megkérdezése nélkül dönteni e két, az ország jövője szempontjából kiemelten fontos kérdésben.
– Nemzetközi elemzők véleménye szerint a csatlakozással Szlovénia végleg megszabadulhat a „balkáni állam” besorolástól, s rövid időn belül a nyugati államok közösségének megbecsült tagjává válhat. Erre többek között az országnak a kelet-közép-európai térségben kiemelkedő gazdasági eredményei is alapot adhatnak…
– Szlovénia soha nem volt a Balkán része, ez téves helymeghatározás. Hazánk már Jugoszlávia létrejöttét megelőzően a nyugati világ részének számított. Az ország 1991-es függetlenné válása után gyorsan tudott alkalmazkodni a megváltozott politikai-gazdasági körülményekhez, hiszen már a volt Jugoszlávián belül is a legfejlettebb köztársaság volt.
– Elemzői vélemények szerint a NATO-csatlakozásról szóló népszavazás esetében Djindjics szerb miniszterelnök meggyilkolása a csatlakozás mellett voksolók, míg az iraki háború az azt ellenzők táborát gyarapíthatta…
– Djindjics meggyilkolása véleményem szerint nem befolyásolta érdemben a szavazás kimenetelét. Az iraki háború nagyobb súllyal eshetett latba, de az eredmények azt mutatják, mintegy kétharmados többség áll az ország NATO-csatlakozása mellett.
– Milyen aggodalmak merültek fel Szlovéniában az uniós csatlakozással szemben, és mely rétegeket érintették ezek?
– Az EU-ellenesek aránya nálunk az egyik legkisebb a 2004-ben csatlakozó országok közül. Az EU-szkeptikus nézeteket csak kis politikai pártok vállalták. Két, alapvetően különböző társadalmi rétegnek vannak a csatlakozással szemben aggályai. A parasztság a hatékonyabban gazdálkodó nyugati farmergazdaságokkal való versenytől tart, míg a kulturális elit nemzeti identitás elvesztését félti.
– Hogyan készül Szlovénia az EU-tagságra és mit vár a bővítéstől?
– Hazánkban külön minisztérium foglalkozik az európai uniós ügyekkel. Nagyon fontos és sürgető feladat a jogharmonizáció, valamint a közösségi joganyag, az acquis átvétele. A bővítéstől további jelentős előrelépést várunk mind a politikai, mind a gazdasági integráció terén.
– Melyek a hamarosan EU- és NATO-tagállammá váló Szlovénia külpolitikai prioritásai?
– Országunk aktív, elmélyült együttműködésre törekszik az Európai Unió és a mediterrán térség országaival. Az e régióba tartozó államokkal való kapcsolataink élveznek prioritást. Szomszédaink közül elsősorban a Magyarországgal és Olaszországgal ápolt kapcsolatok még intenzívebbé, hatékonyabbá tételén kell munkálkodnunk. Ezen- kívül nagyon fontos számunkra az orosz és ukrán kapcsolat is; ezen államokkal konstruktív viszony kialakítására törekszünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.