Tony Blair túlélte az alsóházi szavazást

Jotischky László
2003. 03. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évtizedek óta nem volt olyan drámai vita a brit alsóházban, mint kedden késő este. A honatyák teljesen betöltötték az üléstermet, és hol feszült figyelemmel, hol sportszurkolókhoz illő kiáltozással kísérték a nyolcórás szócsatát. Tony Blair minden megfigyelő szerint élete nagy teljesítményét nyújtotta szenvedélyes beszédében, amelyben elhelyezett egy félreérthetetlen célzást: nem szeretne olyan kormányt vezetni, amely az utolsó pillanatban meghátrál a háború előtt, noha az megingathatatlan meggyőződése szerint politikailag indokolt, erkölcsileg kifogásolhatatlan és jogilag megtámadhatatlan.
Egy óra alatt két szavazást tartottak. Az elsőt az ellenkező kormánypárti képviselők nyújtották be, hogy a ház vesse el a háború tervét. Erre a szavazásra sikerült a múlt heti 122 „lázadó” mellé további tizenhét szavazatát megnyerni, így a kormány az indítványt 396 szavazattal 217 ellenében győzte le. Habár a konzervatívok, néhány saját „lázadójuk” kivételével Blair mellett szavaztak, a miniszterelnök az ő támogatásuk nélkül is győzött volna. A második szavazást a kormány javaslata felett tartották, amely szerint szükséges és indokolt a háború. Ekkor már 84-re zsugorodott az ellenkező kormánypártiak száma, így Blair győzelme nem volt kétséges.
Tony Blair pozíciója tehát érintetlen. A közvélemény csekély méretű, de észrevehető pálfordulása részben a francia elnök taktikájának, részben azok igyekezetének tudható be, akik kampányt indítottak Blair lemondatása érdekében. A lakosság és a Munkáspárt jelentős része nem ért egyet Blair iraki politikájával, de sem elegendő okot nem lát arra, hogy a még mindig népszerű miniszterelnököt megbuktassa, sem olyan utódot nem lát, akire szívesebben bízná az ország vezetését.
A keddi nap mégis fordulópont volt. Blairnek a házban elhangzott beszédek, a példátlanul nagy kormánypárti ellenkezés és nem utolsósorban a parlament előtt a háború ellen tüntető tömeg hatására látnia kell, hogy ha a háború nagy vérveszteséggel, nagy pusztítással jár, vagy sokáig tart, még elsöpörheti a kormányt. Az ellenkezés méretére mutat az is, hogy a kormány 91 tagja közül hárman lemondtak, és néhányan kilátásba helyezték lemondásukat a háború miatt – amely még el sem kezdődött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.