Írásban válaszolt a napokban a Magyar Fényképész Ipartestület januárban megfogalmazott és a belügyminiszternek címzett levelére a belügyi tárca közigazgatási államtitkára, Tóth Zoltán. Ismeretes, hogy a fényképészek érdekvédelmi szövetsége korábban azt kifogásolta, hogy a személyi igazolványba, a jogosítványba és az útlevélbe szükséges képeket csak az okmányirodák készíthetik el.
A válaszlevélben az alábbiak olvashatók: a jelenlegi hatályos jogi szabályozás szerint a személyazonossági okmányok kiadása iránti kérelem előterjesztésekor az ügyfél választása szerint fényképész által készített igazolványképet bocsáthat a hatóság rendelkezésére vagy kérheti az okmányirodában arcképmás készítését.
Urbán Júlia, a Magyar Fényképész Ipartestület elnöke a szakma nevében örömmel fogadta a választ, de véleménye szerint erről számtalan okmányirodában mit sem tudnak. Állítása ellenőrzéseképpen lapunk is felhívott néhány okmányirodát. Volt, ahol elfogadták a hozott képet, ám volt, ahol nem: például Békéscsabán kérdésünkre azt mondták, hogy a jogosítvány elkészítéséhez négyezer forintra, orvosi igazolásra, a régi vezetői engedélyre és a személyi igazolványra van szükség. Arra a felvetésre pedig, hogy a fényképet megcsináltathatjuk-e egy külsős szakfényképésszel, az alábbi választ adták: a fényképet az önkormányzatnál kell elkészíttetni.
Budapest VIII. kerületében is azt tudakoltuk, vihetünk-e magunkkal fényképész által készített képet. Erre azt felelték, hogy erre nincs lehetőség, személyesen kell bemenni, hiszen az önkormányzatnál kamerázzák az ügyfelet. Arra pedig egy helyhatóságnál sincs mód, hogy hozott fényképből dolgozzanak – tették hozzá. A kerület útlevelekkel és személyi igazolvánnyal foglalkozó irodáján pedig azt közölték, fényképet nem kell vinni, mert azt az önkormányzat készíti. Urbán Júlia aláhúzta: bár az államtitkári levél arról is szólt, hogy az okmányirodák technikai felszereltsége alkalmas a más, így a fényképészek által készített képek felhasználására, digitalizálására is, erre egyes önkormányzatoknál a rendszer technikailag nem alkalmas.
Urbán Júlia lapunknak hangsúlyozta: egy szakma egyes önkormányzatok által való önkényes kiszorítása az Európai Unióban elképzelhetetlen. A döntés következményeként a cégek forgalomkiesése elérheti a harminc, de akár a nyolcvan százalékot is, ami pedig a kiscégek, vállalkozások esetében azok csődjéhez, a nagyobbaknál elbocsátásokhoz vezethet.

Húszéves lány vesztette életét a bakonypéterdi tragédiában