A Washington mögé felsorakozó nyolcak levelét a posztjáról távozó Václav Havel köztársasági elnök szinte az utolsó pillanatban írta alá, ám a cseh kormányfő nem csatlakozott a hűségnyilatkozathoz. Ugyanakkor állásfoglalásának megállapításával – miszerint a koalíciós hadműveletre úgy tekint, mint az Irak lefegyverzésére vonatkozó ENSZ-határozat végrehajtásának végső eszközére – óvatosan közvetve kifejezte támogatását az Egyesült Államok iránt. Václav Klaus, az új államfő az iraki háborút az ENSZ alapokmányát sértő agressziónak tartja az amerikai– brit kolíció Irak elleni fellépését. Ugyanakkor míg Klaus számára elfogadhatatlan a fegyverrel történő demokráciaexport, az ODS árnyékkormányának külügyminisztere, Jan Zahradíl arról beszél, hogy az Egyesült Államok elkötelezett támogatása az euroatlanti kapcsolatokat erősíti, kiegyensúlyozza az EU-n belül a német–francia hatalmi fölény erősödő tendenciáit.
Egy friss felmérés szerint az Irak elleni háborút a cseheknek már több mint nyolcvan százaléka ellenzi. A támadás bírálói a leggyakrabban azzal érvelnek, hogy az ENSZ mandátuma nélküli lépésről van szó. Nyilvánvaló a közvélemény hatása a cseh szociáldemokrata pártra, amelynek a múlt hét végén tartott kongresszusa általános meglepetésre kemény hangú határozatban ítélte el a háborút. Így a kormányzó párt a kongresszuson más álláspontra helyezkedett, mint amilyet a kormány képvisel. A kongresszus határozatát azonban a párt elnöke, Vladimir Spidla nem tekinti a kormány számára kötelezőnek.
A cseh közvélemény számára érthetetlen, hogy az ország miniszterelnöke, miközben azt hangoztatja, hogy Csehország nem részese az Irak elleni szövetségnek, addig a neki írt levelében George W. Bush amerikai elnök köszönetét fejezi ki a szövetség támogatásáért. Mindeközben a Perzsa-öböl térségébe küldendő katonai tábori kórházzal kapcsolatban vita folyik arról, hogy a kórház szükség esetén Irak területén is működhetne. Stanislav Gross miniszterelnök-helyettes szerint a legszükségesebb helyre kell kiküldeni a kórházat, úgy, hogy abból nem következne, hogy Csehország a háborús szövetség részese lenne.

Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról