Német háborús ellentétek

Stefan Lázár
2003. 04. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németországban ezekben a napokban is töretlen intenzitással folynak a különféle szervezetek háborúellenes tüntetései. Dieter Bucht berlini szociológus meglepőnek tartja a tiltakozások nagyságrendjét és úgymond makacsságát: míg a szociáldemokrata–Zöldek-kormánykoalíció megerősítettnek érezheti magát a háborút elutasító politikájában, addig az ellenzéki kereszténydemokraták soraiban egyre kritikusabban szemlélik a CDU–CSU határozott kiállását az Egyesült Államok oldalán.
Ezt az irányvonalat senki sem képviseli odaadóbban, mint Angela Merkel. A CDU elnök asszonya továbbra is felelőtlennek minősíti a katonai erőszak kategorikus elutasítását. Úgy véli, hogy bizonyos konfliktusokat enélkül nem lehet megoldani: „Amióta a háború tragikus valósággá vált, a CDU nem helyezkedhet semleges álláspontra, és ki kell állnia az Egyesült Államok és szövetségesei oldalán a diktátor, Szaddám Huszein elleni küzdelemben.” Az elnök asszony véleményét a CDU-n belül azonban nem mindenki osztja ilyen határozottsággal. A párt számos befolyásos személyisége attól tart, hogy a vezetés veszélyesen eltávolodik az amerikai magatartást kritikusabban szemlélő bázistól. A kereszténydemokraták két tartományi miniszterelnöke – Peter Müller (Saar-vidék) és Wolfgang Böhmer (Szászország-Anhalt) – óvott is ettől a lehetőségtől. Míg Müller „kritikusabb szolidaritást” várt volna el Washingtonnal szemben, Böhmer utalt arra is, hogy emelkedett a pártból kilépők száma. A Hessen tartományban kormányzó Roland Koch mindazonáltal történelmileg helyesnek nevezte Angela Merkel politikai irányvonalát, noha annak szójátékával nem mindenben ért egyet. Friedrich Merz – Merkel helyettese a parlamenti frakció élén – pedig arra a véleményre jutott, hogy Washington stratégiája nem vált be, és ebben a helyzetben éppen az Amerikai Egyesült Államok oldalán álló barátok engedhetik meg maguknak a kritikus kérdést: hogyan tovább? A CDU-nak az emberi szabadságjogokban illetékes szóvivője, Hermann Gröhe egyébként a párton belüli vita kiszélesedését, valamint az amerikaiak és britek mellett álló személyekre nehezedő argumentációs nyomás jelentős növekedését várja.
A német államelnökökre jellemző tartózkodó magatartást feladva lépett a nyilvánosság elé Johannes Rau. Az államfő meglepő élességgel kommentálta George W. Bush amerikai elnök politikáját, amely szerinte óriási félreértésen alapszik, amikor „isteni küldetésnek” tartja az Irak elleni háborút. – Nem tudom elhinni, hogy egy nép mennyei utalást kaphat egy másik nemzet felszabadítására –- mondta egy tévényilatkozatában Johannes Rau. Szerinte az amerikai elnök álláspontja nem kötelező minden keresztény számára, hiszen II. János Pál pápa teljesen ellentétes véleményt képvisel. A német államelnök annak a meggyőződésének adott hangot, hogy az Irak ellen indított háború elkerülhető lett volna, mert az ENSZ-ellenőrök véráldozatok nélkül oldották volna meg a lefegyverzést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.