Meglelték a legősibb koponyát

A modern ember eddig ismert legősibb, 160 ezer éves koponyamaradványai kerültek elő Etiópiában. A leletek a régészek szerint minden idők legfontosabb tudományos felfedezései közé tartoznak, azt bizonyítva, hogy a homo sapiens Afrikából népesítette be a Földet.

2003. 06. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A modern ember, a homo sapiens valaha látott legrégebbi fosszíliáit, körülbelül 154-160 ezer éves koponyákat ástak ki az etiópiai Afar-régió Herto nevű falva mellett az üledékkőzetből amerikai kutatók – adta hírül a BBC. A szakértőket különösen izgatottá tette, hogy a leletek tökéletesen illeszkednek a legújabb genetikai vizsgálatok eredményeihez, amelyek szerint az emberi evolúcióban a homo sapiens ebben az időszakban és Afrika ezen a területén jelent meg. A lelőhelyen nemrégiben megtalált maradványok azért is döntő fontosságúak, mert betöltik a korai, archaikusabb és a 100 ezer évvel ezelőttről ismert modern ember közötti evolúciós rést – nyilatkozta a brit köztelevíziónak a kutatást vezető Tim White, a kaliforniai Berkeley Egyetem professzora. A koponyák nem teljesen hasonlítanak a mai emberekére: kicsit nagyobbak, hosszúkásabbak, és hangsúlyosabb a szemöldökereszük is. Ezen kicsi, de lényeges különbségek miatt az amerikai–etióp kutatócsoport tagjai a mostani leleteket új alfajba sorolták és a homo sapiens idaltu nevet adták nekik, hogy rendszertanilag is megkülönböztessék a mai embertől. Az „idaltu” szó öreget jelent afar nyelven.
A hertói felfedezés szerdai bejelentését különösen azok a tudósok üdvözölték, akik azt az elképzelést hangoztatják, hogy a ma élő homo sapiensek mindannyian attól az emberpopulációtól erednek, amely az utolsó kétszázezer évben jelent meg Afrikában, és erről a kontinensről népesítette be a Földet. Az úgynevezett Out of Africa elmélet támogatói szerint az Afrikából induló és szétvándorló emberek világszerte lecserélték, kiszorították az útjukba kerülő helyi emberi fajtákat, így az Európában honos Neander-völgyieket is. Az említett szakemberek a hipotézis alátámasztásául eddig nem tudtak leleteket felmutatni, a most talált százhatvanezer éves maradványok viszont – szerintük – annak bizonyítékai, hogy nem származhatunk más fajoktól, így a Neander-völgyi embertől sem.
A paleontológusok mindhárom koponyán vágásokat találtak, amelyek valószínűleg egyfajta rituális temetési szokás nyomai. A Herto-koponyák ezért a fogalmi gondolkodás eddig ismert legősibb példái – azon kifinomult viselkedésé, amely elkülönít minket az állatoktól – mutatott rá White professzor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.