Zsugorodhat a főváros

Kerületek szűnhetnének meg, s olvadhatnának egybe a most készülő közigazgatási reform alapján és széles politikai támogatás esetén. A Fővárosi Közigazgatási Hivatal tervei változtatnának a kerületek és a főváros viszonyán.

2003. 07. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az országos közigazgatási reformelképzeléseket augusztus 6-án tárgyalja a kormány, ennek lenne az egyik legjelentősebb fejezete a budapesti önkormányzatok jogállásával foglalkozó rész – amint azt a Népszabadság is ismertette. Tóth Zoltán, a Belügyminisztérium közigazgatási államtitkára lapunknak elmondta: a legfontosabb kérdés az, hogy maradjon-e, vagy változtassanak a kétszintű önkormányzati modellen, amely jelenleg Budapestet jellemzi. Kifejtette: a tervezet felveti a korábban is felmerült „city koncepció” kialakítását, amely a belső kerületeket egyesítené, illetve ehhez hasonlóan fogalmaz meg javaslatot a külső városrészek egy önkormányzatba tömörítéséről. Az így kialakítandó államigazgatási szervek a jelenlegi alá-, fölérendeltség helyett egyenrangú partnerek lennének – tette hozzá. Az államtitkár megjegyezte: mindehhez kétharmados törvénymódosításra van szükség, az ellenzéki pártokkal augusztusban kezdődhet meg az egyeztetés, miután a kormány megtárgyalja a közigazgatási reform tervezetét. Elmondta ugyanakkor, hogy a polgármesteri hivatalok jogállására vonatkozó változtatások egyszerű többségű parlamenti szavazást igényelnek.
– Nem vagyok Budapest szétszakításának híve, és az elképzelés részleteit nem ismerem, de az elővárosok kialakításának tervét nem tartom rossz koncepciónak – közölte Tarlós István. Óbuda polgármestere szerint az önkormányzati törvény 1994-es módosításával a főváros megkérdőjelezhető fölényre tett szert a kerületekkel szemben.
Derce Tamás, Újpest független polgármestere úgy véli: várhatólag nem valósul meg semmi a reformtervekből, hiszen ahhoz széles politikai konszenzus kell. Személy szerint a city koncepció híve, ám mindenképpen megtartaná a külső kerületek önállóságát. Egészen más problémákkal kell megküzdenie a belső és külső városrészeknek, de az utóbbiak is nagyban különböznek egymástól. A központosítással semmiképpen nem ért egyet, az ugyanis ma már csak Európa legkorruptabb fővárosára, Bukarestre jellemző – fogalmazott, hozzátéve, hogy sajnos Demszky Gábornak és az SZDSZ-nek is ez a formáció a legszimpatikusabb. Derce Tamás sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta azt az információt, miszerint hivatalosan felkérték szakmai javaslattételre a fővárosi közigazgatási reform kidolgozásához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.