Az inflációtól jóval nagyobb távfűtésidíj-emelést várhatóan jóváhagyja majd a Fővárosi Közgyűlés, hiszen információnk szerint a városvezető MSZP–SZDSZ-koalíció már rábólintott a javaslatra. Vajda Pál (MSZP) főpolgármester-helyettes kérdésünkre azzal indokolta a majd’ 10 százalékos lakossági megterhelést, hogy a fűtés ára 2001 októbere óta nem változott. Hozzátette: az emelkedést alapvetően a gázár változása határozza meg, amely 12 százalékkal nőtt az utóbbi időben, és ezért elengedhetetlen az októberi emelés.
Szintén ősztől, januárról előrehozva, emelkedhet a BKV tarifadíja is. Ennek mértékét azonban még nem lehet tudni. Vajda Pál szerint ez még függ a jövő évi költségvetéstől is, amely reményei szerint külön keretet hoz létre a nagyvárosi tömegközlekedés állami támogatására. A BKV-jegy- és -bérletárak emelését nem lehet különválasztani az áfakulcs növekedésétől sem, ez is befolyásolja az árváltozást – tette hozzá Vajda Pál.
A jövő évi áfaváltozással a tervek szerint a magyar tömegközlekedés – többek között a BKV – az EU-ban a legmagasabb, 23 százalékos áfát fizetné, a jelenlegi, ugyancsak viszonylag magas 12 százalékkal szemben. Ha ez a 23 százalék lesz a végső szám, akkor az szakértők szerint a tömegközlekedést a jelenleginél is súlyosabb gazdasági válságba sodorhatja.
*
Deutsch Tamás, a fővárosi Fidesz– MKDSZ frakcióvezetője kijelentette: felháborító és képmutató a 9,12 százalékról szóló távfűtés-emelési javaslat. Nemrég Demszky Gábor és az MSZP-sek is azzal kérkedtek, hogy sikerült megakadályozniuk a távfűtés áfakulcsának 12-ről 23 százalékra növelését, most pedig saját előterjesztésükkel drágítanák – az áfakulcs várható 3 százalékos emelésével együtt – 12 százalékkal a lakossági távhőszámlát. A polgároknak védelmet kell kapniuk, szakértőink azon dolgoznak, milyen beadvánnyal forduljunk a Versenyhivatalhoz a fővárosiak kiszolgáltatottságának elkerülése érdekében – tette hozzá. Mint Deutsch fogalmazott: drasztikusan akarják emelni az árakat, ám a szolgáltatás színvonala semmit nem javul.
*
Az árszínvonalat összehasonlítva a magyar főváros listavezető a kelet-közép-európai térségben, tehát a legdrágább város, ráadásul a budapesti bérek alacsonyabbak, mint több környező országban – tartalmazza a zürichi UBS befektetési bank 111 termékből és szolgáltatásból álló fogyasztói kosarakat összehasonlító jelentése.
Óriási bajban a baloldali pártok, mindent elkövetnek, hogy átverjék a választókat