A demonstrációtól sem félnek a polgármesterek

Pártállástól függetlenül a polgármesterek demonstrációját sem tartja kizártnak Szita Károly, Kaposvár polgármestere, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség önkormányzati tagozatának vezetője. A politikus az önkormányzatok napja alkalmából adott interjújában kifejti: legkevesebb százötvenmilliárd forinttal kapnak az idén kevesebb támogatást a helyhatóságok, mint amennyi szükséges lenne. Ennek következtében számos település kényszerülhet vagyonfelélésre, és mehet csődbe.

2003. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizennégy éves Magyarországon az önkormányzati rendszer. Ennek örömére tartották meg tegnap az önkormányzatok napját. Van ok ünneplésre, vagy éppen ellenkezőleg?
– Sajnos, ünnepre semmi okunk. Tizenhárom esztendős múlt után nem gondoltam volna, hogy az önkormányzatiság jövőre az ideinél is súlyosabb válságát élheti át. Egyetlenegy kormánynál sem fordult még elő ugyanis – kivéve a mostanit –, hogy rátették a kezüket az önkormányzatok szabadon felhasználható saját bevételeire, illetve azokra az összegekre, amelyről a polgárok dönthettek eddig.
– Mivel jellemezné a kormány elé került költségvetési tervezet önkormányzati fejezetét?
– Ha két szóval kellene jellemeznem, akkor ez a megdöbbentő és a katasztrofális lenne. Megdöbbentő azért, mert a miniszterelnök kijelentette, hogy 2004-ben sem fogják az önkormányzatok megkapni a közalkalmazotti és köztisztviselői bérek fedezetét, és ezzel párhuzamosan mintegy ötvenezer fő elbocsátásáról rendelkezett.
– Ez országszerte hatszázalékos közalkalmazotti létszámleépítést jelent. Újabb óvodák és iskolák bezárására és intézmény-összevonásra kell számítani?
– Sajnos, ez sincs kizárva. Azt azonban tudnia kell a kormánynak, hogy ez a költségvetés nem 3200 polgármester ügye, nem 3200 képviselő-testületnek okozna kárt, hanem a Magyarország falvaiban és városaiban élő embereknek.
– Mennyi pénz hiányzik a büdzséből ahhoz, hogy az önkormányzatok finanszírozni tudják a hozzájuk rendelt alapellátásokat, illetve a szükséges fejlesztéseket?
– Legkevesebb kétszázötvenmilliárd forint.
– Nem túlzás ez az összeg?
– Az önkormányzatok párthovatartozástól függetlenül emelték fel a hangjukat a költségvetési javaslattal kapcsolatban. Az MSZP-s és SZDSZ-es polgármesterek által vezetett önkormányzati szövetségek is megfogalmazták azt, hogy 2004-ben 2003-hoz képest kétszázötven–háromszáz milliárd forint többletre van szüksége a településeknek. Azért ekkora összegre, mert így lehet biztosítani azt az önmagában gyenge színvonalat 2004-ben, mint amit 2003-ban tudtunk. Ehhez képest százötvenmilliárd forinttal kevesebbet kapunk. Ebből egyértelműen kitűnik: az európai csatlakozás vesztesei a magyar falvak és városok lesznek. Nemhogy előrelépés történne, hanem visszalépés. Kénytelen vagyok megjegyezni, hogy ismét a tanácsrendszer köszön vissza az önkormányzatok és a kormány közötti kapcsolatban. Ekkor volt ugyanis jellemző az, ami jövőre is várható, hogy a kormány megmondja a helyhatóságoknak, mire költhetik a polgárok által befizetett forintokat.
– Az uniós csatlakozás küszöbén javában folynak az uniós pályázatok előkészítései, amelyeknél minimum tízszázalékos önrészt kell vállalniuk a helyhatóságoknak, ráadásul adott esetben a teljes beruházási összegre kérhetnek garanciát az önkormányzatoktól. A központi büdzsé tervezetének ismeretében hogyan látja, elmaradhatnak egyes uniós beruházások? Lesz elegendő önrészük ezek finanszírozásához a településeknek?
– Ezzel a költségvetéssel Európa hátsó udvara leszünk. Az EU-pénzek előfinanszírozott források, a tízszázalékos önrészt az önkormányzatoknak kell előteremteniük. Nem akarom az ördögöt előre a falra festeni, de az önkormányzatok jelentős része várhatóan nem tudja majd kigazdálkodni a fejlesztési forrásokhoz szükséges önrészt.
– Milyen konkrét áremelésekre számíthatnak jövőre az emberek az alulfinanszírozott önkormányzatok miatt?
– Az energiaár-emelés és a kormány által beterjesztett áfakulcsok növelése miatt drasztikusan drágulnak a helyi közszolgáltatások árai. Vagyis kényszerűen emelkedik a víz-, a csatornadíj, a menetjegy, a távfűtés és a lakbér ára. De szintén tovább nő jövőre a villany és a gáz ára is. Ahogy az idén sem kompenzálta az áremeléseket az állam, így jövőre is óriási többletkiadásokat jelent az önkormányzatoknak, többek között az intézményeik működtetésében.
– Újabb önkormányzati adókra is számítani kell? Felmerülhet esetleg az ingatlanadó bevezetése egyes helyhatóságoknál?
– Az önkormányzatok nem tudnak és nem is akarnak újabb adókat kivetni, hisz tudjuk, hogy a központi adóterhek már így is elviselhetetlen nehézségeket jelentenek a polgárainknak. A kormány becsapott bennünket, hiszen Medgyessy Péter személyesen ígért több pénzt az önkormányzatoknak. Jelen helyzetben három dolgot tehetnek az önkormányzatok: nem tudnak bért fizetni alkalmazottaiknak és kénytelenek elbocsátani őket, vagy felélik a vagyonukat. Az elmúlt évben 208 milliárd forint volt az önkormányzatok vagyonértékesítésből származó bevétele, jóval magasabb, mint azt megelőzően. A harmadik, hogy hitelt vesznek fel, ha kapnak. Az önkormányzatok adósságállománya már így is megkétszereződött, 66 milliárdról 120 milliárd forintra nőtt.
– Dióssy László, Veszprém SZDSZ-es polgármestere azt mondta, hogy akár bizonyos időszakokra bezárják a város okmányirodáit, tiltakozásul a megszigorítások miatt. A Fidesz önkormányzati tagozata nem készül valamilyen demonstratív lépésre?
– Az a módszer, amelyet Dióssy polgármester kollégám említett, vagyis hogy az önkormányzatok a demonstrációtól sem riadnak vissza, sajnos, való igaz. Az okmányirodák időszakos bezárásával viszont nem értek egyet, mert ezzel a polgárainknak okoznánk még több kellemetlenséget. Azt viszont nem tartom kizártnak, hogy megérjük azt a szégyent, amely fiatal demokráciánk történetében még nem fordult elő: a polgármesterek saját településtáblájukat a magasba emelve tiltakoznak a falvak és városok elkeserítő helyzete miatt.
– A végén térjünk át egy másik botrányra. A bécsi őrizetben lévő Kulcsár Attila a szocialista politikusok elmondása szerint a tavaly őszi választások után azzal az indokkal kereste fel az MSZP-s polgármestereket, hogy a pénzintézet önkormányzati üzletágának vezetőjeként jó befektetési ötleteket ajánl. Fideszes polgármestereket is megkeresett Kulcsár?
– Nem. Valószínűleg bennünk nem látott fantáziát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.