A főváros jövőre vagyont ad el

Azon cégeknek, szolgáltatásoknak a privatizációjáról dönthet jövőre a városvezetés, amelyeknél a fővárosi önkormányzat nem tarifális árhatóság – mondta lapunk privatizációval kapcsolatos információjára Atkári János. Úgy tudjuk, a gázművek további értékesítése várható.

2003. 09. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövőre születhet döntés a fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő közműcégek, gazdasági társaságok esetleges privatizációjáról – tudta meg a Magyar Nemzet. A részvényportfólió és ingatlanvagyon-felmérés már megtörtént a Főpolgármesteri Hivatalban, így most a városvezetésen a sor, milyen típusú magánosítási terveket dolgoz ki. Az ugyanakkor biztos, hogy ingatlaneladásokból nem lehet fedezni a költségvetési hiányt és a fejlesztési szükségleteket, már csak azért sem, mert azok értékesítéséből néhány milliárd forint folyhat be, illetve az épületek nagy része fővárosi intézményeknek ad otthont.
Atkári János (SZDSZ) pénzügyekért felelős főpolgármester-helyettes lapunk információját megerősítve kifejtette: általában a fejlesztési kényszerek miatt merülnek fel értékesítési kényszerek, főképp a jogszabályi kötelezettségek miatt. A törvényi, rendeleti előírásokat és a színvonalas beruházási vállalásokat ugyanis nem lehet halogatni, ezek fedezetének megteremtésére mérte fel az önkormányzat forgalomképes vagyonát. Atkári János ugyanakkor leszögezte: nem az a cél, hogy vagyonelemeket értékesítsen az önkormányzat, hanem szolgáltatásokat, üzemeltetéseket helyezzenek a piaci versenybe a privatizációval. Kérdésünkre közölte: olyan ágazatok magánosításán nem gondolkoznak, ahol a főváros az árhatóság. Véleménye szerint a döntéseket azért is kell jövőre meghozni, mert akkor még nem kerül olyan kényszerhelyzetbe a főváros, mint a 90-es évek közepén. Atkári János nem kívánt konkrét cégeket megnevezni, ám információink szerint a korábban privatizált Fővárosi Gázművek Rt. jöhet szóba mint továbbértékesítendő részvényportfólió. A gázművek fennmaradó részvényeinek eladása ugyanis érdeke lehet az 50 százalékban tulajdonos német cégnek is, s a főváros is megtarthatná az úgynevezett aranyrészvényét. A befolyó pénz a tízmilliárd forintot is meghaladhatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.