Nem ismer posztumusz díszpolgári címet a főváros ide vonatkozó rendelete, ennek ellenére az MSZP–SZDSZ-koalíció által előterjesztett díszpolgárjelölti névsor tartalmazza a svéd diplomata nevét. A baloldal arra hivatkozik, hogy a svéd diplomata halotti bizonyítványát nem állították ki sehol.
Mint arról beszámoltunk, idén öt díszpolgára lehet Budapestnek: Demján Sándor üzletember, Eötvös Péter zeneszerző, Marián István tábornok, volt nemzetőr, Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi és Raoul Wallenberg.
A javaslatot három párt, az előterjesztő MSZP és az SZDSZ, valamint a Fidesz is megszavazta, egyedül a MIÉP utasította el.
Zsinka László, a MIÉP frakcióvezetője a jelölések egyoldalúságával indokolta elutasító álláspontjukat. Megjegyezte: Tom Lantos, az Egyesült Államok kongresszusi képviselője Demján Sándor birtokán ünnepelte születésnapját, állítólag itt hangzott el részéről a kérés, hogy Wallenberg és az üzletember díszpolgár legyen. A politikus kifogásolja a díszpolgárok és a Pro Urbe díjasok esetében, hogy egyetlen ellenzéki indítványt sem támogattak a koalíciós pártok. Pro Urbe Díjat kap többek között Wass Károly sportvezető, a Városháza sportbizottságának MSZP-s tagja, valamint Ágh Attila politológus, a Belügyminisztérium közigazgatás reformot előkészítő IDEA munkacsoportjának vezetője. Zsinka László Wallenberggel kapcsolatban kifejtette: örömmel értesült arról, hogy Wallenberg él. „Frakciónk elsőként szeretné őt vendégül látni, hogy tisztázzanak bizonyos, mindmáig homályos törénelmi kérdéseket” – tette hozzá.
Ismert, hogy Sztálin hivatalosan a mai napig díszpolgára a fővárosnak, bár a városvezetés korábban arra hivatkozott: nincs folyamatosság a rendszerváltás előtti tanács és az önkormányzat rendeletei között, még a díszpolgári kitüntetések elismerésében sem.
Magyar Péterék hazudtak a rendezvényük költségeiről