Nem cáfolta Demszky Gábor azt, hogy arra kérte fel az SZDSZ parlamenti frakcióját: ha a központi költségvetés tervezete nem tartalmazza a nagyvárosi tömegközlekedés normatív állami támogatását, úgy a képviselőcsoport ne szavazza meg a büdzsét. A főpolgármester tegnap a budapesti Városházán fogadta Szili Katalint, az Országgyűlés MSZP-s elnökét, akinél szintén a közlekedési támogatás költségvetésbe való beépítéséért lobbizott. A házelnök jogos igénynek tartotta a normatívát, ígéretet azonban ő sem tett arra, hogy a mintegy 12 milliárd forint szerepelni fog a jövő évi büdzsében. Ismert, Demszky Gábor korábban László Csaba államtitkárral is többször tárgyalt ebben a kérdésben a BKV negyvenmilliárd forintra prognosztizált jövő évi hiánya miatt, ám az egyeztetések sikertelenül végződtek. Szili Katalin egy Kossuth téri mélygarázs építését szorgalmazta, ezt ötletet a főpolgármester is támogathatónak tartotta. A kétoldalú tárgyaláson szó volt még egy olyan emlékmű felállításáról is, amely az ’56-os forradalomnak állítana emléket a szabadságharc ötvenedik évfordulójára, s „a nemzeti egységet fejezné ki”.
A főpolgármester tegnap megbeszélést folytatott az önkormányzati szövetségek vezetőivel is, akik közösen azt kérik a kormánytól: valósítsa meg a közigazgatási reformot, és a beterjesztetthez képest ötvenmilliárd forinttal több pénzt fordítson az önkormányzatokra. Demszky megjegyezte: a jövő évi büdzsé tervezete alapján újabb iskolákat kellene bezárni, beruházások maradnának el, s leállna a tömegközlekedés, ami az önkormányzatiság felszámolását jelentené. Emlékeztetett rá: a kormány egészen mást ígért. Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke kijelentette: álláspontjuk szerint nem ötvenmilliárd forint, hanem sokkal több pluszforrás szükséges, hogy az önkormányzatok tartani tudják a 2003-as szintet.
*
Határozott lépésre készül
az SZDSZ. Egységesen és várhatóan igen határozottan lép majd fel az SZDSZ-frakció a kormány jövő évre vonatkozó költségvetési terveivel szemben a BKV, illetve a nagyvárosi tömegközlekedési vállalatok ügyében. Minden jel szerint kiállnak majd a szabad demokraták a Demszky-féle fővárosi vezetés által szorgalmazott álláspont mellett – ez tükröződött az SZDSZ frakcióülésén is, amelyen a főpolgármester mellett részt vett László Csaba pénzügyminiszter és politikai államtitkára, Veres János. Jövő kedden, az ügyvivői testület tanácskozásán születhet végleges SZDSZ-álláspont arról, hogy a frakció függővé teszi-e a költségvetés megszavazását a BKV finanszírozásának kérdésétől.
Bár a nyári adócsökkentés körüli vita, valamint a legújabb kormány kontra SZDSZ konfliktus a nagyvárosi tömegközeledésről látszólag háttérbe szorította a szabad demokraták belső nézetkülönbségeit, azok korántsem lettek felszámolva. Továbbra is a mostanitól eltérő, kormányon belüli fellépést sürget az SZDSZ részéről a párt Fodor Gábor-féle belső ellenzéke. Úgy látják, az SZDSZ-nek hangsúlyosabban kellene megjelennie a kabineten belül, akár az MSZP-vel szembeni konfliktusok felvállalása árán is ki kell állniuk saját liberális programjuk megvalósításáért. Ezt jelzi az a nemrégiben tartott parlamenti szavazás is, amin az ingatlanügyei miatt bírált Gyurcsány Ferenc sportminiszter interpellációra adott válaszakor az SZDSZ-frakcióból hét fő – bár jelen volt az ülésteremben – nem voksolt, egy képviselő pedig tartózkodott.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között