Kettős állampolgárság: mentegetőzik a külügy

Hírösszefoglaló
2003. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Külügyminisztérium határozottan visszautasítja az újvidéki Magyar Szó című napilap szerdai számában megjelent cikk azon állítását, amely szerint a magyar kormány nyomást gyakorolt a szerb vezetésre, hogy az a vajdasági magyarok állampolgárságának ügyében képviselt álláspontját megváltoztassa – tudatta a külügyi szóvivő csütörtökön közleményben az MTI-vel. Az újvidéki Magyar Szó írásában azt a gyanút fogalmazta meg, hogy a magyar kormány meggyőzte a szerb vezetést arról, baj lenne abból, ha a vajdasági magyarok megkapnák a magyar állampolgárságot.
Tóth Tamás külügyi szóvivő szerint az állítás „minden alapot nélkülöz, legfeljebb az írás szerzőjének elfogult, alaptalan magánvéleményét tükrözheti”. Közleménye szerint a Külügyminisztérium a magánvélemény formálásának jogát természetesen nem kérdőjelezi meg, elvárja azonban, hogy kikérjék a magyar diplomácia véleményét. A szóvivő kitér arra, hogy a minisztérium szakértői a napokban kezdték meg a konzultációt a vajdasági magyar szervezetek által kijelölt szakértőkkel az állampolgárság kérdésköréről.
Az MDF parlamenti képviselőcsoportja érthetetlennek tartja, hogy a rendészeti bizottság elutasította javaslatukat a magyar állampolgárságról szóló törvény módosítására annak ellenére, hogy szakmailag kitűnően előkészítettnek tartotta – mondta Herényi Károly. Magyarország európai uniós csatlakozását követően az Ukrajnában és Szerbia-Montenegróban élő magyarokkal szemben vízumkényszert kell alkalmazni – indokolta a törvényjavaslat benyújtását a frakcióvezető. Herényi Károly közölte: a honosítási eljárás egyszerűsítése generálisan megoldaná és orvosolná a Trianont követő 83 esztendő sérelmeit. Közölte: országgyűlési szavazást kér a javaslat napirendre vételéről.
Balogh László bejelentette: a demokrata fórum a parlamenti szavazásra meghívja a határon túli magyar szervezetek képviselőit, hogy „derüljön ki feketén és fehéren, hogy a szocialista és a szabad demokrata képviselők milyen érdekeket képviselnek az ország házában”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.