Nem egységes az OVB tagjainak véleménye arról, hogy kell-e állásfoglalást kiadni arról, kinek a hibájából maradt el a testület egyik határozatának közzététele a Magyar Közlönyben. Emlékezetes: az OVB tavaly úgy határozott: a választás napján tilos a névjegyzék alapján tájékoztatást adni arról, hogy kik nem vettek még részt a voksoláson.
A testület azután foglalkozott a kérdéssel, hogy az első fordulóban a szocialisták több módszerrel szavazásra szólították a távol maradó szimpatizánsaikat. Ficzere Lajos, az OVB elnöke tegnap az Országos Választási Irodát (OVI) hibáztatta az állásfoglalás közzétételének elmaradása miatt. Mint mondta: az OVB mai ülésén napirendre veszik a kérdést, és a személyi felelősséget annak konzekvenciáival együtt a jogszabályban előírtaknak megfelelően kell érvényesíteni. Úgy tudjuk: főleg a kilenctagú testület kormánypártok által delegált tagjai nem értenek egyet azzal, hogy a felelősség kérdéséről állásfoglalást bocsássanak ki. De mivel ezt aligha tudják megakadályozni, Szoboszlai György (MSZP) és Poczkodi Balázs (SZDSZ) várhatóan nem is jelennek meg a mai ülésen.
Rytkó Emília, az OVI vezetője tegnap nem reagált megkeresésünkre. Emlékezetes: a szavazás idején az OVI szinte minden fontos ügyében Rytkó járt el, majd a választások után Lamperth Mónika belügyminiszter a választási iroda vezetőjévé nevezte ki. Sipos Irén, a Belügyminisztérium közjogi helyettes államtitkára, az OVI volt vezetője kérdésünkre közölte: eddigi ismeretei szerint a választási iroda átküldte az állásfoglalást is a teljes szöveggel együtt a Miniszterelnöki Hivatalnak, amely a közlönykiadóhoz továbbítja a határozatokat. Mint fogalmazott: még nem tudja, hol történt a hiba; a BM titkárságain zajlik az adatgyűjtés. További érdeklődésünkre megjegyezte: csupán sejtése van, miért maradt ki az állásfoglalás.
Vezércikk a 7. oldalon
Jobbik: illegitim a kormány
A Jobbik Magyarországért Mozgalom (JMM) nehezen tudja elképzelni, hogy az OVB állásfoglalásának megkésett közzététele pusztán a véletlen műve lenne. A JMM valószínűnek tartja, hogy a megdöbbentő mulasztás mögött politikai érdek húzódott meg. Mivel a választás kimenetelét alapvetően befolyásolták ezekkel az információkkal, ezért az így született eredmény megkérdőjelezhető, a Medgyessy-kormány pedig illegitim. Csak egy új választás teremthetne jogszerű helyzetet – fogalmaz a Jobbik.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között