Napi sajtószemle

2003. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

AMNESTY INTERNATIONAL
A világ legtekintélyesebb emberjogi szervezetének sajtóportálján az afganisztáni nőkről kiadott jelentésben az olvasható, hogy „csaknem két év után a diszkrimináció, az erőszak és a biztonság hiánya továbbra is súlyos tényező a világ vezetőinek – beleértve Bush elnököt és Colin Powell külügyminisztert – azon ígérete ellenére, hogy az afganisztáni háború felszabadítja a nőket”. Az „Afganisztán: senki nem hallgat ránk és senki sem bánik velünk emberi lényként. Az asszonyoktól megtagadott igazság” címen kiadott jelentés sürgős intézkedéseket javasol.

THE GUARDIAN
Rangidős szaúdi tisztségviselők Izraelt és a zsidó államot terrorcselekmények elkövetésével vádolták, amelyek közül a legutóbbi Szíria bombázása volt. A rijadi tiltakozás kifejti, hogy a palesztin földek állandó gyarmatosítása csakúgy, mint a palesztinok kollektív büntetése és a fal építése terrorcselekmény. Palesztina a próbakő, szögezik le az olajban úszó állam tisztségviselői azt kommentálva, hogy Washington a Közel-Keletet „demokratizálni” kívánja, olvasható a baloldali brit lapban.

ASIA TIMES
Egy most közzétett washingtoni tanulmány szerint minél többet nézzük a kereskedelmi televíziók híreit, annál inkább nem értjük az iraki háború és az azt követő események legfontosabb elemeit. És minél inkább nézzük a Fox hírtévét, annál inkább sötétben maradunk. A kutatást a Maryland Egyetem nemzetközi politikai beállítottságok programja részeként végezték. A tanulmány készítői arra az eredményre jutottak, hogy a nyilvánosság 48 százaléka azt hiszi: az amerikai csapatok bizonyítékot találtak Irak és az al-Kaida közötti, háború előtti kapcsolatokra. 22 százalékuk azt hiszi, hogy az amerikai csapatok Irakban tömegpusztító fegyverekre bukkantak, és 25 százalékuk elhiszi azt, hogy a világ közvéleménye Washington mellé állt az iraki háborúban, noha mindezek ellenkezője az igaz. A Misperceptions, the Media and the Irak War nevet kapott jelentés szerint a kereskedelmi televíziók híradásainak nézettsége és az ilyen téveszmék kialakulása között arányos a kapcsolat. Marvin Kalb korábbi veterán tévés, aki jelenleg a Harvard Egyetem Kennedy kormányzati intézményében működő Shorenstein Sajtó-, Politika- és Nyilvánosságpolitikai Központjának rangidős kutatója a tanulmányt kommentálva kijelentette, hogy „azoknak az embereknek, akik erősen hiszik, hogy egészségtelen kapcsolat áll fenn a politika és a sajtó között, most több bizonyítékuk van”. A tanulmány arra a következtetésre is jutott, hogy a téveszméket vallók és a háborút támogatók között igen erős a korreláció, vagyis a félrevezettek körében volt a legtöbb a háborút igenlők aránya. A Busht támogatók 68 százaléka vallotta, hogy az Egyesült Államok bizonyítékot talált Huszein és az al-Kaida együttműködésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.