Két Magyarország

2003. 11. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Óriásit téved, aki azt hiszi, hogy uniós tagságunk megszünteti a regionális eltéréseket. Sőt, pont az ellenkezőjére számíthatunk.
Ennek alapvetően két oka van.
1. Hiányzik a Medgyessy-kormány átfogó, ciklusokon átívelő
koncepciója a keleti országrész felzárkóztatásáról.
2. Az Európai Unió terve szerint átalakul, vagyis szigorodik a strukturális alapok felhasználása, továbbá a beruházók által változatlanul a Dunántúl fejlett része a kiszemelt célpont.
Bővebben. Noha a baloldal a 2002-es parlamenti, illetve önkormányzati választások úgymond abszolút nyertese volt a keleti országrészben, a Medgyessy-kormány másfél esztendeje alatt láthatóan nem indultak meg a beígért fejlesztések. Leszámítva a késlekedéssel épülő autópályát és néhány kórház-rekonstrukciót, az ott élők mindennapjai üzemi sztrájkoktól hangosak, a munkanélküliség mutatója pedig egyes régiókban felszökött a 20 százalékra. Akadnak már olyan települések is a Nyírségben és Borsodban, ahol egyetlen munkáltató működik: a polgármesteri hivatal. Miközben az MSZP és az SZDSZ a 2002-es országgyűlési választásokat felvezető kampányban európai életet és folyamatos fejlődést ígért az elmaradott területek polgárainak, addig a helyzet pont az ellenkezőjére fordult. A baloldali pártok klientúraépítését nyögi Eger, Miskolc és Nyíregyháza. Rég elfeledett politikai múmiák tértek vissza, akik parlamenti képviselői mandátumuk mellett további pozíciókat gyűjtöttek be. A gondot tetézi, hogy ugyanők az alulinformált és egyre csalódottabb választókat még azzal is heccelik: az uniós tagságunk pénzesőt hoz…
Most érkeztünk el a második ponthoz. Magyarország jövőre teljes jogú tagja lesz az uniónak, így a befektetők is eszerint „árazzák be” hazánkat. Az alapproblémát az jelenti, hogy a földrajzi és infrastrukturális értelemben (sztrádákkal, elkerülőutakkal, ipari parkokkal, üzlethálózattal, informatikai bázissal) jól ellátott, kelet-magyarországi szemmel pedig kifejezetten tőkével telített Dunántúl még vonzóbb lesz, miközben a tiszántúli régiók üzleti értéke tovább romlik. Aki ezt nem hiszi, lapozza csak fel a gazdasági magazinokat. A lapok hónapok óta arról cikkeznek, hogy belátható időn belül leginkább az aranyháromszögnek becézett térség – Bécs– Győr–Pozsony – válik a nyugati integráció haszonélvezőjévé. Ne áltassuk magunkat, ez a környék nem önálló gazdasági centrum lesz, hanem Bécs agglomerációja. Ha pedig némi szerencse folytán Szombathely, Körmend és Kőszeg Burgenland közigazgatási, oktatási és kulturális központjává avanzsál – mint a terület 1921-es elcsatolása előtt – úgy ebben a nyugat-magyarországi övezetben is megállíthatatlan pályára kerülhet a fejlődés. Szeretném rögzíteni, hogy kedvelem az osztrákokat, ám nem szabad elmenni mellette: gazdasági vonatkozásban Ausztria lenyeli majd az imponáló befektetési vonzerővel büszkélkedő Pozsonyt, s Szlovéniára is ez a sors vár.
Amennyiben hihetünk a strukturális alapok megreformálásáról szóló, Brüsszelből kiszivárgott információknak, a fenti folyamat megkerülhetetlen. Az említett alapok ma még a térségi kiegyenlítődést szolgálják, ám a tervezett szigorítások szerint pénz csak oda áramlik majd, ahol megtérülnek a befektetések, azaz kedvezőek a feltételek. Esetünkben ez Nyugat-Magyarország.
Tehát az unióval kapcsolatos iIlúziókeltés helyett a Medgyessy-kormánynak tényekkel kellene számolnia, illetve elszámolnia választói felé. Az ország ugyanis kétfelé szakadt, sőt a folyamat felerősödik. Úgy tűnik, uniós segédlettel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.