Best of László Csaba

2003. 12. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha így megy tovább, pénzügyminiszterünk még a karácsonyi vásár előtt kiadhatja szólásgyűjteményét kazettán vagy CD-n. László Csaba – aki első pillantásra nem vádolható azzal, hogy szuggesztív személyiség lenne –, akár hiszik, akár nem, meghökkentő, elgondolkodtató kijelentésekre is képes. Most, terjedelem hiányában, csak a két legutóbbi aranyköpésével áll módunkban foglalkozni.
1. Szerinte már érezhető a fordulat és a javulás a magyar gazdaságban. A jelek erre utalnak. Nos, László Csaba állításával szemben az összes nemzetgazdasági mutató, illetve a külföldi reagálások is ennek pont az ellenkezőjét támasztják alá. Miután sajnos egy ma született csecsemőnek is lerágott csont a magyar gazdaság pocsék helyzete, csak címszavakban említjük a pénzügyminiszter által érzékelt trendnek a jeleit.
Lassul a gazdaság. Megtorpantak a beruházások. Növekszik az infláció. Gyengül a forint. Egy esztendeje nem javult az Orbán-kormány távozása után megugrott munkanélküliségi ráta. Nagyvállalatok vonultak ki az országból, illetve tervezik áttenni székhelyüket más államokba. A működő tőke beáramlása soha nem látott mértékű szintre zuhant vissza. Csődhelyzet közeli állapotba kerültek az önkormányzatok. Megromlott az egyensúly; a költségvetési hiány minden eddigi rekordot átlépett, s elképesztő ütemben eladósodott az ország. Borúlátó az üzleti szféra. Nem tudni tehát, honnan érkező jeleket fogtak a Pénzügyminisztériumban.
2. Nem a GDP maximalizálása a cél. Ez az elszólás ugyancsak László Csaba nevéhez fűződik, aki ezt a 2004. évi költségvetési javaslat vitájához fűzött miniszteri zárszavában hangoztatta. Csak az érthetőség kedvéért kommentáljuk, hogy a kormány számára tehát nem a gazdaság bővülése a cél. Hát akkor mi? Amennyiben ugyanis nem növekszik a gazdaság, nem lesz pénz beruházásokra. Fejlesztések nélkül pedig felettébb nehéz lesz behozni az EU-átlaghoz képesti elmaradásunkat, ami legalább 30-40 évnyire tehető. Éppen most, az uniós csatlakozás küszöbén kellene a legjobban pörögnie a gazdaságnak. Arról nem is beszélve, hogy egy ilyen kijelentés után akár az egész kormány megbukik. Legalábbis Nyugaton. Pontosabban az Európai Unióban, ahová is oly régóta kívánkozunk. Nálunk azonban, a tőkeszegény Magyarországon, mint László óta tudjuk, nem a GDP maximalizálása a cél.
Hónapok óta téma László Csaba esetleges, a költségvetés zárószavazását követő leváltása. Nemcsak azért, mert Magyarországon egyébként is gyorsan kikopnak a pénzügyminiszterek, hanem azért, mert László személye a legnagyobb kormánypárton belül is megosztja a politikusokat. Hogy a pénzügyminiszter megállapításai a nemzeti valutánk árfolyamát is megosztják, arról nagyvonalúan megfeledkezünk, még ha a piaci pletykák erről is szólnak hétfő óta.
Pedig.
A botrányoktól hangos K&H Bankot vezérigazgató-helyettesi posztját is megjárt László Csaba igazi „szakemberként” érkezett a kormányba, s úgy fest, azóta igazi pártapparatcsikká avanzsált. Ezt támasztja alá, hogy a kitűzött hiány szintje alig változott a jövő évi büdzsében; s ezen keretek között a különböző MSZP-és lobbicsoportok azt tettek, amit akartak. Sikerült újraírni a terveket, amit rekordgyorsasággal fogadott el a parlament.
Mi most a közgazdász László Csabához szólunk. Arra kérjük, egészítse ki egy rövid mondattal, egy apró gesztussal a szólásgyűjteményét még az ünnepek előtt. Pénzügyminiszterünknek csak egyszer kellene elismernie, hogy a Medgyessy-érából eltelt és elvesztegetett másfél évhez képest az Orbán-kormány esztendei sem voltak olyan démonian rosszak, miként azt a kormány nap mint nap lefesti.
Ha László Csaba ezt megteszi, alighanem ez lesz a legjobb kijelentése. A best of best ofja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.