Ha így megy tovább, pénzügyminiszterünk még a karácsonyi vásár előtt kiadhatja szólásgyűjteményét kazettán vagy CD-n. László Csaba – aki első pillantásra nem vádolható azzal, hogy szuggesztív személyiség lenne –, akár hiszik, akár nem, meghökkentő, elgondolkodtató kijelentésekre is képes. Most, terjedelem hiányában, csak a két legutóbbi aranyköpésével áll módunkban foglalkozni.
1. Szerinte már érezhető a fordulat és a javulás a magyar gazdaságban. A jelek erre utalnak. Nos, László Csaba állításával szemben az összes nemzetgazdasági mutató, illetve a külföldi reagálások is ennek pont az ellenkezőjét támasztják alá. Miután sajnos egy ma született csecsemőnek is lerágott csont a magyar gazdaság pocsék helyzete, csak címszavakban említjük a pénzügyminiszter által érzékelt trendnek a jeleit.
Lassul a gazdaság. Megtorpantak a beruházások. Növekszik az infláció. Gyengül a forint. Egy esztendeje nem javult az Orbán-kormány távozása után megugrott munkanélküliségi ráta. Nagyvállalatok vonultak ki az országból, illetve tervezik áttenni székhelyüket más államokba. A működő tőke beáramlása soha nem látott mértékű szintre zuhant vissza. Csődhelyzet közeli állapotba kerültek az önkormányzatok. Megromlott az egyensúly; a költségvetési hiány minden eddigi rekordot átlépett, s elképesztő ütemben eladósodott az ország. Borúlátó az üzleti szféra. Nem tudni tehát, honnan érkező jeleket fogtak a Pénzügyminisztériumban.
2. Nem a GDP maximalizálása a cél. Ez az elszólás ugyancsak László Csaba nevéhez fűződik, aki ezt a 2004. évi költségvetési javaslat vitájához fűzött miniszteri zárszavában hangoztatta. Csak az érthetőség kedvéért kommentáljuk, hogy a kormány számára tehát nem a gazdaság bővülése a cél. Hát akkor mi? Amennyiben ugyanis nem növekszik a gazdaság, nem lesz pénz beruházásokra. Fejlesztések nélkül pedig felettébb nehéz lesz behozni az EU-átlaghoz képesti elmaradásunkat, ami legalább 30-40 évnyire tehető. Éppen most, az uniós csatlakozás küszöbén kellene a legjobban pörögnie a gazdaságnak. Arról nem is beszélve, hogy egy ilyen kijelentés után akár az egész kormány megbukik. Legalábbis Nyugaton. Pontosabban az Európai Unióban, ahová is oly régóta kívánkozunk. Nálunk azonban, a tőkeszegény Magyarországon, mint László óta tudjuk, nem a GDP maximalizálása a cél.
Hónapok óta téma László Csaba esetleges, a költségvetés zárószavazását követő leváltása. Nemcsak azért, mert Magyarországon egyébként is gyorsan kikopnak a pénzügyminiszterek, hanem azért, mert László személye a legnagyobb kormánypárton belül is megosztja a politikusokat. Hogy a pénzügyminiszter megállapításai a nemzeti valutánk árfolyamát is megosztják, arról nagyvonalúan megfeledkezünk, még ha a piaci pletykák erről is szólnak hétfő óta.
Pedig.
A botrányoktól hangos K&H Bankot vezérigazgató-helyettesi posztját is megjárt László Csaba igazi „szakemberként” érkezett a kormányba, s úgy fest, azóta igazi pártapparatcsikká avanzsált. Ezt támasztja alá, hogy a kitűzött hiány szintje alig változott a jövő évi büdzsében; s ezen keretek között a különböző MSZP-és lobbicsoportok azt tettek, amit akartak. Sikerült újraírni a terveket, amit rekordgyorsasággal fogadott el a parlament.
Mi most a közgazdász László Csabához szólunk. Arra kérjük, egészítse ki egy rövid mondattal, egy apró gesztussal a szólásgyűjteményét még az ünnepek előtt. Pénzügyminiszterünknek csak egyszer kellene elismernie, hogy a Medgyessy-érából eltelt és elvesztegetett másfél évhez képest az Orbán-kormány esztendei sem voltak olyan démonian rosszak, miként azt a kormány nap mint nap lefesti.
Ha László Csaba ezt megteszi, alighanem ez lesz a legjobb kijelentése. A best of best ofja.
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!