Brüsszel: alacsony a magyar bérszínvonal

Magyarországon ellentét feszül a bérszínvonal és a termelékenység között – állapítja meg az Európai Bizottság legfrissebb tanulmánya. Miközben ugyanis elképesztően alacsonyak a fizetések, addig hazánkban dolgoznak a leghatékonyabban a 2004-ben csatlakozó új tagállamok közül.

2003. 12. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Óva inti a keleti bővítés szereplőit attól az Európai Unió fővárosa, hogy versenyképességüket az olcsó munkaerőre alapozzák. Ez csapda, mert beleragadhatnak ebbe a szerepkörbe az érintettek – áll a jelentésben. Az Európai Bizottság szakértői a Magyarországról szóló fejezetben hangsúlyozzák, hogy hazánkban az ipar termelékenysége a nyugati közösség átlagának még az 50 százalékát sem éri el. Ennél viszont kedvezőbb a kép, ha a vásárlóerő-paritást vesszük alapul: a hatékonysági mutató ebben az esetben az uniós átlag 70 százalékát is meghaladja. Brüsszel úgy tartja, hazánk produktivitása ugyan az első helyen áll a térségben, ám ez a szint még nem kielégítő. E termelékenységi mutatót mindemellett ennél is alacsonyabb bérszínvonal teremti meg. A bizottság figyelmeztet: az iparban – amely az éves export 65 százalékát adja – a bérköltségek alig érik el az uniós átlag 20 százalékát. Ez annyit jelent, hogy a magyar versenyképesség még rendkívüli, akár 50 százalékos bérköltség-növekedést is „kibírna”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.