Csomagolnak

2003. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy lehet a baj: Bokros Lajos 130 pontos megszorító intézkedésből álló, mellesleg kormányprogramnak látszó pakkal hozakodott elő az Élet és Irodalom tegnapi számában. Bokros pénzügyminiszter 1995-ben „mindössze” 25 pontos azonnali gazdasági kiigazítást javasolt, s ezt 1996-ban tetézte további tízzel. Bár ezek zömét az Alkotmánybíróság megsemmisítette, a Bokros-csomag hatásait máig nyögik a magyar családok és a hazai tulajdonú vállalatok. Visszatérve a dolgozatra, amennyiben csak a terjedelmet vesszük alapul – ugye 130 mégiscsak többszöröse a 25-nek vagy a 35-nek –, rosszabbnak tűnik a helyzet, mint 1995-ben volt…

Versenyképesség és szolidaritás – ez az új Bokros-mű címe. Az első pillantásra hangzatos, valószínűleg Medgyessy Péternek és László Csabának is postázott küldemény azonban – micsoda meglepetés! – kemény lépések megtételére buzdítja a kormányt. Például a családi pótlék reformjára, a lakáshitel kamattámogatásának teljes eltörlésére és a jelenlegi, elsősorban a közüzemi díjakra vonatkozó ártámogatási rendszer megszüntetésére. Bokrosnak mellesleg még nyűg a MÁV és a Malév központi támogatása, sőt, ha rajta múlna, megkurtítaná az agrárium dotációját is. Hogy a Horn-kormány fő pénzügyére igazán elemében lehetett, amikor tanulmányát készítette, jelzi a közszféráról alkotott elképzelése. Szerinte ugyanis jóval többen dolgoznak ma az államigazgatásban és az önkormányzatoknál, mint a versenyszférában. Bokros, aki jelenleg a Világbank igazgatója, még átalakítaná az egészségügy és az oktatás finanszírozását. De, hogy ne nyugodjanak meg az említett területek érintettjei sem: mindkét szektorból kiszivattyúznák az állami pénzt, sőt a felsőoktatásban még a tandíjat is bevezetnék – legalábbis a 130 pontos intézkedéssorozat alapján.

Hogy ne áruljunk zsákbamacskát: az egyelőre csak tanulmányként funkcionáló új Bokros-pakk olyan időben született, mikor az egyensúly helyreállítására nagy szükség lenne – ám bizonyosan nem ebben a formában. A terjedelmes program tudniillik nem kevesebbet javasol, mint hogy a büdzsé vonuljon ki a gazdaságból.

Miközben megállapíthatjuk, hogy a Medgyessy-kormány belejött a „csomagolásba”, a megszorításokba, újfent alternatíva is érkezett Bokros Lajos személyében, aki pénzügyminiszterként úgy kezelt bennünket, mint egy a multicég a leányvállalatát. Osztott, szorzott, költséget csökkentett, így háztartások százezrei mentek tönkre, és padlóra kerültek a magyar cégek.

S hogy a Horn- és Medgyessy-kormány által vallott pénzügyi szemléletű tervezés hová is vezetett? Hiába a lakástámogatások visszafogása, az adókkal történő manipulációk, olyan költségvetése van az országnak, ami gyakorlatilag használhatatlan. A 4,5 százalék helyett több mint 5,2 százalékra, vagy még ettől is rosszabbra teljesülő GDP-arányos deficit lényegében azt jelenti: a 2004-re tervezett 3,8 százalékos hiányszint sem tartható. Miközben tehát az euró mielőbbi átvételére kellene készülnünk (az Orbán-kormány idején a céldátum 2006 volt), a közös fizetőeszköz bevezetésének körülményei egyre távolodnak. Csak úgy megsúgjuk, hogy az eurózónához történő csatlakozás kitolása a pénzügyi szektornak és a bankoknak óriási üzlet. A véletlen műve-e, hogy a nemzetközi és szakmai tiltakozás ellenére meneszthetik Szász Károlyt a PSZÁF éléről, s kap majd különleges ellenőrzési jogokat a pénzügyminiszteri hatáskörön keresztül a kormány?

A költségvetés, a magyar gazdaság hitelessége forog tehát kockán. Pillanatnyilag csak megszorításokkal, újabb csomagokkal működőképes a büdzsé és az ország. Persze meglehet, hogy Bokros Lajos, a csomagolás atyja már tud valamit. Hamarosan valakiknek tényleg csomagolniuk kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.