Rossz poén

2003. 12. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Manapság nem telik el úgy nap, hogy szeretett miniszterelnökünk ne jelentené ki valahol: a kormány megszünteti a „lakosság eladósodását”. Laikusok az első pillantásra akár azt is hihetik, hogy a kabinet ezek után átvállalja kölcsöneik és hiteleik törlesztését. Holott.
A Medgyessy-kormánynak, mint az a szerdán bejelentett újabb megszorító intézkedéscsomagból kiderül, esze ágában sincs jóléti kezdeményezéseket tenni. Éppen ellenkezőleg. A hatalom tudniillik most arra készül, hogy visszafogja a fogyasztást annak érdekében, hogy a polgárok bankokban helyezzék el pénzüket. Így pedig a lakosság megtakarításai banki betétekben testesülnének meg. Valóban eladósodtak a magyar háztartások? Szükséges a kormány beavatkozása? S ebben a szituációban kézenfekvő, hogy a polgárok kevéske megtakarításukkal hanyatt-homlok a bankokba, esetleg a tőzsdére rohanjanak?
De ne szaladjunk előre. A klasszikus közgazdaságtan művelői szerint akkor működik jól egy nemzetgazdaság, ha a fő megtakarítók az emberek, akik hitelintézetekben helyezik el a jövedelmüket. Banki betétekbe, különböző befektetési alapokba, esetleg vállalati kötvényekbe ruházzák be felhalmozott vagyonuk jelentős részét. A pénzintézetek ezért kamatot fizetnek, hozamot ígérnek, de ami a lényeg: e pénzt aktiválják, vagyis kihelyezik a termelő szférába. A vállalati szektor pedig ebből fejleszt és teremt új munkahelyeket.
Így működik ez Magyarországon is? Nos, a válasz: igen is meg nem is. Mert hazánkban egy-másfél esztendeje, amióta az MSZP és az SZDSZ országlását éljük, abszurd helyzet alakult ki. Ebben az országban ugyanis a nettó megtakarító a vállalati szektor, míg a lakosság feléli vagy áruhitelekbe fekteti a fizetését. A gondot tetézi, hogy nagyvállalataink a nyereséget nem is itthon, hanem Szlovákiában, Horvátországban és Romániában fektetik be.
A tőkeszegény Magyarország tehát a legnagyobb befektetők egyike lett a kelet-közép-európai térségben. Valószínűleg azért, mert az említett országokban is biztonságosabb a nyereséget realizálni, mint itthon. Erről, vagyis a cégek profitkiviteléről mellesleg Medgyessy Péter elismerően nyilatkozott egy televíziós műsorban. (No comment.)
El kell ismerni, hogy a háztartások ténylegesen eladósodtak. A családok tudniillik, csakúgy, mint Nyugaton, lakáshitelt, kedvezményes kölcsönt és gépjárműhitelt vettek fel céljaik mielőbbi megvalósulása reményében. Igen, arról beszélünk, amelyen évek óta nyeglén poénkodnak balliberális körökben: a három szobáról és a négy kerékről, vagyis az új – vagy első – lakásról és autóról.
Voltaképpen pozitívan is értékelhető, hogy a baloldali kabinet mindezeket az eredményeket az Orbán-kormányra terheli. Hiszen az elmúlt években évtizedes igények valósultak meg; elképesztő ütemben nőttek ki a földből a lakóingatlanok, meglódult az új autók vásárlása, bővült a családok számítógépes ellátottsága, s DVD-lejátszót venni sem volt kunszt. Szóval, mindenki úgy érezte, érezhette, hogy kicsit jobban él.
Eközben persze szédületes tempóban fejlődött az építőipar, munkahelyek teremtődtek. Ráadásul egy olyan recesszív környezetben, mikor is lelassult a világgazdaság. Hogy az Orbán-kormány csak átmenetileg épített a fogyasztás bővülésére, mi sem jelzi jobban: a vállalatok részéről nem torpant meg, sőt élénkült a beruházási hajlandóság.
Gazdaságtörténeti szempontból – most a politikait hagyjuk – minden idők legtehetségtelenebb kormánya tehát a jelenlegi, amely fura módon, hivatali idejében túlélt két pénzügyi káoszt is, s most, az ország mérhetetlen eladósítását követően – farizeus módon – éppen a lakosság eladósodottságának felszámolását, illetve a bankbetétek gyarapodását tűzte ki célul.
Sajnos az a csattanó az egészben, hogy a K&H Equities botránya kapcsán a pénzintézetekből végképp kiábrándult, folyamatos drágulást elszenvedő és uniós sokk előtt álló családoktól jelentős finanszírozási képesség nem várható. Ilyenre még Bokros Lajos sem áhítozhatott annak idején. S hogy mi a legszomorúbb az egészben? Hogy lassacskán már megfordul a fejünkben, ennél még Horn Gyula kormánya is jobb volt. Pedig – finoman szólva – azért sem lelkesedtünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.